Dana Jirásková otevřela před 2 lety první butik Bra Expert, kde kromě prodeje spodního prádla, poskytují zákaznicím rady jak správně vybírat prádlo a podpořit tak jejich ženské křivky. Od doby otevření získal Bra Expert výborné jméno, v buticích Bra Expert mají totiž nejširší rozsah velikostí v ČR a také vysoce kvalifikovaný personál, bez kterého by koncept Bra Expert nebyl tím čím je.

Bra Expert

Původně jste manažerkou v IT oblasti. Jak jste se dostala k spodnímu prádlu a co Vás inspirovalo k vzniku butiku Bra Expert?
Manžel se několik let pohyboval v oblasti distribuce spodního prádla, takže nebylo těžké k této krásné a ženské oblasti přičichnout. Ještě když jsme nebyli manželé, jsme založili firmu a otevřeli první maloobchod se spodním prádlem. Asi před čtyřmi lety se nám podařilo získat výhradní zastoupení anglických značek v ČR. Začátky nebyly lehké, zavádět nové značky na přesycený trh zabere mnoho času a energie. Asi rok nato jsem odešla na mateřskou dovolenou a již po půl roce mi můj obvyklý manažerský ruch začal chybět. Vymýšlela jsem tehdy projekty, které by distribuci v ČR podpořily. Jedním z projektů, který jsem dotáhla do konce, byl právě Bra Expert, původně zamýšlen jako showroom pro obchodníky a maloobchod v jednom.

Jak složité je vytvořit funkční butik se spodním prádlem? Kde a jak jste začínala?
Má původní představa byla vytvořit elegantní, moderní, minimalistické a čisté prostředí pro nákup spodního prádla. A pak jsme dostaly nabídku prostoru v pasáži Lucerna. Ty zlaté rámy výloh a prvorepubliková atmosféra mé původní představy hodně ovlivnila. Modernu jsem si již nedokázala představit a začala navrhovat interiér, který by více ladil s okolím. Rozhodla jsem se použít zlaté rámy i v interiéru, použít repliky historického nábytku. Nejsem designer a ani nemám vzdělání v oboru architektura, ale myslím si, že vznikl intimní, příjemný a útulný prostor, kontrastující se současnými neosobními nákupními centry. Zákaznice se u nás cítí výborně a čas strávený nákupem si užívají.

Personál dokáže hodně ovlivnit celkovou atmosféru prodejny a říká se, že také zásadně ovlivní výše tržeb. Jaké jsou Vaše požadavky na prodavačky?
Již před otevřením prodejny jsem měla vysoké nároky na poskytovaný servis. Hledala jsem prodavačku, která dokáže jednat se zákaznicemi. Hlavní odlišností od jiných prodejen se spodním prádlem je poskytování tzv. fittingu neboli poradenství. To zvládne jenom prodavačka vyškolená nejen ve zbožíznalství oboru spodního prádla, ale i psychologie prodeje. U spodního prádla musí navíc citlivě překonat intimní hranice každé zákaznice. Najít si k ní cestu, tak aby akceptovala přítomnost prodavačky v kabince. Jenom tak jí pak může dát potřebné rady, naučit ji, jak správně upravit podprsenku, vysvětlit jí všechna pozitiva, upozornit na případná rizika. Návštěva butiku se stává pro zákaznici víc než jen pouhý nákup, je příjemným zážitkem. Mezi prodavačkou a zákaznicí vzniká často důvěrný vztah, podobně jako s oblíbenou kosmetičkou či kadeřnicí.

Je fitting vyhledávanou službou? Nikdy jsem o něm neslyšela...
Bra ExpertKoncept prodeje s přidanou hodnotou ve formě poradenství nás zařadil mezi často vyhledávané a doporučované prodejny se spodním prádlem. Na internetu je hodně pozitivních referencí. Často k nám cestují ženy z celé ČR i Slovenska právě kvůli „fittingu“ a také samozřejmě kvůli množství nabízených velikostí, kterých máme více než 80. I vizážisté a jiní módní odborníci se shodují, že správné prádlo je základ. Prsa ve správné výšce nejsou jen výsadou mladých slečen. Každá žena může mít krásnou ženskou siluetu a my víme, jak na to. Bonusem je tak například menší konfekční velikost halenky, vylepšené držení těla, více sebedůvěry. Navíc správné prádlo uleví od bolestí zad, šíje a dalších souvisejících zdravotních problémů.

Zní to úžasně, proč tedy není podobných prodejen v ČR více?
Zařízení nové prodejny není levná záležitost. Mnoho pronajímatelů nabízí prostory v nevyhovujícím stavu a je nutná rekonstrukce. Pro kvalitní prodejnu je nutné zařídit dostatečnou šíři nabízených velikostí a typů. My máme v běžné nabídce minimálně 15 velikostí košíčků a 7 velikostí obvodů pro podprsenky a taky plavky, dále několik velikostí kalhotek, podvazkových pasů a dalších doplňků. V porovnání s konfekcí, kde prodávají 5 až 6 velikostí, je tady vyšší riziko špatného nákupu a taky je finančně náročnější prvotní pořízení zásob i následné udržování. K tomu je třeba připočíst čas a energii věnovanou neustálému školení personálu.

Jaké jsou ceny za Vaše zboží a služby? Jaké ženy u Vás nakupují?
Ceny jsou samozřejmě vyšší než v běžném supermarketu typu samoobsluha. Podprsenka u nás vyjde od 1000 až 2000 Kč, kompletní plavky od 1600 až 2000 Kč. Nabízené zboží je kvalitní, hlavně od anglických značek Freya, Fauve, Fantasie. Jsou to značky primárně určené pro plnější poprsí, zachovávají si svůj tvar a pevnost i po několika opráních a vydrží Vám klidně i pár let. Navíc si firma zakládá na principech fair-trade, používá ekologickou výrobu materiálů a angažuje se v projektech ochrany přírody a její přirozeného prostředí. V konečném důsledku se tak pořízení kvalitního prádla s dobrou radou od vyškoleného personálu určitě vyplatí. Nakupují u nás ženy všech věkových i příjmových kategorií, které požadují za svoje peníze kvalitní zboží a služby.

Více na www.braexpert.cz

Reklama