Říká se, že co člověk, to originál. Ale také platí co člověk, to jiná snídaně. Někdo si potrpí na vydatnou anglickou slaninu, jiný si ve spěchu jen vypije kávu. Jaké je vaše ranní menu? Poskytuje vám dostatečné množství energie a potřebných živin?

 

Správná snídaně by měla tvořit zhruba 20–25 % denního energetického příjmu, tomu přibližně odpovídá 1500–1800 kJ. Měla by obsahovat zejména obiloviny, ty můžeme získat z celozrnných výrobků, a bílkoviny, které nám dodá mléčný výrobek, třeba jogurt. Důležité vitaminy nám dodá také kousek ovoce nebo zeleniny. Důležitý je i dostatek tekutin, k snídani se hodí ovocná šťáva zředěná vodou nebo čaj.

 

Káva a nic víc

Neslazená káva 250 ml– 0 kJ

Káva sama o sobě, tedy bez mléka a cukru, neposkytuje žádnou energii. Pokud si kávu sladíte, pamatujte, že standardní kostka cukru přináší 71,4 kJ. I přesto je tento příjem energii tak malý, že jej snad ani nelze nazvat příjmem. Vynechávání snídaní organismu neprospívá, pokud se tímto způsobem snažíte zhubnout, nejspíš se setkáte s opačným účinkem. Lidé, kteří nesnídají, jsou ohroženi nadváhou a obezitou, a to i přesto, že jejich celkový energetický příjem není vyšší než u osob s normální hmotností. Vynechávání snídaní podporuje vznik energetické úspornosti, což znamená, že tělo pracuje na úsporný režim a „šetří“ svou energií. Kdo nesnídá, je také méně výkonný a hůř se soustředí.

 

Anglická snídaně

Dvě míchaná vejce, 50 g anglické slaniny, krajíc chleba a káva– 2665 kJ

Taková snídaně, ačkoliv zasytí na dlouhou dobu, není příliš vhodným řešením. Ve prospěch anglické snídaně hovoří fakt, že vejce jsou cennou potravinou – obsahují především zdraví prospěšné tuky, v tuku rozpustné vitaminy a jsou i bohatým zdrojem bílkovin. V její neprospěch však musíme podotknout, že obsahuje více energie, než je třeba přijmout. Budete tedy muset před den být více aktivní, aby se vám přebytečná energie nezačala hromadit v podkožních zásobách. Problémem také bývá tepelná úprava vajec, při které se používá značné množství nezdravého tuku, který škodí cévám.

 

 

Slaná snídaně

Chléb s máslem, 50 g šunkového salámu, 250 ml zeleninové šťávy– 1585 kJ

Co se energetického příjmu týče, mohla by se tato snídaně zdát ideální. Avšak problém spočívá ve složení. Takovéto ranní menu na dlouhou dobu nezasytí, protože obsahuje méně bílkovin. Pečivo není celozrnné, a tudíž mnohem chudší o cenné vitaminy, minerální látky a vlákninu. Máslo obsahuje „nezdravé“ nasycené mastné kyseliny, jejichž zvýšený příjem je dáván do souvislosti s onemocněními srdce a cév. Vhodnou alternativou by mohla být výměna másla za kvalitní margarín a pečivo zvolit raději celozrnné.

 

BeBe snídaně

Sušenky BeBe Dobré ráno, kelímek bílého jogurtu, jablko, ovocný čaj 250 ml – 1600 kJ

Ze všech vyjmenovaných typů snídaní se právě tento typ snídaně jeví jako nejvhodnější. Poskytuje potřebné množství energie a k tomu vyvážený příjem bílkovin, tuků i sacharidů. Výhodou je vyšší příjem vlákniny z celozrnných sušenek a ovoce. Důležité je nezapomínat na bílkoviny (jogurt, mléko, pro zpestření tvaroh), které spolu s vlákninou velmi dobře zasytí.

 

Jaká je vaše snídaně?

 

Čtěte také...

Kdo nesnídá, nezhubne!