Jenže pro něj byla ještě malá holka, zatímco on už koukal po jiných slečnách. Z Jiřího Procházky se herec nestal, rozhodl se sice zkusit štěstí na konzervatoři, ale nepřijali ho. Zato pro Danu Vávrovou se stala tato role počátkem její herecké kariéry. Dostala za ni i cenu dětského diváka Zlatý dudek.
5f589f6793a1dobrazek.png
Foto: Youtube

Narodila se v Praze v roce 1967 jako o čtyři roky mladší sestra pozdější oblíbené televizní hlasatelky, moderátorky a divadelní manažerky Hany Heřmánkové. Jejich otec pocházel z Moravy, hrál na cimbál, zatímco maminka krásně tančila a zpívala. Je tedy jasné, po kom zdědily Hana i Dana umělecký talent. Dobrou průpravu získala Dana i v dramatickém kroužku, který odmalička navštěvovala.Brzy po jejím úspěšném debutu se o Daně začalo psát jako o velkém talentu, a tak není divu, že se stala vyhledávanou dětskou herečkou. Hrála Karkulku v Arabele, objevila se ve filmu Jak se točí rozmarýny, seriálech Bambinot a My všichni školou povinní i ve filmu Kulový blesk.
5f589fba5b24cobrazek.png
Foto: Youtube

V roce 1982 poprvé natáčela v Německu. Získala roli židovské dívky Janiny Dawidowicz v několikadílném televizním seriálu Kousek nebe. Seriál slavil velký úspěch a Dana za něj získala několik ocenění, např. Zlatou kameru a Zlatý gong. To už studovala na pražské konzervatoři a průběžně v Praze točila (objevila se třeba i ve Formannově Amadeovi). Do Německa se ale pravidelně vracela. Když natáčela druhou sérii seriálu Kousek nebe, zamilovala se do kameramana, scénáristy a později i režiséra Josepha Vilsmaiera. I on byl krapet starší, tentokrát o celých 28 let!  Po čtvrtém ročníku ukončila studia na konzervatoři, dál nepokračovala a odjela natrvalo do Mnichova, kde se za něj provdala.Zpočátku tomuto vztahu málokdo dával šanci, ale manželství se ukázalo jako harmonické. Narodily se v něm tři krásné dcery - Janina (1986), Theresa (1989) a Josefina (1992). Brzy se stala Dana uznávanou herečkou i v Německu. Jako herečka se zpočátku objevovala ve snímcích, které režíroval její manžel, ale brzy dostala šanci i od jiných režisérů a prosadila se v silné německé konkurenci. Za své role získala i v Německu několik prestižních cen. Většina snímků, jež v Německu natočila, u nás ale k naší škodě vůbec nebyla uvedena.
5f58a098e2644obrazek.png
Foto: Youtube

Byla dokonalá profesionálka. Protože jí to předepisovala role, ve válečném filmu Rama Dama porodila přímo před kamerou prostřední ze svých dcer, Theresu. Zkusila si i režírovat. V česko-německé koprodukci vznikl rodinný film Hurá na medvěda, do nějž obsadila svého švagra Karla Heřmánka či Ivanu Chýlkovou. Účinkovaly tu i všechny tři její dcery.
5f58a0d5596a3obrazek.png
Foto: Youtube

Její život na plný plyn se zastavil, když jí bylo čtyřicet. Tehdy jí byla diagnostikována rakovina. Dokázala ji před veřejností dokonale utajit, nikdo kromě rodiny o tom neměl tušení. Dvě starší dcery, které studovaly v zahraničí, se okamžitě vrátily a poslední chvíle se snažily i s nejmladší sestrou a svým otcem mamince zpříjemnit. Bohužel osud byl neúprosný. Když rakovina metastázovala do téměř všech orgánů, věděla rodina, že se blíží konec. Daně Vávrové, kouzelné Leontýnce a talentované herečce byl dopřán na tomto světě zoufale krátký čas. Zemřela 5. února 2009 v pouhých 41 letech uprostřed milující rodiny. Její manžel ji přežil o jedenáct let…
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama