Koupit dárek nebývá až tak složité, obzvláště jestli budoucí novomanželé dbají dobrých zvyků a mají předsvatební seznam, podle kterého můžeme nakupovat. S balením to bývá horší. Koupením dárku starost nekončí, ale spíš začíná - aspoň pro mě.

Neumím totiž balit. Co neumím, já k tomu mám odpor! Jistě, můžu odnést dárek do nejbližšího "dárkového balení", a tam jej nechat za nemalý peníz narvat do unifikované krabičky a převázat stále stejnou mašlí, ale nějak to není ono.  Nic jiného s dárkem, ať už v krabici nebo bez ní, většinou neudělají. Existují ovšem výjimky - třeba v pražském obchodním domě Kotva vám dárek zabalí vtipně a originálně. Ne každý ale může běhat s balíčky do Kotvy, že?

Co s tím? Dát dárek jen tak se nesluší, originálně zabalit ho neumím... Nezbylo mi, než si zajít pro odpověď. Kam? Nejprve do knížky o balení dárků a potom i na kurz - speciální kurz dárkového balení k paní Radce Křivánkové.

A o něco z toho, co jsem se dozvěděla, se s vámi podělím. Začneme papírem:  měl by být hlavně dost velký. Potřebujeme jej totiž nejen na zabalení, ale i na ozdoby kolem. A druhy? klasické dárkové, natur papíry - mohou být potištěné z jedné strany nebo i z obou, na některé typy balení jsou vhodné folie nebo průhledné celofány.

Stuhy, mašle a doplňky: nejběžnější jsou vázací stuhy, které se vyrábějí v nejrůznějších barvách a provedeních. Z látkových se dobře používají ty, které mají okraje vyztužené drátkem. Dá se použít i juta, papír nebo papírový provázek - ty zvolíme v případě, že budeme používat přírodní balení. A z ozdob? Protože jde o balení svatební, budou to nejspíše umělé bílé květy, mohou být i papírové nebo látkové květiny, květiny ze stuh, svatební stuhy, snubní prstýnky z drátku...

Tak, to by byla teorie. Jak to ale vypadá s praxí? Základní zabalení je jednoduché - odměříme papír o něco širší, než je obvod dárku, obalíme dárek kolem dokola a slepíme papír lepicí páskou. Pak přeložíme papír na jednom konci směrem dovnitř a dolů, uhladíme a urýhujeme, a opět přilepíme. Totéž na druhém konci - a máme pěkný balíček. Je to rychlé, úhledné, ale pramálo originální.

To pravé totiž teprve přijde.

Abychom dosáhli stejného balíčku, jako je na obrázku, musíme vystříhnout z téhož balícího papíru dva čtverce, které mají přibližně stejný rozměr jako vrchní strana dárku. Po úhlopříčce je naskládáme a uprostřed přelepíme lepicí páskou. (Můžeme si pomoci i sešívačkou.) Oba vějířky slepíme k sobě tak, aby vytvořily květ, a nalepíme je na dárek pomocí tavné pistole nebo oboustranně lepicí pásky.

A potom si dáme záležet na mašli, kterou střed kytičky zakryjeme. A teď máme opravdu dárek dárkovatý v dárkovém balení. :-)

 

Podle knížky "Ozdobné balení dárků" od paní Radky Křivánkové

Reklama