„Děsně nás s manželem štvalo, jak rychle po štědrovečerní večeři vyprchalo ono vánoční kouzlo. Děti se natěšeně vrhly na dárky a jako neřízená střela je všechny rozbalily během pár minut. Nějaké okřikování absolutně nepomáhalo. Navíc stejně kazilo atmosféru, otravovalo nás i je,“ vzpomíná Linda s tím, že k prodloužení doby rozbalování nepomohlo ani zabalení většího počtu dárků. O to rychleji z nich dnes desetiletý syn a dvanáctiletá dcera papír trhali a ani si všechno nestihli pořádně prohlédnout.

Jakmile měly děti rozbaleno, uchýlily se s těmi top dárky k televizi. Jsou tam přece pohádky!“ popisuje Linda. Předloni o Velikonocích ale dostala zajímavý nápad, jak vyměnit sledování obrazovky za rodinnou zábavu. „Na jedné akci bylo v programu hledání poschovávaných čokoládových vajíček. Děti z toho byly nadšené. Tak jsem si řekla, proč to samé neudělat s vánočními dárky? Stejně na Ježíška už nevěří. A tak jsme to hned ten rok vyzkoušeli,“ svěřuje se Linda a vzpomíná, jak syn s dcerou nevěřícně zírali na stromeček, pod nímž to zelo prázdnotou.

„Samozřejmě jsme si nenechali ujít, trochu je pozlobit, že letos žádné dárky nebudou. Když pak ale slyšeli, že jsou poschovávané po celém domě, oči jim jen zářily napětím. A hned se předháněli, kdo z nich ty své najde první, a kde asi budou,“ směje se jejich matka a podotýká, že i tato hra má svá pravidla: „Jakmile někdo najde cizí dárek, bez povšimnutí ho nechá na místě. Pokud ale objeví svůj, zazvoní na zvoneček a všichni se v tu chvíli sejdeme u stromečku. Tam ho dotyčný rozbalí a odškrtne si čárku ve svém seznamu. Kdo zvítězí, tedy má všechny své dárky, získává ještě dárek bonusový,“ popisuje.

Taková zábava vydrží rodině třeba i dvě hodiny. Ani pak ale není po všem. „Sedneme si sice před televizi, ale vůbec na ni nekoukáme. Sdělujeme si dojmy z vánoční hledačky a pořádně se u toho nasmějeme. Praktikujeme to tak už třetím rokem, takže se to stává naší tradicí. Ta sice někomu může připadat divná, ale my bychom už neměnili,“ pokyvuje Linda a přiznává, že jednu nevýhodu to přece jen má. Děti po sobě při intenzivním hledání občas zanechají nepořádek.

Čtěte také:

Reklama