dana.jpg

Foto: Alensa / se souhlasem Dany Morávkové

Herečka Dana Morávková je většinu své úspěšné kariéry neodmyslitelně spojená s brýlemi. Nově se pak dočkala i své vlastní limitované kolekce brýlí Crullé by Dana M. A přestože by dle smlouvy měla nárok na procenta z prodeje kolekce, která nosí její jméno, Morávková se části z prodejů vzdala, ten tak poputuje na Společnost pro ranou péči. Konkrétně se jedná o projekt Lepší start do života, který se zaměřuje na děti se zrakovou vadou. Peníze poputují mimo jiné na instruktora stimulace zraku, který má pomoci zejména rodičům, jak s dítětem, které má nějakou zrakovou vadu, pracovat a zrak trénovat.

Jak dlouho nosíte brýle?
Docela dlouho. Já si myslím, že úplně pravidelně jsem je začala nosit, když se mi narodil syn. To mi bylo asi 28 let. Takže nebudu počítat, kolik je to let, je to dlouho. A začala jsem je nosit, abych měla pořád syna na očích. Nemám tolik dioptrií, ale taky je nosím na řízení, do divadla, do kina. Ale vidím i bez brýlí. Takže můžu hrát divadlo bez brýlí. A někdy, když je člověk nervózní a v hledišti sedí někdo, koho si velmi váží a má před ním stres, tak je lepší občas vidět ten svět rozmazaně.
 
Máte nějaký oblíbený tvar brýlí?
Velmi často volím kočičí tvar brýlí. Ten si myslím, že sluší opravdu každé ženě.
 
Kolik máte doma brýlí?
Nepočítala jsem to. Hodně. Ale je to proto, že je neničím a neztrácím. Mám například ještě i brýle z dob Rodinných pout, kdy Andrea nosila krásné brýle. A třeba se jednou budou hodit do nějakého představení. Teď už je to možná retro, ale kdo ví.
 
Ladíte je k outfitu?
Ano, ale víceméně u mě vždycky zvítězí černá. Miluju černou barvou.
 
Takže máte většinou černé brýle nebo se u vás najdou i nějaké extravagantnější kousky?
K černé barvě můžete mít jakékoliv brýle. Když máte výrazné oblečení, chce to ubrat v brýlích.

FotcoJet-1-.jpg

Foto: Alensa / se souhlasem Dany Morávkové

A jaké máte nejextravagantnější brýle doma?
Od Gaultiera asi. Ty jsou hodně extravagantní. Potom mám Dolce & Gabbana, ty jsou černé a mají na sobě takové růžičky. Takže mám i brýle od různých návrhářů. Ale vlastně to jsou brýle, které mám doma deset nebo patnáct let.

A přemýšlíte třeba i o líčení k brýlím? Pokud se líčíte sama na běžný den.
Když se líčím, tak se líčím pořád stejně, bez ohledu na brýle. Ale jsem ráda, když mě dostane do parády nějaká profesionálka, protože ony to umí lépe a je fajn se svěřit do rukou někomu, kdo to umí. Jsem ráda, když mě každý vidí trošku jinak.
 
Nosíte i čočky? A jak dlouho vám trvalo se je naučit nasadit?
Mám doma i čočky. S nasazováním jsem problém neměla. Nesmíte se bát – šup šup – to do toho oka dát. Já si myslím, že jde o to první nandání. Ale je pravda, že je mnoho lidí, kteří kontaktní čočky nesnesou.
 
Brýle jsou jednou z těch věcí, kterou máte tedy pořád u sebe. Co dalšího vám nesmí chybět v kabelce?
Mobil a diář. Mám pořád takový ten klasický, kam si postaru zapisuji.
 
A na závěr, co nyní plánujete, kde vás mohou diváci vidět?
Mohou mě vidět v Divadle Bez zábradlí. Jinak jsme s Honzou Čenským nazkoušeli nové představení. Jmenuje se to Mlčeti zlato. Poprvé v divadle hrajeme manželský pár. V Praze se to hraje v divadle u Lucie Bílé, jinak s tím jezdíme po celé České republice. A v televizi stále točím Ordinaci a budu ji točit i v létě.

 profimedia-0688928149.jpg

Foto: Profimedia

Zdroj: Tisková konference k představení kolekce brýlí Crullé by Dana M, autorský rozhovor s Danou Morávkovou