Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem dárců některých krevních skupin. Lidé proto vítají, že se do dárcovství zapojuje také stále více firem. Zaměstnanci Vodafonu se například rozhodli oslavit své desáté narozeniny jinak a darovali České republice krev.

vodafone

Nyní se k nim může každý přidat. Informace o odběrných místech v kraji, edukativní videa a zajímavosti o dárcovství zájemci naleznou na webu www.darujem.cz, na kterém se od září zaregistrovalo téměř 6 000 dárců.

Darovat krev není nijak složité. Zájemce musí akorát splňovat pár základních kritérií, jako např., že není zrovna akutně nemocný, nebere nějaké léky, apod. Před tím než krev daruje, vyplní jen krátký dotazník, absolvuje vstupní zběžnou prohlídku lékařem a odebrání vzorku krve pro zjištění krevní skupiny. Pak už následuje vlastní odběr 450 ml krve. Celý proces trvá maximálně hodinu a ze zákona v den odběru nemusíte vůbec do práce.

Po odběru je nutné zvolit volnější tempo a hodně pít, aby tělo doplnilo ztracený objem tekutin. Dostanete také drobné občerstvení a budete mít určitě dobrý pocit, že jste udělali něco prospěšného. Koneckonců nikdo nevíme, kdy budeme krev sami potřebovat.

 

Reklama