S touto otázkou se setkáte na jednání, návštěvě či při jakémkoliv setkání, na kterém chce hostitel navodit pohodovou atmosféru. S blížícím se tropickým počasím se volba spíše přikloní k ledovým variantám těchto nápojů, otázka ale zůstane stejná. Jak se mění chuť na kávu a po jakém čaji Češi nejraději sáhnou, zjišťovala společnost Jacobs Douwe Egberts, která si nechala připravit rozsáhlý průzkum společností Ipsos zaměřený na konzumaci kávy a čaje. Na stranu kafařů či čajařů se můžete přidat na webových stránkách www.bavsekavounebocajem.cz.

Život bez kávy nebo čaje si neumí představit 9 z 10 Čechů. Káva a čaj představují dva zcela rozdílné světy, které se však neustále potkávají a prolínají. Kafaři i čajaři mají své oblíbené rituály a zvyky, ale díky široké nabídce nápojů stále více experimentují.

Jste víc káva?   

kávaKafaři jsou aktivní lidé, kteří si užívají života plnými doušky. Dokážou se však zastavit a dopřát si chvilku ve společnosti přátel a voňavého šálku kávy. Z průzkumu, v němž odpovídalo 1190 lidí (590 žen a 600 mužů od 18 do 65 let), vyplývá, že s věkem chuť na kávu roste. Nejvíce si kávu dopřávají lidé nad 40 let. O něco více ženy (90 %) než muži (84 %).

Průměrně Češi vypijí 3 - 4 šálky denně během 2 - 3 různých příležitostí – nejčastěji ráno a brzy odpoledne. Káva také představuje zaslouženou odměnu po pracovní době.

S blížícím se létem není třeba se tohoto oblíbeného nápoje zříkat. Stačí zásoba ledu, několik dalších ingrediencí dle chuťových preferencí a vykouzlíte úsměv na tváři každého kafaře. Navíc ledová káva může být skvělým i dezertem, který povzbudí a zároveň potěší mlsné jazýčky. Mrkněte na originální recepty s kávou Jacobs na www.bavsekavounebocajem.cz.

Jste víc čaj?

 čajSkalní čajaři bývají většinou pohodáři, kteří neradi spěchají. Svůj oblíbený nápoj nejraději konzumují v pohodlí svých domovů.

Z průzkumu (809 lidí od 18 - 70 let) vyplývá, že kolem 90 % lidí pije pravidelně čaj v průměru pětkrát týdně. Více mu fandí ženy nad 50 let, které vnímají zdravotní benefity. Ženy se nebojí změny a bylinkových čajů. Mladší generace preferuje ovocné příchutě. Z výzkumu vyplývá, že konzumace čaje za posledních deset let vzrostla nejvíce u mladých žen a dívek, které chtějí dodržovat pitný režim a zároveň preferují chuťově zajímavější nápoj než vodu. Muži naopak pijí čaj o něco méně než v minulosti.  Více než čtvrtina respondentů uvedla, že sáhne nejčastěji po značce Pickwick.

Letní teploty volají po chladivém džbánku ledového čaje, který v teplých měsících potěší více než klasický šálek horkého nápoje. Pestrá škála různých variant čajů nabízí při přípravě ledového osvěžení mnoho chuťových variací. Chladivý a lahodný nápoj vytvoříte doma snadno a rychle z běžně dostupných surovin. Využít můžete i lesní plody či vlastní úrodu jahod ze zahrádky, vytvoříte tak ze svého domácího nápoje vitaminovou bombu. Přesvědčte se, že nic nechutná lépe než doma vyrobený ledový nápoj s čajem Pickwick na www.bavsekavounebocajem.cz.

Reklama