Potraviny je dobré dobře uchovávat, aby byly co nejdéle v kondici a nezkazily se. Také je dobré sledovat etikety na obalech potravin a všímat si, do kdy se dají sníst. Důležité je ale také rozumět označení, které údaj o datumu spotřeby udává.

Věděli jste, že je rozdíl mezi „spotřebuj do“ a „minimální trvanlivost do“?

63b54f59a4aeablobid0.png

Datum spotřeby (spotřebuj do) je vždy na čerstvých potravinách, které bychom měli rychle sníst. Po uplynutí dané doby se už výrobek nesmí prodávat a my bychom jej měli jíst jen s opatrností. Jde zejména o mléčné výrobky, chlazené maso nebo ryby.

Minimální trvanlivost nám říká, jaká je minimální životnost potraviny. Takové produkty se nekazí tak rychle, dokonce se smí i v obchodech s označením prodávat. Jsou to například sušenky, těstoviny nebo konzervy.

Pokud si tato označení zaměníte pak se bohužel může stát, že vyhodíte zbytečně potraviny, které ještě není nutné vyhazovat.

Věděli jste že…

Podle údajů spolku Zachraň jídlo jsou domácnosti odpovědné za 55 % potravinového odpadu a každá česká domácnost ročně „proplýtvá“ přibližně 10 000 Kč. V celé Evropské unii pak každý rok vyhodíme potraviny v hodnotě 149 miliard eur. Například v souvislosti s označením doby spotřeby a minimální trvanlivosti (jak u zákazníků, tak i u výrobců) skončí v EU ročně v odpadkovém koši téměř 9 miliónů tun jídla.

Co proti plýtvání potravinami dělá Kaufland, se kterým na tomto důležitém tématu spolupracujeme?

Kaufland jde v předcházení vzniku potravinového odpadu příkladem. Díky automatickému systému naskladňuje produkty s ohledem na očekávanou poptávku. Zboží jako nebalené pečivo, maso, ryby, drůbež, uzeniny, sýry nebo lahůdky s ohledem na datum spotřeby průběžně zlevňuje. Dlouhodobě spolupracuje s Českou federací potravinových bank, které ročně daruje přibližně 250 tun potravin. V neposlední řadě pak potraviny nevhodné k prodeji za symbolickou částku prodává zoologickým zahradám a mysliveckým sdružením.

63b54cc3b4534obrazek.pngVíce ke kampani najdete na www.kaufland.cz/nekrmkos

Naše články:

63b54c81bc338obrazek.png

Reklama