60926b955dd9eBez-nazvu.jpg
Foto: Profimedia

Devatenáctiletá Darya Mukinhaová založila na sociálních sítích po incidentu kampaň na pomoc ženám, které zažívají domácí násilí, ale byla nucena ji zastavit kvůli komentářům, které dostávala od internetových trollů. Podle několika z nich dostala, co si zasloužila.

36letý Šajg Zeinalov, majitel hotelu v Petrohradě, dívku před střelbou 21krát uhodil. Modřiny měla po celém těle, přesto tento aspekt nebyl zahrnut do obžaloby. „Prosila jsem ho, aby zavolal záchranku, ale odmítl. Řekla jsem mu, že pokud to neudělá, zemřu. Odpověděl, že mám druhé oko, a že si ji mohu zavolat sama. Otevřela jsem druhé oko rukou a nějak jsem přivolala pomoc,“ uvedla na svém Instagramu Darya.

60926b9e5b5ddprofimedia-0609208677.jpg
Foto: Profimedia

Mladá Ruska, která nyní musí nosit umělé oko, na Instagramu vyprávěla, jak bylo obvinění z pokusu o vraždu změněno na těžké ublížení na zdraví a Zeinalov byl v minulých dnech odsouzen k pěti letům vězení. S podmínkou by však měl být propuštěn za tři roky.

Nyní bojuje proti mírnému trestu, který je podle ní v takových případech v Rusku typický. Násilí v Rusku za poslední rok podle statistik stouplo. Může za to i fakt, že tamní zákony jsou uzpůsobené ve prospěch mužů. V roce 2017 byl s velkou podporou prezidenta Putina schválen takzvaný „fackovací zákon“. Pokud se viník dopustí násilí v rodině poprvé, hrozí mu pouze pokuta v přepočtu dva tisíce korun. Ale ani v dalších případech se většinou ženy spravedlnosti nedočkají, pomoc hledají u neziskových organizací.

Zdroj informací: Daily Star, Independent a Latin Times

Reklama