5f44e33a6ccc9obrazek.png
Foto:  Shutterstock

„Koupili jsme si z internetového obchodu televizi a dostali k ní zdarma bezdrátová sluchátka. Nevyužili bychom je, tak putovali k synovi. Jenže pak jsme měli neočekávané výdaje a museli televizi vrátit. Jenže spolu s ní po nás chtěli také ona sluchátka. Bylo nám trapné brát je synovi, a tak jsme si nechali odečíst jejich cenu z částky za tu televizi. Přijde mi to ale nefér. Proč bychom měli vracet něco, co jsme si ve skutečnosti neobjednali, ale dostali to darem?“ zlobí se paní Zdena, ale v právu bohužel není.

Odstupujete od smlouvy během 14 dnů

Pokud jste při objednávce seznámena s tím, že obdržíte i dárek, máte povinnost ho v případě následného odstoupení od smlouvy vrátit spolu s nechtěným zbožím. Kromě toho, že má většina eshopů takovýto postup uveden v obchodních podmínkách, stojí za nimi také zákon. Obchodník odstoupí od darovací smlouvy a vy dárek vrátit musíte. Pokud ho už nemáte, může jeho hodnotu odečíst od částky vrácené za zakoupení zboží, které posíláte zpět.

Jinak je tomu u takzvaného neobjednaného plnění. To jsou dárky, které vám obchodník k zásilce přidá, aniž by vás o nich předem informoval. Zkrátka jako takové milé překvapení. Tyto dárky, většinou reklamní zboží daného eshopu, v případě odstoupení od kupní smlouvy vracet nemusíte.

Odstupujete od smlouvy kvůli reklamaci

Může se stát, že zakoupené zboží se porouchá, nebo nefunguje tak, jak prodejce slibuje. Pokud je není možno opravit ani nahradit, a vy se rozhodnete odstoupit od smlouvy, v takovém případě dárek získaní k tomuto zboží vracet nemusíte.

Porouchalo se darované zboží

Říká se „Darovanému koni na zuby nehleď“, jenže komu by se líbilo hodit po půl roce používání darovanou věc do koše? Pokud byste ale zkusila dárek u obchodníka reklamovat, neuspějete. Není předmětem kupní smlouvy, a tedy se na něj toto právo nevztahuje.

Sporná situace by nastala ve chvíli, kdy jste za „zboží navíc k objednávce“ zaplatila, byť jen zanedbatelnou částku. Pokud ji máte na účtence, už jde o zboží, které je předmětem kupní smlouvy. Jenže… Pokud jste zaplatila například symbolickou jednu korunu, případný soud by pravděpodobně dal zapravdu obchodníkovi s tím, že se očividně jednalo o dar.

Čtěte také:

Reklama