Dovolená je pro nás časem odpočinku, lenošení, radosti, cestování a poznávání nových míst a chutí. Už samotné slovo značí, že si můžeme DOVOLIT něco víc než obvykle - v proudu všedních dní. A že si můžeme DOVOLIT to, co třeba jiní lidé z našeho okolí v tu chvíli nemohou. Dárky z dovolené, které jim v takových situacích vozíme, pak symbolizují, že na ně myslíme, když někde zažíváme výjimečné chvíle.

Zamysleli jste někdy nad tím, kolik radosti může přinést úplná drobnost, kterou darujeme po návratu z dovolené? Že prostřednictvím těch předmětů předáváme obdarovaným jakoby kousek energie z míst našeho dočasného pobytu, aby také mohli „ochutnat“ jejich atmosféru?

Dárky z cest nejsou o vyvolání závisti, že jsme zažili něco víc, ale naopak o pocitu určité sounáležitosti, že určitým lidem chcete darovat aspoň kus z toho, co nás činilo šťastnými.

Liverpool - The Beatles

O kouzelné magii dárků jako takových jsme si zde povídali před časem v článku „Nepodceňujte energii dárků! Přijatá věc může přinést radost i starost“ a je zcela pochopitelné, že věci z cest, které našim blízkým vozíme, by měly přinášet jen tu radost...

... radost z vědomí, že si na nás někdo vzpomněl, i když byl daleko a když vlastně ani nemusel.

Svou úlohu tak mohou splnit nejlépe dárky, nebo chcete-li suvenýry, pokud je nekupujeme z povinnosti, ale když tak nějak „zhmotňují“ náš vztah k obdarované osobě.

Důležité je dodat, že sem rozhodně nepatří žádné drahé dary. To přece v tomto případě nikdo nečeká! Nejvíc kolikrát potěší úplná drobnost - a to dokonce i taková, která nás nic nestála. O penězích to v tomto případě skutečně není...

Baltské moře

Vděčným dárkem bývají z přímořských oblastí mušle a kamínky, zvlášť pro toho, kde se do těch vzdálenějších krajin opravdu nemůže podívat. A přitom se stačí jen projít po pláži s myšlenkou na dotyčnou osobu.

Od určitého věku potěší dárek, který se dá sníst či vypít (úsměv) a je v něm „uložena chuť“ a specifičnost dané lokality. To posledně jmenované pak platí asi pro většinu dárků z cest obecně.

  • Jinak se fantazii meze nekladou. Když otevřete své srdce, nemůžete udělat ve výběru chybu.

Mimochodem, kdy jste naposledy někomu poslali z dovolené pohlednici, která vlastně vždy splňovala také jistou roli takového dárku? Mám pocit, že tento pěkný zvyk nahrazují fotky sdílené na facebooku či jiné vymoženosti moderní doby. Ale to je možná už zase na jiný článek.

Paříž

Článek jsem si dovolila ozdobit svou sbírkou hrnků od přátel. Jsem totiž hrníčková... Úplně nahoře moje dávná láska The Beatles přímo z jejich muzea v Liverpoolu, kde jsem ještě osobně nebyla. Pak majáky od Baltského moře, kam jsem jezdila jako dítě. A dole Paříž, přes kterou jsem mnohokrát jela, ale nikdy nějak zatím nebyl čas zastavit a prozkoumat ji.

Přečtěte si také:

Reklama