Příspěvek od čtenářky daseny vás chytne za srdce. Je vzpomínkou na její předčasně zemřelé rodiče a posílá i památeční fotografie.

Žili jsme s rodiči  na malé vesnici ve Středočeském kraji. Mám staršího bratra, který se narodil hned po osvobození Československa a já 3 roky po něm.

Zajdu do vzpomínek mých rodičů. Tatínek se narodil v roce 1920 a maminka 1924.  Tyto ročníky však byly nasazovány do Reichu a moji rodiče si mysleli, že když se vezmou a budou čekat miminko, že se Reichu vyhnou.
Bohužel se tak nestalo, sice se rodiče vzali, ale nasazeni byli stejně.

Když maminka vyprávěla ty hrůzy, které musela zažívat, bylo to pro mne nepochopitelné. Vše jsem si uvědomovala až později, a že tyto vzpomínky byly v mamince zakódovány do smrti, jsem poznala, až když se mi zdávaly sny o bunkru, o střílení a hrůzách války, které se mi dokonce zdávaly opakovaně. Přes všechny útrapy se rodiče vrátili z Reichu živí, ale s podlomeným zdravím.

Ale naše dětství bylo spokojené, alespoň tak, jak na to vzpomínám já.

Rodiče se snažili vyvarovat nás od nepřízní, které v té době číhalo všude.
A tak jsme si hrávali celkem spokojeně, aniž bychom si uvědomili s bratrem, co vše museli vytrpět.

obrrrrrTímto děkuji svým rodičů, kteří mi umožnili prožít šťastné dětství, a proto mám stále schovaný obrázek, který měla mamka nad dveřmi v kuchyni. Sice jsme byli s bratrem křtěni, ale naše rodina na Boha nevěřila a ani já do dnešní doby nevěřím. Ovšem podlomené zdraví se přece jen nebylo banalita a mamka umřela v 50 letech na rakovinu a taťka 3 roky po ní. Bylo mi tehdy 27 roků a já byla najednou sama na světě, přece jen máma  je máma a bez ní to jde velmi ztěžka, ale musela jsem se s tím vyrovnat.

zvvvMám ještě jednu retro vzpomínku od kamarádky, která mi jednou dala zvoneček, který u nás visí nejméně 40 let na lustru, a který sundávám, jen když myju lustr. Děkuji Ti, milá kámoško, zvoneček je stále se mnou, i když s tím štěstím je to vachrlatý, ale nikdy ho nikomu nedám.

lllllll

Posílám obrázek, který se mnou bude žít až do smrti.

rodice

Přeji Vám milá redakce a milé ženy-in, abyste měli veselejší retro vzpomínky

dasena

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Milá daseno, to je příběh, který by snad stál i za zpracování. Fotky obrázku a zvonečku jsou bohužel moc malinké, ale snad půjdou rozeznat.
Děkuji, že jste se s námi podělila o své vzpomínky i památky.
Mějte se krásně.
Saša

Téma dnešního dne: Památky po (pra)rodičích

  • Máte doma nějakou památku po mamince, po babičce, po tatínkovi, po dědečkovi, po tetě, pratetě…, na kterou nedáte dopustit?
    A nemusí jít o velké věci. Ale třeba i o prstýnek, náramek, knihu, památník…

Pište a klidně posílejte i fotografie (nejvýš dvě)
Budu se těšit

redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: Kriminálním románem autorky Gillian Flynnové: Temné kouty a k tomu přidáme i antiperspirační krém Rexona.

ddddd

Reklama