Zdraví a nemoci jsou nedílnou součástí našich životů. Přesto když dojde na tu nemoc, býváme z toho rozhození, jsme citliví a zranitelní o to víc. Kromě těla nás totiž bolí i duše... a to jsme dospělí a “rozumní” lidé. Což teprve děti, které si svou bolístku neumí rozumově zdůvodnit, a i když ty starší ano, ani to je obvykle neutěší. Pomocí jim v tu chvíli mohou být, kromě lékařů a jejich léčby, také příbuzní a přátelé coby psychická podpora malého pacienta.
Ovšem když nastane čas jít do špitálu, bývá někdy každá rada drahá. Jak rozveselit maroda, aby neplakal po mámě nebo kvůli své bolístce? Návštěvní hodiny pro příbuzné bývají krátké a někdy mají účinek zcela opačný – když všichni blízcí odejdou, připadá si mrňousek mnohem osamělejší než kdy jindy. Sestřičky, ač mnohdy laskavé, mají v náplni práce mnohem víc, než utěšovat plakálky. Ale byli tu lidé, kteří si našli čas, aby si s tímto problémem namáhali hlavu, a věřte nebo ne, řešení se našlo – je to ZDRAVOTNÍ KLAUN.

Historie myšlenky zdravotních klaunů se datuje do roku 1986, kdy Michael Christensen, ředitel organizace s názvem Big Apple Clown Care Unit, sdružující profesionální klauny, přišel s nápadem vyzkoušet jejich přítomnost na dětských lůžkových odděleních. Stalo se tak v presbyteriánské nemocnici v New Yorku a právě tady se poprvé na světě ověřila tato myšlenka v praxi. Zjistilo se, že pravidelné návštěvy klaunů přispívají ke zlepšení psychického, a tudíž i zdravotního stavu pacientů, a to včetně těžce nemocných.

Zdravotní klaun v České republice

Koncept “léčby humorem” přinesl do České republiky Američan Gary Edwards. První nemocnice začal navštěvovat v roce 1998 a po několik let projekt financoval z vlastních úspor. Na základě pozitivních ohlasů ze strany nemocnic inicioval koncem roku 2001 vznik občanského sdružení Zdravotní klaun.

Gary Edwards

(*1951) studoval hudbu a divadlo v Kalifornii, v roce 1978 získal stipendium na Dell Arte School of Physical Theater, kde studoval klaunství, pohyb, pantomimu a cirkusové umění. Jako profesionální klaun vystupoval již ve více než 20 zemích světa, mluví pěti jazyky. V občanském sdružení působí jako umělecký ředitel, vybírá a školí nové zdravotní klauny, vede umělecké workshopy, na kterých se klauni průběžně školí. Kromě toho sám stále navštěvuje nemocnice.

 

Občanské sdružení Zdravotní klaun

Zdravotní klaun je nezisková organizace, která pravidelně přináší do nemocnic smích a radost hospitalizovaným dětem. Dnes pracuje v České republice 19 profesionálních zdravotních klaunů.
Programy zdravotních klaunů jsou pro nemocnice zdarma. Všechny náklady jsou hrazeny z finančních darů. Jejich výše ročně umožňuje navštívit více než 13 000 dětí ve věku od 1–17 let. Skutečný zájem o návštěvy ze strany nemocnic je však zhruba trojnásobný.
Zdravotní klauni jsou profesionální umělci, školení pro práci v nemocničním prostředí. Klauniády probíhají na pokojích v úzké spolupráci s lékaři a zdravotními sestrami. Sdružení Zdravotní klaun získalo v loňském roce podporu Ministerstva zdravotnictví ČR. Mezi programy Zdravotních klaunů patří jednak pravidelné návštěvy a projekty Linka domů (ve spolupráci s NADACÍ EUROTEL) a také Cirkus Patiento.

Na vlastní oči - minireportáž

Rozhodla jsem se přesvědčit se na vlastní oči a jednu takovou klauniádu navštívit. Vybrala jsem si k tomu oddělení dětské chirurgie v Krajské nemocnici v Pardubicích. To a ještě místní dětské oddělení navštěvují jednou za 14 dní na střídačku s Fakultní nemocnicí v Hradci Králové klaun doktor Budík a sestra Bětka, vlastními jmény Tomáš Berka a Jitka Říčařová. Oba jsou studenti VŠ a oba se věnují amatérsky divadlu. Coby zdravotní klauni působí už dva roky, přesto z nich nadšení pro tuto “práci” ani zdaleka neopadalo. Když je zpovídám, jsou plni optimismu, ačkoli se každý týden setkávají s dětskou bolestí, ať už je malá či neúprosně vedoucí k tragickému konci. Mají stejné názory a dobře se doplňuji, což je velké plus pro každý tým. Povídají o svých zkušenostech, které jsou veselé i smutné, jako život sám. Zajímá mě, jak se vypořádávají s tím, že vlastně vidí jen dětskou bolest. Jak mi ale vysvětlí, oni díky tomu, co pro děti dělají, vidí spíše ty úsměvy. Faktem ale je, že určitý odstup mít musí a nemohou si připouštět osobně leckdy velmi smutné příběhy dětí. Ačkoliv jsou jejich vystoupení vesměs založena na improvizaci, jejich vzdělávání v oboru nikdy nekončí. Navštěvují pravidelně workshopy, kde se učí klaunské techniky, triky a fígle, ale procházejí také školeními o psychologii dětského pacienta a musejí mít alespoň základní znalosti o nemocích, aby věděli, co si můžou k tomu kterému pacientu “dovolit”. Lékaři jim obvykle velmi vycházejí vstříc.

Povídání by bylo nadlouho, ale teď nastal čas léčit smíchem. Kostýmy už mají klauni na sobě, zbývá jen nasadit červené nosy a Tomáš se mění v svérázného doktora Budíka a Jitka v potrhlou sestru Bětku.

Vcházím s těmi dvěma na pokoj, kde jsou –náctiletí kluci, k nimž se přidala jedna krásná, blonďatá slečna. Už svým příchodem trochu šokují – děti netušily, co je čeká, a teď jen zírají, pusy otevřené. Doktor Budík s Bětkou se seznamují s pacienty a pro lepší identifikaci jim na čelo lípají lístečky se “jmény.” Klučina s jednou nohou v sádře získává díky té druhé přezdívku “Holá noha”. Druhý je označen jako “Šedivec” – snad díky barvě svého pyžama a malá, drobná blondýnka si vysluhuje přezdívku “modelka”, ovšem na lístečku na jejím čele stojí jméno ”Karel”. Doktor ji občas také nazve “Růžovkou” (opět dle barvy její košilky). A to už se rozbíhají svérázné léčebné metody, například měření teploty zobákem gumové slepice, která lékaři s červeným nosem pošeptá její výšku. Na zácpu je nejlepším lékem “zvon” na ucpaný odpad a velkorysé zásoby toaletního papíru. Děti v té chvíli už řičí nadšením a doktor Budík je odměňuje balonky, které však při nafukování opakovaně “prdí”. Když se konečně podaří je nafouknout, stávají se z nich jako zázrakem lev, psík či papoušek na bidýlku nebo meč (prý na případné proražení další zácpy). Na rozloučenou s dětmi jim sestra Bětka zahraje Skákal pes pro novou SuperStar – právě přijatého pacienta, který nemá daleko k slzám. Chvíli sice trvá, než sestra Bětka pochopí, na kterou stranu kytary má hrát, ovšem ta chvíle stačí k tomu, aby se na tváři klučiny objevil úsměv od ucha k uchu – zdravotní klauni mu dali zapomenout na čerstvou, komplikovanou zlomeninu ruky a zkažené prázdniny.

To už ale klauni mávají na rozloučenou a přecházejí do dalších pokojů. Tam leží děti podstatně mladší a klauni “mění taktiku”. Bětka brnká na kytaru známé písničky a fouká nádherné bubliny, doktor Budík předvádí svá ochočená plyšová zvířátka a tvaruje balonky, zatímco děti nadšeně tleskají ručičkama. Po necelých dvou hodinách mají klauni “po šichtě”. Jsou unavení, ale z jejich tváří vyzařuje naplnění a hluboké uspokojení – nechávají za sebou rozesmáté oddělení dětské chirurgie.

Za týden je čeká totéž v jiné nemocnici a za dva týdny se znovu vrátí sem a opět potěší další malé pacienty. Bylo mi velkým potěšením tyto lidi poznat a hluboce před nimi smekám.

Před odchodem jsem se malých marodů zeptala, jak se jim klauniáda líbila.

Milan, 12 let, zlomená noha:

Líbili se mi moc, byli super směšní, zvlášť ta praštěná sestřička.

Radim, 11 let, otřes mozku:

Bylo to dobrý. Líbila se mi sestra Bětka, to prdění a zásoba toaletního papíru.

Marek, 11 let, zlomená ruka:

Byli super!

Kristýna, 11 let, bolesti břicha:

Líbilo se mi to léčení zácpy, taky ta spousta toaletního papíru a moje přezdívky Karel a Růžovka.

Líbí se i Vám myšlenka zdravotních klaunů? Podívejte se na www.zdravotni-klaun.cz anebo pomozte hned, spolu s ostatními ženami-in!

Jak můžete podpořit činnost sdružení Zdravotní klaun?

1/ Jednoduše zasláním jednorázového příspěvku na náš bankovní účet 159172293/0600 a zároveň zasláním kontaktních údajů na partner@zdravotni-klaun.cz. Bude vám zaslána potvrzená dárcovská smlouva a budete zařazeni mezi přátele sdružení Zdravotní klaun.

2/ Zadáním trvalého příkazu ve vaší bance se stanete čestným partnerem po Vaší registraci na adrese partner@zdravotni-klaun.cz.

3/ Odesláním sms ve tvaru DMS KLAUN na číslo 87777. V tu chvíli přispíváte částkou 30 Kč (k této částce bude připočteno DPH).

Sice nemám status ani pověření k vyhlašování nějakých akcí, ale jakožto máma jedno malého ex-pacienta to zkusím. Bylo by víc než fajn, kdybyste teď, milé ženy-in, vzaly spolu se mnou mobily (pokud je tedy vlastníte) a poslaly výše zmíněnou dárcovskou sms a pak nám o tom v diskusi napsaly. Zkusíme tak alespoň přibližně spočítat, kolika korunami se nám podařilo společně přispět. A já vám tímto, za všechny děti, které marodí se svou bolístkou v nemocnici, pěkně děkuji. Právě teď jste jim totiž darovaly úsměv!

   
Reklama