Ve skutečnosti se jmenuje Dagmar Sobková. Ve třinácti letech vyhrála několik pěveckých soutěží. Svým nádherným hlasem nadchla mimo jiné i stálice české pěvecké scény, Karla Gotta a Helenu Vondráčkovou. Jako vokalistka je doprovází na koncertech po celém světě. Sólová kariéra jí zatím tolik úspěchů nepřinesla. Kdyby se ale znovu narodila, prý by neměnila.

 

Jak vlastně vznikla Vaše přezdívka Dasha?

Od malička mě tak nazývali známí ze zahraničí, komolili totiž českou Dášu. V řečtině to slovo znamená „dar od Boha“, což vůbec není špatné...

 

Dar od Boha určitě máte, ale co cílevědomost, ambice?

Moje životní cesta byla zatím vždy spíše o štěstí a náhodách a ambice se tedy nestihly doposud projevit.

 

V dětství jste hrála na housle. Proč jste je potom vyměnila za zpěv?

Tenkrát jsem housle hodnotila jako stydlivost, protože se mi za futrál, který jsem tahala pořád s sebou, ve škole smáli. Dnes si myslím, že to byla nevytrvalost a částečná pohodlnost, obzvláště po zjištění, že zpívání je méně komplikované.

 

Vaši kariéru odstartovalo vítězství v několika televizních soutěžích (Zlíntalent, Děčínská kotva, MiniMaxi). Znamená to, že jste soutěživý typ?

Rozhodně ne, soutěže a konkurzy jsou mé velmi neoblíbené disciplíny.

 

Jak jste se tedy dostala ke spolupráci s Karlem Gottem?

Konkurzem :-). Ale nebylo to tak strašné, šlo vlastně jen o orientační konkurzík, byla jsem totiž doporučena mou profesorkou zpěvu Lídou Nopovou, která kdysi také byla řadu let vokalistkou Karla Gotta.

 

Co Vám spolupráce s „Mistrem“ přináší?

Především zážitky a zkušenosti, což je vlastně to nejvíc, co si z takové spolupráce mohu odnést.

 

Váš zpěv obdivuje řada věhlasných odborníků. Přesto se zdá, že stále stojíte ve stínu účastníků různých televizních estrád. Nemrzí Vás to?

Stín nestín… jsem ráda za to, že mám fajn kolegy, se kterými si můžu zazpívat duety, a taky práci, kterou mám velmi ráda. Když se ohlédnu za tím, co vše mám za sebou od svých čtrnácti let, kdy jsem se zpěvu začala věnovat profesionálně, rozhodně bych neměnila.

 

Máte nějaký pěvecký vzor?

Už dávno jsem zjistila, že vzor by zbytečně brzdil mou kreativitu, spíše se inspiruji spoustou zahraničních interpretů.

 

Vystudovala jste českou konzervatoř, zkušenosti nadále získáváte i na Berklee College v Bostonu. Je zahraniční studium inspirativnější než to české?

Studium na konzervatoři bylo důležité období, ve kterém jsem hodně získala, a pobyt na Berklee je  už jen obrovskou výživnou třešní na dortu.

 

 

Čtyřiadvacetiletá Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková, vyhrála ve třinácti letech pěveckou soutěž Talentárium, o rok později soutěž Zlíntalent. Od té doby se zpěvu věnuje profesionálně. Natočila jedno sólové album, spolupracovala s Jiřím Kornem a již šest let působí coby vokalistka Karla Gotta a Heleny Vondráčkové. Účastní se všech jejich koncertů v České republice, Německu, v Moskvě i v prestižní Carnegie Hall v New Yorku. S repertoárem složeným převážně z latinskoamerických, funky, (prefix) soul a R’n’B  písní koncertuje s kapelou Pájky Pájk. Ztvárnila hlavní roli v muzikálu Popelka, Ofélii v české i anglické verzi muzikálu Janka Ledeckého Hamlet, Miu v muzikálu Galileo a postavu Mariany v opeře Martina Kumžáka Božská komedie ve Státní opeře Praha. Absolvovala Státní konzervatoř v Praze, obor populární zpěv a od ledna 2005 pokračuje ve studiu na Berklee College of Music v americkém Bostonu.

 


Při svých vystoupeních dáváte přednost malým scénám. Z jakého důvodu?

Je to intimnější a energie mezi pódiem a jevištěm je mnohem výraznější, což mi vyhovuje.

 

Kde vás můžeme v současnosti vidět?

Momentálně se účastním jednoho velkého turné po Německu a nedávno jsem dostala nabídku k účinkování v nově připravovaném muzikálu, o kterém ale zatím nebudu nic prozrazovat. Každopádně  už se moc těším, protože je to role, která mě bude velmi bavit. (usmívá se)

 

Na který okamžik své pěvecké kariéry jste zatím nejvíc pyšná?

Určitě na vystoupení v Carnegie Hall, ale i na muzikál Janka Ledeckého Hamlet v americké verzi, kterou jsme hráli párkrát i na Broadwayi v New Yorku.

 

Jaké jsou Vaše profesní sny?

Natočit kvalitní a nezbytečné album a hrát s výbornou kapelou.

 

Narodila jste se na Moravě, žijete v Praze. Kde se cítíte doma?

Praha má už v tomto ohledu po těch osmi letech pro mě jasné prvenství. Rodinu jezdím na Moravu navštěvovat a vracím se „domů“ za přítelem i za prací.

 

Jakou hudbu si pustíte, když jste třeba sama doma?

Doma si téměř vůbec hudbu nepouštím, raději relaxuji naprostým tichem. Ale v autě se bez ní neobejdu a dávám přednost poslechu filmové hudby, nebo třeba Stinga.

 

Při čem si nejlépe odpočinete?

Pobytem v horách nebo u moře. Když ani jedno z toho není možné, tak samozřejmě nerušeným spánkem.

 

Jste velmi zajímavý typ ženy. Neuvažovala jste někdy o kariéře modelky?

:-) To by se pak třeba neuskutečnil náš rozhovor a vůbec to vše, co jsem vám do něj řekla.  Tak to prostě mělo zaplaťpanbůh být.

 

Reklama