5f620b581c43eobrazek.png
K houbám máme jako národ neobyčejně blízko, a to už hodně dlouho. Už první písemné prameny ze 14. století dokládají hojné používání hub v naší lidové kuchyni. Skutečně masové rozměry však houbaření nabralo v Čechách, na Moravě i ve Slezsku až v 19. století, a tato sběračská vášeň trvá v nijak nezmenšené míře dodnes.

Jak lesy využíváme, sleduje dlouhodobě Česká zemědělská univerzita v Praze. A čísla mluví jasně: v těch nejúrodnějších letech si odnášíme z lesa i 40 000 tun lesních plodů. Naprostou většinu tvoří houby. V letech, kdy dobře rostou, je to skoro 7 kg na domácnost. S velkým odstupem následují borůvky (necelé 2 kg) a maliny (kolem 0,5 kg).

Houbařit chodí dvě třetiny z nás, často celé rodiny. Houby totiž představují lahůdku, která si našla cestu nejen do našich kuchyní, ale hlavně srdcí. Ale zatímco dříve houby nahrazovaly v chudších rodinách drahé maso, dnes jde o delikatesu a vítané zpestření jídelníčku. Část přímo zkonzumujeme, část zavaříme a část usušíme.

Sušení hub přitom není jen nestarším způsobem konzervace této pochoutky, ke které se pak můžeme vrátit v zimě – tedy praktickou nutností. Takto upravené houby totiž mají intenzívnější chuť a aroma, a proto jsou jídla, která prostě připravíte lépe z hub sušených. Pokaždé však nemáte po ruce sušičku potravin. Nic se neděje, houby jde snadno usušit i v multifunkční troubě.

Tip odborníka
5f620b8409dcdobrazek.png

„K sušení hub se hodí i multifukční trouba. Například MORA VT 779 BX umožňuje sušit až na třech úrovních najednou; navíc díky třem teleskopickým výsuvům máte k plechům pohodlný přístup. A jak na to? Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Když je předehřátá, umístěte do ní houby naskládané na pečicím papíru ? buď přímo na rošt, nebo i na plechy. Po dvou hodinách sušení můžete zvýšit teplotu na 50–60 °C. Houby tak budou dříve usušené. Ke konci je dobré teplotu opět snížit na 40 °C. Takto můžete sušit nejen houby, ale třeba i křížaly z jablek nebo hrušek a podobně,“ říká Jana Neuszerová, odbornice značky MORA.

Doba sušení závisí na míře vlhkosti a velikosti plátků hub, případně sušeného ovoce nebo zeleniny. Je proto individuální. Nezapomeňte však, že vše musí být opravdu důkladně vysušené, protože jinak hrozí, že vám začne úroda během skladování (ideálně ve vzduchotěsných dózách) plesnivět. A to by byla škoda.

Tip: Moderní trouba MORA vhodná i pro sušení potravin

Pokud hledáte tu pravou troubu s mnoha talenty za dostupnou cenu, věřte, že skvělou volbou je MORA VT 779 BX. Vestavná multifunkční trouba VT 779 BX v elegantním nerezovém provedení se ovládá pomocí přehledného intuitivního dotykového panelu, který umožňuje nastavit širokou škálu přednastavených režimů trouby a také dalších funkcí včetně přesné teploty v troubě.

Patentovaný vnitřní zaoblený tvar trouby, inspirovaný tradiční kamennou pecí, nechává horký vzduch cirkulovat rovnoměrně ze všech stran okolo připravovaného pokrmu, aby byl výsledek vždy perfektní. Výkonná velká trouba v energetické třídě A+ s objemem 71 l má patnáct různých programů, nejen klasické pečení, gril s ventilátorem i bez, horkovzdušné pečení, rychlý předehřev, rozmrazování nebo udržování teploty pokrmu. ale také speciální programy na pečení chleba i masa – třeba řízků, kotlet, žebírek či drůbeže – včetně pozvolného pomalého pečení technikou sous vide. Nechybí ani grilování, automatické programy pro pečení, a možné je i vaření v páře ve vlastních parních nádobách (ty nejsou součástí trouby).

O čistotu trouby se postará speciální program EcoClean, který zajistí bez velké námahy vyčištění vnitřku trouby pomocí páry z vody, kterou nalijete do pekáče, a je maximálně ohleduplný k životnímu prostředí. Při čištění je praktické i snadné vyjímání vnitřní skleněné strany dvířek. Pro zvýšení komfortu obsluhy je trouba vybavená třemi teleskopickými výsuvy, které umožní bezpečnou manipulaci s připravovaným jídlem, aniž byste jej museli z trouby vytáhnout. Trojité sklo s kovovou vrstvou udržuje vnější sklo dveří chladné a bezpečné i pro děti. Příjemné je i tlumené a šetrné zavírání dvířek trouby. Potěší i bohaté příslušenství v podobě roštu, mělkého a hlubokého plechu. Doporučená cena: 13 990 Kč.

www.mora.cz
MORA je plná života už 195 let!
5f620b752d69dobrazek.png

MORA a příjemné chvíle s rodinou patří dohromady už 195 let. A protože dobré jídlo a pečení je něco, co ve většině rodin nemůže chybět, přichází MORA s celoroční akcí, kdy zákazníci získají při koupi jakékoliv vestavné trouby MORA 10 balení mouky zdarma až domů. Dále běží v rámci oslav narozenin od 21. 9. do konce listopadu akce, kdy zákazníci dostanou při koupi vybraného setu trouby, varné desky a myčky kvalitní sadu nádobí v hodnotě 4 990 Kč zdarma. Navíc probíhá při příležitosti 195. výročí od položení základů značky MORA na webu společnosti ve stejném období i soutěž o 1 100 cen. Více o akcích na www.mora.cz v sekci „Promo Akce“.
5f620ba164d07obrazek.png

Reklama