Dávno neplatí, že darovat pokojovou (hrnkovou) rostlinu je nevhodné.
Naopak v posledních letech se tento trend poměrně rozmohl a již nás nepřekvapí, pokud od někoho dostaneme k svátku nebo i narozeninám právě pokojovou rostlinu.
Ta může být ozdobná svými listy, barevnými květy nebo také plody. Jedním z příkladů rostlin, které darujeme kvůli nádherným květům, jsou antúrie a gloxínie (Sinningia). Vybírat můžeme nejen podle květů: například drobné oranžové plody, typické pro nerteru, mohou interiér místnosti ozdobit neméně působivě.

Antúrie - pokojová rostlina i řezaná květina je téměř klasická květina, která nachází hojné využití od svatebních kytic, až po velmi moderní aranžmá v duchu letního trendu Precious Shields.
Má i „svou“ sestru, kterou lze bez problémů pěstovat jako pokojovou rostlinu. Antúrie je odolnou, při správném zacházení mnohaletou pokojovou rostlinou.
Nejlépe se jí daří na světlém místě, proto ji v zimě přemístíme blíže k oknu. Zejména v létě je náročná na zálivku, během vegetace květináři doporučují dvakrát týdně přihnojit, naopak v zimě je nutno zálivku omezit s přihlédnutím k teplotě místnosti (substrát však nesmí nikdy vyschnout). Pro její pěstování je vhodná pokojová teplota s vyšší vlhkostí vzduchu.
Pozor - je citlivá na průvan a chlad (teplota nesmí klesnout pod 15 °C).
V posledních pěti letech se výrazně zvýšila obliba těchto hrnkových antúrií. Asi i proto, že se na trh dostávají rostliny v nových barvách, například s hnědými nebo zelenými toulci.

Sinningia (gloxínie) – malá barevná zahrádka
Tím, co se nejen maminkám bude na gloxínii určitě líbit, jsou vonné sametové květy. Ty mohou být nejčastěji červené, tmavě fialové nebo růžové. Rostlinka vypadá ještě zajímavěji, pokud je několik jejích exemplářů, třeba i různobarevných, sesazeno do jedné misky nebo košíčku. Gloxínie nás bude těšit svými barevnými květy od března do srpna. Doma gloxínii vybereme teplé, světlé místo, avšak nikdy ne na přímém slunci. Zaléváme nejlépe odraženou vodou, kořenový bal udržujeme mírně vlhký. Doporučuje se ji každý týden přihnojit. Pro její zdárné pěstovaní platí, že jí nikdy nesmíme kropit listy.

Nertera – malinkatá rostlinka, která udělá velkou radost 
Nertera grandensis je vhodnou rostlinou pro sesazení do větších skupinek. Protože se prodává ve dvou barevných variantách – s bílými a oranžovými plody – je možné kombinovat tyto dvě barvy nebo naopak zachovat jednotnou barevnou linii. Drobné barevné plody pokrývají celý povrch květináčku, takže to vypadá jako kdyby neposlušné dítě rozsypalo mezi drobné lístky spoustu oranžových korálků. Oranžově zbarvená nertera se prodává více než její čistě bílá „sestra“. Na trhu jsou k dostání oranžově zbarvená odrůda ´Astrid´ a bílá ´Marleen´. Nertera může velmi hezky vyniknout na malém stolku nebo je možné několik rostlin naaranžovat do menší skupinky, aniž bychom museli rostliny sesazovat do jedné misky. Nertera vyžaduje dostatek světla, ale nemá být jako většina ostatních pokojových rostlin vystavena přímým slunečním paprskům. Pro její pěstování je velmi důležitá správná teplota: ta by se měla pohybovat okolo 20 °C, ne však více. Zejména v horkém létě je nutné pravidelně zalévat, aby malý květináč, ve kterém je většinou zasazena, nevyschnul. Nertera pochází z Jižní Ameriky z oblasti Peru, její český název je nertera andská, ale můžeme se setkat i s názvem korálovka.

Reklama