Mám tak trochu slabost pro monarchie. Ty dřívější i současné. Už když jsme byli před dvaceti lety poprvé v Dánsku, docela nás překvapila obrovská obliba dánské panovnice. Její portrét byl snad v každé druhé výloze. A Dánové na ni nedají dopustit ani dnes…

Když se Margrethe v roce 1940 jako nejstarší dcera tehdy korunního prince Frederika v Amalienborgu narodila, nevypadalo to, že by mohla v budoucnu vládnout. V Dánsku, monarchii sahající až do desátého století, totiž platil zákon z roku 1850, který umožňoval dědit trůn jen mužským potomkům. V roce 1953 se ale změnila dánská ústava, podle níž se královnou mohla stát i dcera panovnického páru v případě, že nebudou mít mužského potomka.

MargretheNa trůn usedla jako Margrethe II. v roce 1972 po smrti svého otce, který vládl dvacet pět let. To už byla pět let vdaná za francouzského diplomata hraběte Henriho de Monpezata. Seznámila se s ním, když studovala v Londýně, kde on působil na francouzské ambasádě. Byla to láska na první pohled. Z Henriho, který vystudoval právo a politologii na Sorbonně, se stal po svatbě dánský princ Henrik. Musel změnit náboženství a naučit se dánsky (hovoří ale též plynně anglicky, čínsky a vietnamsky). Je i umělecky nadaný. Píše básně i prózu a je skvělý klavírista i výtvarník. Dva jejich synové Frederik a Joachim se postarali o to, že má dnes královna pět vnuků a tři vnučky.

Amalienborg

Zámek Amalienborg v Kodani, kde se královna narodila a kde také stále bydlí

Margrethe II. se stala první panovnicí po 600 letech, její předchůdkyně a shodou okolností jmenovkyně Margrethe I. vládla vlastně pouze jako regentka.

KrálovnaKrálovna se starším synem a nejstarším vnukem – foto je z výstavy, která se konala u příležitosti 80. narozenin jejího manžela v roce 2014 v dalším královském zámku Frederiksborg

Královna je velmi vzdělaná žena. Vystudovala filozofii na univerzitě v Kodani, archeologii v Cambridge, politologii v Aarhuse, ekonomii v Londýně, navštěvovala též pařížskou Sorbonnu. Hovoří šesti jazyky a jako hlava státu plní různé funkce určené ústavou, ale do politického života Dánska příliš nezasahuje.

Potrpí si na extravagantní modely a klobouky, které si sama navrhuje. Mimo své královské povinnosti toho stíhá hodně. Spolu s manželem překládá z francouzštiny, navrhuje kostýmy pro televizi a královský balet, věnuje se výšivkám, církevním textiliím a tvorbě známek. Mezinárodního uznání dosáhla též jako ilustrátorka. Ilustrovala například dánské vydání Pána prstenů od J.R.R. Tolkiena či mnohé Andersenovy pohádky.

Frederiksborg výstava

Pohled na výstavu věnovanou královninu manželovi

Na rozdíl od veskrze moderní britské královny Alžběty II., která nosí v kabelce mobil i mp3, Margrethe nechce o internetu či mobilu ani slyšet!

Zdá se vám téměř dokonalá? Má ale i jednu velkou neřest! Když u nás nálepkujeme silné kuřáky rčením „hulí jako fabrika“, Dánové jsou milosrdnější. Vášnivé kuřáky označují slovy „kouří jako královna“. Zatímco dříve kouřila i šedesát cigaret denně a často byla viděna s cigaretou v ruce, od roku 2006, kdy byl v Dánsku vydán zákon o zákazu kouření na veřejnosti, této vášni holduje už jen doma.

Frederiksborg

Zámek Frederiksborg vypadá vskutku pohádkově

A mimochodem u nás oblíbené rčení „pije jako Dán“, v Dánsku neznají. Přece se nebudou pomlouvat! Jejich alternativa je „pije jako Švéd“.

Královna, familiárně nazývaná Daisy, se těší v Dánsku stále velké popularitě. Příští rok oslaví už 45 let na trůně. Pravidelné průzkumy veřejného mínění ukazují, že 80 % Dánů si přeje, aby zůstala monarchie zachována…

Foto Wikipedia a Jiří Lády 

 

V seriálu o zajímavých ženách jste si také mohli přečíst:

 

Reklama