Chtěly byste udělat dobrý skutek a darovat tuto životodárnou tekutinu, ale máte strach z neznámého? Pojďte se mnou nahlédnout „do kuchyně“ transfuzní stanice.

krev

Před odběrem si vyhledejte internetové stránky vámi zvolené nemocnice a pozorně pročtěte pokyny pro dárce. Byla by škoda vážit cestu, zbytečně ztrácet čas a pak být odmítnuta například proto, že jste si vzala prášky na bolest, byla očkována, prodělala nachlazení nebo zrovna menstruujete. Každá nemocnice má podmínky malinko jiné, ale v zásadě se dozvíte, co nesmíte dělat nebo prodělat v určených časových intervalech před odběrem.

Zavolejte si na transfuzní stanici a domluvte si termín. Ne vždy vás budou moci přijmout, pokud přijdete bez objednání. Přijímací sestra vás upozorní na některé důležité věci a zodpoví případné dotazy.

Dvanáct hodin před odběrem je nutno dodržovat netučnou dietu. Není to nic hrozného, stačí si dát večer před nástupem jídlo bez tuku nebo prostě posunout večeři tak, abyste se vešly do časového limitu. Samozřejmě je lepší vyvarovat se tuků celý předchozí den, ale i takto to stačí. Ráno nechoďte nalačno. Pořád platí zákaz tuků, doporučuje se posnídat například pečivo s marmeládou nebo medem a čaj. Pozor na nízkotučné jogurty a mléko - i ty obsahují tuk.

Po příchodu na stanici se nahlásíte u sestry, ta vám uloží svršky do šatny a vydá vám dotazník dárce krve. Zde vyplňujete otázky ohledně zdravotního stavu, návyků a chování v období týdne, měsíce a roku před darováním. Další otázky jsou ohledně celoživotní anamnézy. Uvádějte vždy pravdivé údaje, chráníte tím jak příjemce vaší krve, tak i sebe. Za nepravdivé odpovědi hrozí i postih. V čekárně musí být k nahlédnutí „Poučení pro dárce krve“, kterým se při vyplňování také řídíte.

Po chvíli vás zavolá sestra, která si zapíše vaše kontaktní údaje (nebo zkontroluje aktuálnost), zařadí vás do fronty na vyšetření a případně pomůže s dotazníkem. Dále jdete k lékařce na odběr zkušebního vzorku. Bude vám změřena teplota a odebrána krev na rozbor. Pak čekáte na výsledky. Ty vám přinese sestra na papíře a jdete k další doktorce. Ta vám ještě změří tlak, probere s vámi vyplněný dotazník, zkontroluje výsledky rozboru krve a na základě zjištěných skutečností vás uzná schopnými odběru nebo odmítne, případně váš odběr odloží. Nejčastěji bývá problém s nedostatkem hemoglobinu (železa), kterého mají dárci zvýšenou potřebu. Lékařka vám určitě věnuje letáček a doporučí vhodné potraviny.

Pokud jste úspěšně prošly všemi těmito procedurami, jdete na odběr. V kuchyňce si sníte rohlík a zapijete čajem nebo ovocnou šťávou. Omyjete si předloktí a za asistence sestry se uložíte na lehátko. Sestra vám zavede do žíly jehlu, která je hadičkou spojena se sáčkem na krev. Ten se vlní na pohyblivé desce. Do ruky dostanete molitanový míček, který budete pomalu mačkat a uvolňovat. Odebírá se maximálně 470 ml krve a celý proces nesmí trvat déle než 8 minut. Nic hrozného, že? Po uplynutí času nebo odebrání dostatečného množství krve se zbavíte jehly a vpich je přelepen. Ještě minimálně dvě minuty si musíte tisknout zalepené místo. Toto nepodceňujte, pokud nechcete zakrvácet nemocniční křeslo jako já při prvním odběru. Můžete zůstat ležet na lehátku, jak dlouho potřebujete. Až se na to cítíte, odcházíte do čekárny.

Po odběru je nutno doplnit energii a cukry, dostanete čokoládovou tyčinku a kávu. Některé transfuzní stanice dávají stravenku. Ještě asi půl hodiny posedíte a jdete domů. U přijímací sestry si vyzvednete své věci, pokud potřebujete, dostanete potvrzení pro zaměstnavatele. Podle toho, jakou máte pojišťovnu, dostanete buď poukázku na vitaminy, nebo je dostanete přímo na místě. V den odběru máte nárok na volno 24 hodin od začátku cesty do nemocnice. Krev je brána jako věcný dar v hodnotě 2000 Kč, které si můžete odečíst ze základu daně.

Tou největší odměnou vám však jistě bude vědomí, že jste třeba někomu zachránily život.