Trocha historie nikoho nezabije

Zmrzlinu prý, jako ostatně spoustu jiných věcí, vynalezli v Číně. Zmrazovali ovocnou vodu a od té už ke zmrzlině není tak daleko. Odtud se přes Indii, Persii a Blízký Východ dostala do Evropy.

Císař Nero miloval zmrzlinu z ovoce, ovocné šťávy a medu.. Při jeho dvoře se budovaly ohromné ledové sklepy, v nichž se uchovával sníh přivezený z dalekých alpských svahů. Po pádu Říma se patrně recept dostal do rukou Arabů. Ti zmrzlé pochoutky dělali tak, že do vyfouklých vajíček nalili sladkou aromatizovanou vodu a na noc zakopali do sněhu.

Marco Polo si přivezl recept na přípravu zmrzliny jako dárek od mongolského chána Chubilaje.

V 16. století už byla zmrzlina známá ve většině evropských zemí. Na svatebním stole Kateřiny Medicejské a Jindřicha II se podávaly jako novinka zmrzlé sladkosti. Od té doby se už bez zmrzliny neobešla žádná hostina při francouzském dvoře.

První recept na přípravu zmrzliny byl uveden v roce 1792 v knize Richarda Bragga „Nové umění kulinářské". Zněl takto: vezměte zralé meruňky, cukr a smetanu, smíchejte, potom uzavřenou misku vložte do nádoby s ledem a třepejte.

V roce 1919 Američan Nelson rozpracoval recepturu a výrobu zmrzliny ve velkém. Byla politá čokoládou a podávala se na dřívku. Jmenovala se Eskymo-pie. Starý dobrý nanuk.

A to víte, že podle toho, jak jíte zmrzlinu (nanuk) se pozná, co jste zač? (Test zaručeně bez záruky)

Do zmrzlé pochoutky se nedočkavě zakousnete?

Na první pohled pevný charakter, agresivní, rádi „koušete“. Ve skutečnosti se za vnější maskou rozhodnosti skrývá nejistota, agresivita je jen způsob sebeobrany.

Zlehka lížete zmrzlinu jazykem.

Jste opatrný,delikátní, ale nepraktický.

Odlupujete nanuka prsty?

Veselý, optimisticky založený.(Pozn. překl.: No, já si sama připadám taková, ale prsty nanuka opravdu nejím.)

Nabíráte si zmrzlinu kouskem oplatky

Hlavní váš rys je opatrnost. Jen tak si někoho nepustíte k tělu.

Zmrzlinu si nejdřív důkladně rozbalíte, prohlédnete.

Jste uzavřený, lehce zranitelný a nedůvěřivý.

Ve spotřebě zmrzliny vedou Američané, prý snědí 15 kg ročně, ale v jiném zdroji uvádějí 50 kg. Tak jak to je, milé čtenářky z Nového světa? Evropané prý pouhých 9 kg. Dále to mé zdroje nerozvedly.

Vědci zmrzlinu doporučují, prý zbavuje stresu. Obsahuje triptofan, bílkovinu která uklidňuje nervový systém a zvedá náladu.

A nakonec dva recepty:

Mocca

370 ml mléka, 60 g cukru, 20 g škrobu, 2 vejce, 12 g kávy, 250 ml  mléka s cukrem svařit, přidat škrob rozpuštěný v trošce mléka, vejce ušlehat a smísit s vychladlou kávou, uvařenou ze zbylého mléka. Smíchat obě směsi a dát mrazit.

Banánová

4 banány, 2 polévkové lžíce cukru, 20 g citrónové šťávy, 0,25 l šlehačky, vanilkový cukr. Banány s cukrem a citrónovou šťávou rozmixovat. Připravit šlehačku s vanilkovým cukrem a obě směsi opět smíchat a dát mrazit.

ze zahraničních webů vybrala 

       
Reklama