61b73572c053aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nocleženka
Projekt Nocleženka je už takovou klasikou chladných měsíců. Obvykle funguje od listopadu do ledna, a když zaplatíte sto korun, zajistíte tím noc v teple někomu bez domova. Nocleženky vydává Armáda spásy a můžete je koupit i jako dárek pod stromeček, a udělat tak dobrý skutek za někoho jiného. Ideální pro osoby, které si k Vánocům nic nepřejí. 

Donio
Seznam mnoha možností, komu finančně pomoci, najdete na stránce Donio. Tam se můžete zapojit do dobročinné sbírky podle vašeho výběru. Přispět můžete hendikepovaným nebo nemocným na potřebné pomůcky, ale peníze lze přidat i na různé zajímavé projekty – od knih po oblečení.

Arcidiecézní charita Praha
Další možnosti nabízí web Arcidiecézní charity Praha, kde lze zakoupit některý z nabízených dárků, které pomáhají. Pořídit můžete třeba terapeutickou hodinu pro týranou ženu za 500 Kč nebo potravinový balíček, který poputuje rodině v nouzi, za 800 Kč.

Nadace Naše dítě
Chcete-li se ve své pomoci zaměřit na děti, konkrétní tipy najdete na stránkách Nadace Naše dítě. Přispět můžete například postiženému Davídkovi, který potřebuje peníze na psího pomocníka. Ve spolupráci s nadací vznikla také speciální edice charitativního vína Zahrada. Tím uděláte dvojnásobnou radost – přispějete potřebným a víno můžete někomu darovat.

Zvíře v nouzi
Na stránkách Zvíře v nouzi, které sdružují záchranné stanice pro volně žijící živočichy, si můžete vybrat jeden ze dvou darovacích certifikátů – Plnou misku nebo Hostinu pro zvířata. Za peněžní dar, který pošlete, naplní ošetřovatelé misky zvířatům, která se musí zotavit a nabrat síly, aby se poté mohla znovu vrátit do přírody.

Člověk v tísni
Dárky, které pomáhají, nabízí i Člověk v tísni. Na webu Skutečný dárek najdete například pumpu na čistou a zdravou vodu, dvacet kuřat, záchod nebo veselou kozu. Jde o věci, které potřebují lidé v rozvojových zemích, a za pár set korun jim můžete velmi usnadnit život.

FanDimat
Prostřednictvím projektu FanDimat je pomoc možné nabídnout, ale také ji vyhledat. Propojuje totiž lidi v nouzi i charitativní organizace s lidmi a firmami, které mohou materiální pomoc poskytnout. Na FanDimatu tedy najdete jak nabídku, tak poptávku. Lidé v nouzi, jako jsou mnohdy třeba samoživitelé a samoživitelky, shání například cukroví nebo dárky pro děti.

Kostní dřeň
Přispět lze i tím, že doslova darujete kousek sebe. Například přihlášením se do Českého národního registru dárců dřeně. Vstoupit do registru může zdravý muž nebo žena ve věku od osmnácti do pětatřiceti let. 

Zdroje: Kostní dřeň, Fandimat, Skutečný dárek, Zvíře v nouzi, Naše dítě, Arcidiecézní charita Praha, Donio, Nocleženka

Čtěte také: