Vracejí úsměv na tváři ženám, které nemohou mít přirozenou cestou své vlastní děti. Dárkyně vajíček umožní neplodným párům to, co by jinak nepoznaly. Prožít těhotenství a porodit „svého“ potomka. Jednou z takových dobrých duší je i paní Kateřina (32). Proč se rozhodla odběr v Klinice asistované reprodukce IVF CUBE podstoupit a jak zvládá přípravu na něj?

Máte děti?

Ano, mám dvě. Čtyřletého syna a roční holčičku.

A plánujete mít další?

Pokud budu moct, tak bych chtěla ještě alespoň jedno dítě. Kdyby to záleželo na mně, měla bych nejraději rovnou další dvě. Ale to nevím, jestli by moje děloha po dvou císařích a naše peněženky zvládly.

žena

Rozhodla jste se darovat vajíčko jiné ženě. Už jste tento zákrok někdy podstoupila?

Ne, darovat budu poprvé.

Co vás k tomu motivovalo?

Chtěla jsem darovat krev a kostní dřeň, ale to mi ze zdravotních důvodů není umožněno. Jediné, co tedy mohu darovat, jsou vajíčka. A věřím, že tím někomu udělám velikou radost. Když jsem totiž chtěla druhé dítě, nevěděla jsem, jestli to vůbec bude možné. Ten pocit byl hrozný. A to i přes to, že jsem doma už jedno dítě měla.

Nyní jste ve fázi, kdy podstupujete hormonální léčbu před odběrem. Jak se cítíte?

Na dárcovství se připravuji zhruba od června, kdy proběhla veškerá vyšetření. Na odběry půjdu pravděpodobně v říjnu. Hormonální léčba je zatím jediná věc, která mi je během celé procedury trošku nepříjemná. Ale bez toho to bohužel nejde. Věřím, že se mé tělo dá po odběrech zase brzy do pořádku. Hormony se srovnají a bude vše jako před tím. Cítím se nesvá, mé tělo nesnáší hormony moc dobře. Proto také neberu ani hormonální antikoncepci. Ale když vím, proč to dělám, a že je to jen dočasné, tak mi to nevadí.

Nastaly u vás nějaké změny?

Přibrala jsem pár kilo, ale to bude spíše zadržená voda. Jsem také trošku nervóznější než obvykle, ale zatím jsem jiné změny nezaznamenala.

Máte z odběru, který vás čeká, strach?

Z odběru strach nemám. Bála jsem se hlavně toho, jak bude mé tělo reagovat na všechny ty hormony. A to zatím zvládám.

Vy sama byste darovaného vajíčka využila, pokud byste klasickou cestou děti mít nemohla?

Do takové situace, kdy jsme o tom museli uvažovat, jsme se už dostali. Kdyby to jinak nešlo, určitě bych tuto možnost využila. Proto jsem strašně ráda, že takhle můžu nějaké budoucí mamince pomoci.

Jak vůbec vnímáte rozdíl mezi skutečnou a biologickou matkou dítěte?

Když vidím, co jsou některé biologické matky schopny svým dětem udělat, jak se k nim chovají… Odkládají je a neřeší, co jim tím způsobují a jaký budou mít jejich děti potom život, tak je podle mě pravá máma ta, která zahrnuje dítě láskou. V noci nespí nebo má zlé sny, když je nemocné, stará se o něj, hraje si s ním, má o něj strach a chce, aby se mělo dobře. To je pravá máma! Ať už je biologická, nebo ne. Hlavní je její péče a láska.

Souhlasila byste s tím, aby byla zrušena anonymita dárců, jak někteří zákonodárci plánovali?

Myslím si, že by to nedělalo dobře. Vidím trošku rozdíl v adopci a v dárcovství vajíček. U adopce to dítě odnosila a porodila biologická matka, která potom dítě nechtěla. Samozřejmě jsou i jiné případy, ale tento je asi nejčastější. U darovaných vajíček si miminko odnosí i odrodí maminka sama. A že byla vajíčka darovaná, v tom nevidím až takový význam. Ona to miminko v sobě cítí, projde si celým porodem. Myslím, že ji po tom všem ani nenapadne, že to dítě není její. Žena, která dítě odnosí, porodí a s láskou o něj pečuje, je jeho pravá maminka.

Co byste vzkázala ženám, které zvažují, zda vajíčka také darovat?

Ať si představí, jak by jim bylo v situaci, v níž jsou ženy, které nemohou mít dítě jinou cestou. Jaké asi zažívají strašné pocity a smutek, když vidí nějakou maminku s bříškem nebo už s miminkem. Určitě by i ony v té situaci byly rády, kdyby díky některé dárkyni mohly otěhotnět. Mají tedy možnost udělat něco dobrého a někomu změnit život. Tak proč to neudělat? Myslím, že kdybychom mysleli všichni méně na sebe a více na ostatní, tak by nám bylo všem lépe.

Co čeká dárkyni vajíček?

  • Vyšetření a vstupní pohovory.
  • Desetidenní injekční stimulace vaječníků, kdy je hormony podporován růst a dozrávání vyššího počtu vajíček. Žena dochází na ultrazvukové kontroly.
  • Odběr vajíček v celkové anestesii. Žena je ještě ten den propuštěna domů a měla by zůstat v klidovém režimu.
  • Dárkyně získá finanční kompenzaci nákladů spojených s dárcovstvím, a to ve výši 10 – 25 tisíc Kč.  

Čtěte také:

Reklama