"Darovala jsem vajíčko a mohli jsme tak jet na dovolenou," říká trochu lakonicky dvaatřicetiletá Michaela. Nevidí v tom žádný problém. Bere to tak, že pomohla jiné ženě k dítěti a své vlastní rodině k dovolené, na kterou by jim jinak nezbyly peníze.

"Za vajíčko jsem dostala v centru, kde se léčí neplodnost, sedmnáct tisíc korun," potvrdila mi Míša. Letos se chystá na odběr znovu, přiznává, že opět hlavně kvůli penězům. Michaela přitom není žádná necitlivá osoba, která je schopná pro peníze udělat všechno. "Rozhodně ne, ale tohle je dobrá věc, a peníze, které za to dostanu, jsou navíc, byť se mi velmi hodí."

Michaela dostala za svoje vajíčka poměrně hodně peněz, většinou se platí tak pět tisíc, i když poslední dobou cena roste. O dárcovství vajíček se začalo více mluvit v poslední době, když médii proběhla informace, že v Brně lákají centra vysokoškolačky, aby se za patnáct tisíc korun staly dárkyněmi. Podmínky? Dobré zdraví, pravidelná menstruace a věk do pětatřiceti let.

Poptávka stoupá, s neplodností bojuje čím dál víc párů a lékaři zase umí více z nich pomoci. Někdy to však bez darovaných vajíček nebo třeba spermií není možné. Dárkyně vajíček se často rekrutují z žen, které se samy léčily pro neplodnost, ale z jiných důvodů a vajíčka měly. Nejlépe totiž chápou, jaké to je, když se nedaří početí. "To nebyl můj případ, já jsem se k tomu dostala přes známého lékaře, který mi o téhle možnosti řekl a vyprávěl mi o svých nešťastných klientkách," říká Míša s tím, že jen leták by ji asi nepřesvědčil.  "Kdybych byla studentka, asi bych se o to začala zajímat a rozhodla bych se pak."

Dala by vajíčko, i kdyby se za to neplatilo? "Ono by se hodilo říct, že ano, znělo by to ušlechtile, ale já nevím. Určitě bych se víc rozmýšlela. Možná by to pro mě bylo snazší, kdybych znala někoho, kdo naopak vajíčko potřebuje, a tím bych mu jakoby pomohla," uvažuje. Darované vajíčko může pomoci ženám, jimž nefungují vaječníky tak, jak mají. Je přitom možné, že jich bude přibývat s tím, jak ženy odkládají mateřství na později - plodnost prudce klesá již od pětatřiceti a některým ženám se již v tomto věku dokonce přestávají vajíčka tvořit úplně.

Nicméně, dárcovství je přísně anonymní. Jediné, co se Michaela dozvěděla, bylo, že její vajíčko dostala žena, která díky němu přivedla na svět zdravé dítě. Míša nezná ani jeho pohlaví, ani město, kde bydlí. "Mně to tak nepřijde, že je to vlastně částečně moje dítě, protože má moje geny. Vůbec to tak nevnímám, je to pro mě stejné, jako kdybych si třeba nechala ostříhat vlasy a prodala je," tvrdí Michaela.  Její dvě děti, osmi a jedenáctiletá dcera o tom nic neví, manžel souhlasil.

Samotný odběr není nic příjemného, byť vydržet se podle Michaely dá - předchází mu zhruba měsíční hormonální stimulace tvorby vajíček a samozřejmě vysazení hormonální antikoncepce. Je potřeba několik vyšetření a též měsíc bez pohlavního styku. Vajíčko se odebírá v narkóze a ženu čekají zdravotní kontroly i poté.

Když se  mi moje známá Michaela o tom, že darovala vajíčko, zmínila poprvé, zaskočilo mě to, přiznávám. A hned mě napadlo, že bych to nedokázala. Jednak se bojím podobných zákroků, jednak bych asi nedokázala - možná sobecky - jen tak dát svoje vajíčko někomu jinému. Ale na věc se dá podívat i jinak: darování vajíčka je hodně nepříjemné a rozhodně to není snadný způsob výdělku. Ostatně, lékaři si žen dárkyň velmi váží.   

Uvažovaly jste někdy o něčem podobném? Dokázala byste darovat vajíčko?  Nebo by vám jeho darování naopak pomohlo?  

Reklama