V minulém díle povídání o dánské kuchyni nám čtenářka Lindaa představila konzervativní Dány, omáčky a přeslazené sladkosti. Dnes nahlédneme pod pokličku společnému stravování. Samozřejmostí jsou další recepty.

„Snídaně vypadá podobně jako v Čechách. Káva, čaj, pečivo. 90 % zaměstnání nemá jídelnu a vůbec neexistuje žádné společné stravování v jeslích, školkách a školách. Takže to znamená ráno namazat svačinu a oběd s sebou. Jesle a školky mají obvykle velkou společnou místnost, kde všichni vytáhnou svoji krabičku s jídlem (=madpakke) a jedí společně. Ve školách jedí obvykle ve třídách anebo venku na lavičkách nebo na školním hřišti.“  

Pečené brambory
Tohle je recept mé švagrové, je to trošku namíchané dánsko-australské. Doporučuji pro velké množství lidí. 

Potřebujeme hluboký plech do trouby nebo dva mělké.

Brambory buď oškrábeme, anebo stačí vydrbat je kartáčkem. Nakrájíme dle velikosti něco mezi na poloviny až na osminky.
Mrkev opět můžeme, ale nemusíme oškrábat a použijeme buď celou, nebo nakrájenou na podélné poloviny.
Několik cibulí oloupeme a nakrájíme na osminky.
Č
esnek oloupeme (zhruba paličku).
Dále přidáme, co trh nabízí – kořenovou zeleninu, jakýkoliv druh dýně, pokud seženeme sladké brambory – vše očistíme a nakrájíme na kousky o velikosti jako jsou brambory (aby bylo všechno hotovo najednou).

Všechno naházíme na plech(y), osolíme, zakapeme troškou olivového nebo jiného oleje (stačí 2–3 lžíce), posypeme oblíbenými bylinkami (já používám provensálské koření), smícháme a šoupneme do trouby na horký vzduch (200 °C) a podle množství zeleniny na 30–45 minut.

Pokud nesežeme jinou zeleninu, stačí brambory, mrkev, cibule a česnek.

Množství dle strávníků.

Pokud použijete mokrou zeleninu (např. dýně poustí hodně vody), tak zhruba v polovině pečení se musí vypečená šťáva z pekáče slít, protože jinak se zelenina nepeče, ale dusí. 

 

V práci mají obvykle společnou jídelnu, kde zaměstnanci opět posedí 30 minut a poobědvají, co si donesli z domu. Skoro všude je
o polední pauze zakázáno mluvit o práci. Některé velké firmy mají zajištěn dovoz jídla a zaměstnancům ho prodávají za přiměřenou cenu. Například tam, kde momentálně pracuji, máme dovážku jídla 
můžeme si vybrat mezi salátem (salátový bar z 8 druhů zeleniny a nandáme si sami, co a kolik chceme) a nebo studeným bufetem (obvykle několik druhů chleba, několik druhů uzenin a 12 vlažná jídla, např. pečené maso, italské těstoviny, apod.) a k tomu je denně dezert  ovoce a 3 druhy sýra. Ale to je luxus, který v dánské firmě běžně neexistuje. Normálně je človek rád, pokud je firma vybavena ledničkou, kam si zaměstnanec může přes dopoledne uložit své jídlo, a občas se najde i mikrovlnka.
Školky a školy mají třídy vybavené ledničkou, ale pouze pokud ji rodičové společně koupí ze svého, navíc to MUSÍ být energetická třída A+, aby škola neměla zbytečné výdaje na elektřinu. Odpolední svačina je stylem, že rodina se sejde doma a společnými silami vyluxuje ledničku. Večeře je hlavní jídlo dne, většinou se vaří teplé jídlo, samozřejmě svět se nezboří i studenou večeří, ale komu se chce večeřet to samé, co obědval?“


Rybí karbanátky (fiskefrikadeller)

300 g jakékoliv ryby (raději světlé),
300 g uvařených a vystydlých brambor,
150 g slaniny nakrájené na malé kousky,
3 vejce,
1 velká cibule nakrájená na hodně jemno,
sůl, pepř,
strouhanka,
olej na pečení

Rybu uvaříme, necháme vystydnout a vybereme kosti, brambory rozmačkáme vidličkou a přidáme slaninu, vejce a cibuli. Smes ochutíme solí a pepřem a zahustíme strouhankou. Hustota je stejná jako na obyčejné karbanátky.
Zformujeme karbanátky a opečem je na oleji.

Doporučuji dávat si pozor na sůl, svádí to karbanátky osolit, ale pokud jsme už osolili brambory a rybu při vaření, není sůl potřeba, a naopak.

Pečený bůček s petrželkovou omáčkou (stegt flaesk med persille sauce) 
bůček nakrájený asi na centimetrové plátky (množství podle počtu strávníků)
omáčka: menší svazek petrželky
               hladká mouka
               ztužený tuk (event. máslo)
               mléko
               sůl a pepř

Bůček smažíme pomalu z obou stran na pánvi do křupava (smrskne se asi na polovičku) a vypečený tuk postupně odléváme.

Pokud se nám u toho nechce stát a zasvinit si celou kuchyni, tak použijeme pekáček s mřížkou – na mřížku položíme bůček a do pekáčku při pečení odkapává tuk – a vrazíme bůček do trouby. Peče se na 200 °C asi hodinu (záleží na síle plátků). 

Omáčka: z tuku a mouky připravíme jíšku, rozředíme mlékem na požadovanou hustotu (jak má kdo rád), povaříme, osolíme a opepříme a do hotové omáčky přidáme drobně nasekanou petrželku.

Podáváme s vařenými brambory.


Povídání s Lindou skončilo. Poslala mi ale další hromádku receptů, kterou budu postupně zveřejňovat jako recepty dne.
Máte na Lindu nějaké otázky? Chybělo vám něco v jejím povídání? Nebo snad hledáte recept na konkrétní dánskou specialitu? Napište mi na e-mail
aja@kosiky.cz . 

Reklama