Do prázdnin zbývá jen pár dní a řadu rodičů napadá, čím ocenit celoroční snahu školáka. Pokud se zeptáte samotných dětí, nápadů budou mít na tisíce: nejnovější model telefonu, herní konzoli nebo v případě slečen úžasné šaty, co nosí kamarádka, či střevíčky k moři.

Hračky se ale po čase ohrají, elektronika zestárne a z šatů děti vyrostou. K významným životním jubileím patří tradice darovat zlatý řetízek nebo jiný šperk. Jejich jediný nedostatek je, že podléhají módním trendům. Existuje ale jeden dárek, který hodnotu neztratí nikdy.

Malý poklad

Investiční zlatá mince možná zprvu nadšení nevzbudí - potomek se bude mylně domnívat, že jste mu právě věnovali čokoládu či rekvizitu do pohádky, ale časem pochopí a ocení.
V dospělosti bude mít k dispozici ucelenou sbírku, se kterou může volně obchodovat.

Zlato dlouhodobě neztrácí svoji hodnotu. Kdykoli a kdekoli na světě ho směníte za stejnou protihodnotu jako v minulosti. Dárek v podobě zlaté mince navíc může v dětech probudit zájem o otázky související s hodnotou peněz.

„Největší zájem je o mince, u kterých se každým rokem mění ražba. Tyto mince jsou z ryzího zlata či stříbra a mezi investory jsou skutečně oblíbené. Navíc, díky umělecké ražbě, jsou také častým sběratelským artiklem. Jako příklad mohu uvést zlatou a stříbrnou minci China Panda, Australian Kangaroo nebo Australian Koala,“ říká Hana Svobodová ze společnosti AuPortal a dodává: „Nejlevnější stříbrnou minci o hmotnosti 1unce (tj. 31 g) pořídíte v současnosti zhruba za 800 Kč, zlaté jednouncové mince se aktuálně pohybují okolo 35 tisíc Kč. V nabídce jsou také zlaté mince s nižší gramáží.“

mince

Stříbrná Koala je jednou z nejoblíbenějších investičních a sběratelských mincí s ryzostí 999/1000. Tato jednouncová mince je zákonným platidlem v Austrálii s nominální hodnotou jednoho dolaru.
Aktuální cena: 786 Kč včetně DPH

mince

Mince Wiener Philharmoniker patří mezi nejžádanější evropské investiční mince. Razit se začaly v roce 1989. Pro velký úspěch rakouská mincovna o devět let později začala razit i stříbrný Philharmoniker.
Aktuální cena: 3 808 Kč včetně DPH

Reklama