Když si ji Karel Gott vybíral jako sboristku svého doprovodného orchestru, mluvil o ní jako o talentu, který se rodí jednou za sto let. Jistá neznámá návštěvnice po zhlédnutí muzikálového představení Aida o ní napsala na web, že u nás v Česku nemá absolutně žádnou konkurenci. Názory dvou rozdílných lidí, ale oba podobné, se týkají zpěvačky jménem Dasha.

V souvislosti s výběrem herců a zpěváků často používám ono známé: „Čím větší osobnost, tím skromnější a příjemnější vystupování.“ U Dashy bych toto oblíbené pořekadlo podtrhla ještě třikrát. Sešly jsme se v prostředí malebných staroměstských uliček. Už zdálky se mile usmívala a kolemjdoucí turisté ani netušili, koho právě minuli. Já jsem to ale věděla a věřím, že nejsem sama.

 dasha

Když jsem si pročítala na webových stránkách ohlasy od diváků nesčetného množství vašich muzikálových představení, zaujal mě komentář jedné z návštěvnic muzikálu Aida, cituji: „Myslím, že Dashina skromnost je bohužel pro její obrovský talent nevýhodou. Tahle drobná dáma totiž nemá u nás v Česku absolutně žádnou konkurenci a myslím, že je u nás hodně nedoceněná.“
Cítíte se nedoceněná?

To asi ne. Znám ve svém okolí spoustu lidí, kteří se cítí být nedocenění, a vidím, jak je to pro ně skoro až traumatizující. Ale já jsem člověk, který se pokaždé spokojí s tím, co má, co dokázal… protože vím, že víc už prostě v mých silách nebylo. Takže se necítím nedoceněná, naopak si myslím, že se mi podařily věci, o kterých jsem ani nesnila. Jsem skromná a pokorná k životu a vážím si všeho, co se mi podařilo.

talent, který se rodí jednou za sto let...

A stále daří…
Ve výše zmíněné Aidě máte titulní roli, do role princezny Amneris byla obsazena Lucie Bílá, s níž jste alternovala také v muzikálu Carmen. Lucie je v očích veřejnosti dravá, vy skromná… ale obě jste obdařené talentem od Pánaboha, o tom není pochyb. Jak spolu takové
dvě hvězdné stálice vycházíte, a nevadilo Lucii, že je v Aidě až ta „druhá“?
To byste se museli zeptat jí. Ale myslím, že už na Carmen jsme si tak nějak padly do oka a máme se rády. Lucky si nesmírně vážím a obdivuji na ní právě to, že je taková dravá, živelná… to je prostě dáno povahou. Mám pocit, že ani já jí nijak nevadím, ani jako Aida, to bychom pak spolu nemohly hrát.

sluckou

s Lucií Bílou na začátku tiskové konference Hudebního divadla Karlín, před blížící se definitivní derniérou muzikálu Carmen

Vy máte vůbec kolem sebe už po mnoho let řadu pěveckých osobností. Opravte mě, pokud se mýlím: šest let jste působila coby vokalistka Karla Gotta?
Letos už to bude 14 let a spolupracuji s ním stále.

Už 14 let? Tak to jsem netušila, ale je pravda, že vloni jste byla vlastně i jednou z těch, která s ním absolvovala i jeho velké turné
Ano. To turné bude pokračovat ještě i letos na jaře, sice už ne v Praze, ale v řadě jiných měst, včetně Slovenska. Opět pojedu jako vokalistka, ale také jako host Karla Gotta.

Turné 2013

 • 10. května  Poprad
 • 12. května  Prešov
 • 26. května  Hradec Králové
 • 3. června    Skalica
 • 5. června    Jihlava
 • 7. června    Znojmo

Karel Gott Tour 2012 - O2 Aréna

www.karelgott.com

Na tom turné s Karlem Gottem jste spolu zpívali duet Dotýkat se hvězd. Řekněte nám, jaké to je „dotýkat“ se tak zblízka Karla Gotta? Jaký je mimo jeviště?
Je to úplně normální pán, velice pokorný, chytrý a noblesní člověk. Navíc je velmi vtipný, má takový ten chytrý humor. Je velice sečtělý, hodně čte historické fakta a vůbec má obrovský rozsah vědomostí. Také má v malíčku snad všechny židovské anekdoty, neustále má u sebe s nimi nějakou knížku. Je to prostě člověk, se kterým je ohromná legrace, a ještě se od něj i něco chytrého dozvíte.
A hlavně je naprosto neuvěřitelné, kolik má pořád energie. To někdy nemáme ani my, kteří jsme mladší.

skarlem

hvězdná dvojice: Karel Gott a Dasha

Doufejme, že si mistr toto krásné vyznání přečte. :)
Dasho, proč se Vám říká Dasha?

(smích) To vzniklo takovou pubertální hříčkou. Moje sestra byla na výměnném pobytu v Americe, a my jsme se s tou rodinou nějak víc spřátelili, a když jsme si psali, tak oni věděli, že jsem Dáša, ale psali to jako Dasha. Mně se to tehdy v pubertě zdálo zajímavé, když si třeba někdo může říkat Sting, nebo Madonna, proč já bych nemohla být Dasha? Tak když jsem pak začala zpívat, tak jsem si to nechala.

Přesto, že je Vám „teprve“ 31 let, můžeme Vás už také nazvat velkou hvězdou. Kdo měl možnost vidět – a slyšet vaše vystoupení, určitě mi dá za pravdu. Stejně tak jste mohla být ale třeba i úspěšnou provozní hotelu, neboť jste prý úspěšně složila zkoušky na střední hotelovou školu v Rakousku, je to pravda?
V Retzu, ano, je to pravda. Udělala jsem zkoušky s tím, že tam půjdu studovat, protože mě vždycky lákal cestovní ruch, samozřejmě také vařit bych se naučila, ale osud mě prostě zavál jinam.
Zrovna nedávno, když jsme byli s rodinou lyžovat v Alpách, tak jsem na to vzpomínala. Byli jsme v jednom z takových těch typických rakouských penzionů a já jsem si říkala: „Tak tady bych už třeba byla jako provozní nebo recepční. Kdo ví.“

Je dobře, že jste tady v Čechách – a zpěvačka. Dala jste přednost pražské konzervatoři, obor populární zpěv, a poté jste pokračovala ještě ve studiu na Berklee College of Music v americkém Bostonu. To je velmi zajímavé. Jak se žije studentům na hudební škole v americkém Bostonu?
Berklee, to byl takový můj sen, a myslím, že je to u nás sen každého studujícího hudebníka, ale moc dlouho jsem tam nebyla, jen jeden semestr.

Jak to?
Do německého Freiburgu jsem jela dělat pěvecké a teoretické zkoušky, a to hlavně proto, abych získala stipendium. Boston je totiž jako studijní město velice drahé, a to byl i ten důvod, proč jsem nedostudovala. Stipendium na školu jsem sice dostala, ale takové ty výdaje okolo, strava, ubytování… to stálo strašnou spoustu peněz.
Navíc studentům tam není dovoleno pracovat, jenom v rámci školy, a taková místa jsou okamžitě pryč. Takže jsem se rozhodla, že během mého pobytu tam se budu škole věnovat na maximum, abych z ní co nejvíce vytěžila. Chodila jsem i na předměty, které jsem neměla ve svém studijním plánu, zdokonalila jsem si angličtinu, a byť jsem tam byla jenom jeden semestr, ta škola byla opravdu velkým přínosem do mého života.

Nenapadlo Vás se tam někdy vrátit?
Napadlo. Chtěla jsem se tam vrátit, jenomže tady už jsem dostávala nabídky, které nešlo odmítnout. A jak mi určitě dají za pravdu ti, co jsou na volné noze, a zejména v našem oboru, kdy si musíme kariéru neustále budovat, jakmile se dostanete do pracovního koloběhu a pak z něj chcete najednou vystoupit, těžko už se vrací zpět.

Takže jste nikdy neměla spády zůstat v Americe, kde je těch možností daleko víc?
Vůbec ne. Navíc jsem člověk, který hodně inklinuje ke své rodině, těžce snáším odloučení, je mi smutno. To mi bylo, i když jsem přišla ze Zlína do Prahy, nakonec jsem si zvykla. Určitě bych si zvykla i v Americe, našla si tam svoji komunitu, ale já jsem si uvědomila, že v celých Spojených státech není stát, ve kterém by se mi líbilo žít. Prostě miluju Evropu.

Narodila jste se ve znamení Raka a k tomuto znamení se váže, že Raci mají rádi cestování, dobrodružství, rádi poznávají svět, ale ještě raději se pak vrací domů, do svého zázemí. Takže to na Vás opravdu sedí.
Určitě. Všude dobře, doma nejlíp.

Ale stejně, i tak jste musela mít už od počátku odvahu. Děvče z Moravy, a kam se až dostalo. Začalo to výhrou v pěvecké soutěži Talentárium, o rok později soutěž Zlíntalent... ale kořeny toho všeho musí být ještě dál. U rodičů?
U tatínka, který mě vedl k hudbě už odmalička. Byl amatérským muzikantem, trumpetistou, s velmi dobrým hudebním cítěním. To on ve mně už jako v malé rozpoznal nějaké to nadání a měl velkou radost, že má s kým muzicírovat.

Když jsem zmínila dravost u Lucie Bílé, u vás bychom ji tedy možná našly také, jinak byste přece nebyla, tam, kde jste.
Kdyby vás teď slyšela moje maminka, tak by se opravdu zasmála, protože ona mi vždycky říkala: „Holka, ty vůbec nejsi dravá“, jakože nemám ty potřebné ostré lokty. Co ale mám, to je obrovské štěstí a ohromné životní náhody. Já to prostě nechápu. Nebo osud mě k těm náhodám správně popostrčil dál.

Byla jste prostě ve správný čas na správném místě.
Asi ano. Nebo si mě občas někdo všiml a správně zařadil, prostě jsem měla ohromné štěstí.

Vy zcela vyvracíte pořekadlo: Nesedej, panenko, v koutě, nenajdou tě. Vy jste seděla a našli Vás.
To zase ne, že bych úplně seděla v koutě a čekala, to bych neřekla. Já to mám tak, že když si dám nějaký úkol, tak jsem schopna se ho chytit a nepustit a udělat naprosté maximum pro to, abych ho zvládla. Ale že bych se sama někam loďařila, tak na to jsem povahu nikdy neměla. I když znám takové, kteří to dělají, o to hůře pak snáší neúspěch.

Dasho, vy máte ještě pět sourozenců, to muselo být u vás doma veselo. Co dnes všichni dělají? Věnují se také uměleckému povolání?
Ne, nikdo z nich se nevěnuje uměleckému povolání. Vlastně většina z nich se věnuje zrovna tomu hoteliérství. Ale to je úplná náhoda, nějak to tak vyplynulo, že všichni a málem i já. 

kumzakVy jste se prostě trhla, ale pro Vás správným směrem.
Bulvární noviny Vás nechávají zaplaťpánbůh na pokoji, takže o vašem soukromí se toho moc neví. Dlouhé roky žijete hudebníkem Martinem Kumžákem, plánujete také jednou takovou velkou rodinu, z jaké pocházíte?

Jo, plánovat člověk může, ale nikdy neví, jak to dopadne. Mým snem to určitě je, a já doufám, že se i jednou splní, ale až to přijde, tak to přijde. Nemá cenu něco lámat přes koleno.

Vraťme se ještě k vašim hudebním začátkům.  Kdo Vám jako první hodil v Praze lano? Byl to Jirka Korn a jeho agentura Krach?
Dá se říct, že ano, že to byl Jirka. Ujal se mě vlastně hned v počátcích po Zlíntalentu, kdy jsem vydala i takový, jakoby ještě teenagerský počin, první CD. Byl to Jirka, kdo mě vzal pod svá ochranná křídla, uvedl i v některých televizních pořadech, které sám produkoval, prostě mě blíže seznámil s uměleckým světem.

Váš, jak Vy říkáte, ještě teenagerský počin, je CD s názvem: Do peřin. To už je dlouho, co vyšlo. Nechystáte nějaké další? Třeba s názvem: Z peřin do světa?
(smích)Tak na to staré CD bych rozhodně nenavazovala, ale nějaké CD určitě někdy bude, jenom se chci vyprofilovat z výčtu aktivit, které mám. Věnuji se mnoha stylům, a pokud by mi vyšlo CD, tak bych chtěla, aby bylo o mně, aby tam byla jak krásná hudba, tak i krásné texty... protože mi přijde, že tím, jak se sem dostává spoustu zahraničních písniček, tak se na kvalitním českém textu málo lpí. Nic proti, já také ráda zpívám v angličtině, ale také miluju češtinu. Je to krásný jazyk, vážím si ho, tak proč ho více nepovyšovat?

Nemáte žádného svého „dvorního“ textaře?
Zatím hledám. Je to teď vlastně taková trošku výzva. Občas mi nějací autoři texty posílají, sbírám si je a říkám si, že si je znovu přečtu třeba za pár měsíců, a když se mi stále budou líbit, ztotožním se s nimi. A taky se chci ztotožnit i s tím autorem. Jsem za to ráda, že jsou mezi námi mladí talentovaní lidé, kteří se třeba nemají jak prezentovat. Tak uvidíme.

Musíte si prostě sednout, padnout si do oka.
Přesně tak.

Jak už bylo řečeno, spolupracujete s Karlem Gottem, ale také třeba s Helenou Vondráčkovou, s oběma koncertovala na pódiu prestižní Carnegie Hall v New Yorku. To musel být ohromný zážitek!
Když jsme byli v New Yorku poprvé, tak to mi bylo 19 let, ani jsem si to tehdy nějak neuvědomovala. Všichni kolegové a muzikanti mi říkali: „Carnegie Hall, to je meta, to je vrchol“, ale mně to tehdy připadalo prostě jako koncertní sál někde v ulicích New Yorku. Ale samozřejmě je to meta, sál s velkou pověstí.

Je rozdíl mezi naším a tamním publikem?
Není, protože publikum tehdy tvořili hlavně čeští emigranti, kteří Karla i Helenu znají. Pro ně to je vlastně pokaždé velký zážitek, když přijede někdo od nás, nějaký český umělec. Vidíte, taky je jim asi smutno po domovině. Je to pro ně dotek domova.

Vy sama také pořádáte vlastní koncertní vystoupení. Vystupujete jako sólistka Moondance Orchestru Martina Kumžáka, sólově vystupujete v různých televizních pořadech, na benefičních koncertech a s repertoárem, složeným převážně z latinskoamerických, funky, soul a R’n’B písní, koncertujete s kapelou Pájky Pájk quartet.
To mi tedy řekněte, jak došlo k volbě právě latinskoamerického repertoáru? To je poměrně nezvyklý žánr v našem hudebním rybníčku.

To jsou jen takové fúze, to není úplně ta pravá latina, ale spíš popové písně, ve kterých jsou namíchané latinsko- americké a jiné rytmy, které jste jmenovala. Prostě, aby to bylo takové oživené. Mimochodem v kapele hraje také perkusista Pavel Plánka, který tomu dává ten správný zvuk. 

To je pravda. Já jsem se neptala, že by to nebylo zajímavé, ale spíš neobvyklé. Mimochodem coby očitý svědek vašeho včerejšího koncertu v Divadle v Rytířské (Dasha & Pajky Pajk Quartet) musím uznat, že jsem se bavila a Vy jste byla naprosto dokonalá.
Děkujeme za pochvalu. Jsme rádi, když publikum odchází spokojené. Tohle byl v pořadí už druhý koncert. První byl 5. února, druhý včera a v říjnu plánujeme další.

koncert

fotografie z koncertu

www.divadlovrytirske.cz

Tak ať se vydaří stejně skvěle.
V rozhovoru s vámi nelze nezmínit také muzikály, jichž jste bezesporu velkou hvězdou. Za roli Máří Magdalény v muzikálu Jesus Christ Superstar jste dokonce získala v roce 2011 prestižní cenu Thálie.
Já se na to ptám celkem všech muzikálových hvězd, nemyslíte, že už je u nás přemuzikálováno? Dokážete třeba Vy sama předem odhadnout: „Ano, to je výborný muzikál, do toho půjdu“, anebo: „Ne, tohle se nepodařilo.“

To se bohužel nikdy nedá odhadnout dopředu. Řeknete si, tak fajn, budu experimentovat, nabízí se tento titul, to by mohlo být zajímavé, uvidíme, co se z toho vyvine. Ale musím přiznat, že párkrát jsem zažila i zklamání, kdy jsem si po premiéře řekla: „Uf, tak to není to, co jsem si představovala.“ Jenže s tím se už nedá nic dělat.
A jestli je u nás přemuzikálováno? To je všude, ale tím, že naše hudební scéna je malá, tak se zdá, že je těch muzikálů hodně. Ale je to jako všude jinde, v Americe i v okolních státech. Všude se hledají nové náměty pro činohru, pro muzikál. Muzikál je jen taková komerčnější verze divadla.

jesuz

za roli Máří Magdalény získala Dasha cenu Thálie

Muzikál, to je vlastně takové zpívané herectví. Nekoketovala jste s myšlenkou stát se herečkou?
Nechtěla bych fušovat do řemesla opravdovým hercům, neboť mám k tomu řemeslu úctu a obdivuji ho. Pokud čas dovolí, ráda se chodím dívat na činohru, nevím, jestli bych to zvládla. Asi bych to brala jako další výzvu, protože já mám výzvy ráda, ale rozhodně se do toho sama cpát nebudu.

Mimo koncertování a účinkování v muzikálech hostujete také v plzeňském Velkém divadle v muzikálového představení Monty Python´s SPAMALOT jako Jezerní dáma.
Ano, to je muzikál sestavený s různých úryvků dnes už kultovních filmů od Monty Python, představení má obrovský úspěch a kdo je milovníkem montypythonského humoru, tak si přijde na své. Je to představení, na které jsem opravdu hrdá a všem ho vřele doporučuji.

kralovna

Monty Python´s SPAMALO, Dasha jako Jezerní dáma

www.djkt-plzen.cz

Jste neskutečně činorodá, odpočíváte vůbec někdy?
(smích) Musím v diáři vždycky vymezit pár dní, kdy si skutečně nechám volno, nikomu nic neslíbím, ale to musím úplně vypadnout ven z Prahy.

Kam se chytáte letos na dovolenou?
Tak to vůbec nevím.

Nevíte? Většina lidí už má vybraný i termín.
(smích) Většina lidí ano, ale já ne. V tomhle jsem hrozná. My jsme si třeba zvykly s kamarádkou jezdit na dovolenou stylem, že se rozhodneme na poslední chvíli, pár dní před odjezdem. Já prostě neumím tyhle věci plánovat dopředu, navíc nevím, jestli náhodou nepřijde něco pracovního, protože práce je bohužel pro mě stále prioritou. Myslím, že v této době asi pro každého.

To je pravda, člověk se dnes má co ohánět.
A taky nemůže moc neplánovat. Vždycky něco přijde. Jako třeba teď: Na začátku června jsem měla v plánu letět do Paříže na koncert Barbary Streissand. Strašně jsem se těšila. Mám koupenou letenku, koupila jsem si i lístek, a ona úplně vyprodaný koncert zrušila. Náhradní termín dali na ten samý den do Amsterdamu, ale já už mám letenku do Paříže. Tak potom něco plánujte.
Naštěstí Paříž je sama o sobě tak krásná, že poletím a užiju si aspoň tu Paříž.

Užijte. Paříž je opravdu krásná.
Ještě než se rozloučíme, ráda bych zmínila další z vašich mnoha aktivit, a to spolumoderování pořadu Klub Evergreen, vysílaného na Dvojce Českého rozhlasu. To také stíháte?

(smích) Horko, těžko. Klub Evergreen má za sebou už rok vysílání. Každý týden vysíláme hodinový pořad o evergreenech, sami si s kolegou Honzou Smigmatorem hledáme náměty, potom písně, pátráme po různých nahrávkách a pak k nim samozřejmě říkáme příslušné informace.
Posluchači nám také psali, že byli zvyklí na veřejné nahrávky Českého rozhlasu, které teď bohužel nějak nejsou, tak jsme se rozhodli udělat takovou veřejnou nahrávku našeho pořadu. V divadle v Rytířské jsme uskutečnili první nahrávku a teď v neděli 21. dubna budeme natáčet druhou. Jako hosta pořadu máme zpěvačku Leonu Machálkovou, tak se těšíme.

rozhlas

s kolegou Honzou Smigmatorem

Je dobře, že vás práce baví a děláte ji s láskou.
Jste tedy
v životě šťastná?
Jsem. Navíc se mě ptáte dnes, kdy začalo být konečně jaro. Já myslím, že v dnešní den jsou šťastní úplně všichni.

Děkuji za milé setkání, ať Vám to stále tak krásně zpívá a ať se Vám daří.
(a pozdravujte „Káju“
:))
Děkuji, ráda vyřídím. A všem čtenářkám Žena-in přeji krásné jaro.

portret....Vizitka

 • DASHA, vlastním jménem Dagmar Sobková, se narodila 27. června 1981 ve Zlíně
 • Ve třinácti letech vyhrála pěveckou soutěž Talentárium, o rok později soutěž Zlíntalent a od té doby se zpěvu věnuje profesionálně.
 • Absolvovala Státní konzervatoř v Praze, obor populární zpěv a od ledna 2005 pokračovala ve studiu na Berklee College of Music v americkém Bostonu.
 • Spolupracovala s Jiřím Kornem , působí coby vokalistka Karla Gotta a Heleny Vondráčkové a účastní se všech jejich koncertů v České republice, Německu, v Moskvě či dvakrát v prestižní Carnegie Hall v New Yorku.
 • Sólově vystupuje v televizních pořadech, na benefičních i jiných koncertech, např. Královny popu v opeře.
 • Dasha je jednou z našich nejpopulárnějších muzikálových hvězd.
 • Již v sedmnácti letech dostala roli Ofélie v muzikálu Janka Ledeckého Hamlet, následovala hlavní role v muzikálu Popelka, Mia v muzikálu Galileo, Rebeka v Golémovi, účinkovala také v muzikálu Angelika, kde měla hlavní roli, zahrála si Marianu v opeře Martina Kumžáka Božská komedie ve Státní opeře Praha ad.
 • Za roli Máří Magdalény v muzikálu Jesus Christ Superstar získala v roce 2011 prestižní cenu Thálie.
 • S repetoárem složeným převážně z latinskoamerických, funky, soul a R’n’B písní koncertuje s kapelou Pájky Pájk quartet.
 • Je spolumoderátorkou pořadu Klub Evergreen, vysílaného na Dvojce Českého rozhlasu
 • Hostuje v plzeňském Velkém divadle v muzikálového představení Monty Python´s SPAMALOT.
 • Žije v trvalém vztahu s hudebníkem Martinem Kumžákem

poskytnuté fotografie: Dasha, Jana Pertáková, Hudební divadlo Karlín, Český rozhlas a www.djkt-plzen.cz

Přečtěte si také.

Reklama