Tenká rozepnutá bundička. Krátký svetřík odhalující nahé bříško. Pod džínami ukrytá, sotva znatelná tanga. Miniaturní minisukně. Lehká obuv.

 

Takové je oblečení mladých žen a dívek i v tomto nečase, kdy pára stoupá od úst a teplota se už i přes den stabilně usadila pár stupínků pod nulou.

A pak už si tělo jen může vybírat, zda se nám odmění pořádnou rýmou a kašlem, nebo jestli náš lehkomyslný hazard odstůňou ledviny, vaječníky či močový měchýř.

Právě v sychravém ročním období se nejčastěji ozve časté nutkání na močení, pálení při vyměšování a také neustupující bolesti v oblasti podbřišku. Téměř vždy se jedná o typické projevy zánětu močového měchýře.

Odolnější muži, či ženy?

Počet zánětů močových cest je u žen dvacetkrát až padesátkrát vyšší než u mužů. Příčinou je kratší močová trubice, kterou choroboplodné zárodky snáz proniknou.

Po většinu roku chrání ženské břicho složitý imunitní systém, který ale dokáže narušit právě chlad a zima. K zónám velice citlivým na chlad patří nohy (hlavně chodidla) a zadeček.

 

Teplo jako prevence
Nejdůležitější je neprochladnout. Proto se do vlhkého počasí a do zimy musí každá žena důkladně obléci. Břicho ani nohy nesmějí prochladnout, a pokud se promáčejí střevíčky, je nutné se okamžitě přezout a „nesušit“ boty na nohách.

 

Je samozřejmě nutné zároveň posilovat imunitní systém. Základem je správná strava s dostatkem vitaminu C i spotřeba tekutin. Každodenní pitná dávka 2–3 litry chrání i před vznikem ledvinových kamenů. Nejvhodnější jsou ovocné čaje a minerálky.

 

Dále imunitu posiluje přiměřený sport a saunování.

 

Rady našich babiček

Každodenní pití šťávy bohaté na taniny – z brusinek – zabrání usazování dalších bakterií ve sliznici močového měchýře.

 

Močopudný efekt má také petržel, která dehydruje tělo a podporuje vyplavování choroboplodných zárodků. Antibiotické vlastnosti má řeřicha.

 

Pomoc alternativní medicíny
Urologové a imunologové doporučují tzv. Kneippovy procedury, z nichž nejjednodušší je střídavé šlapání v horké a studené vodě.

 

Vědecké studie dokazují, že akupunktura a akupresura pomáhají při často se opakujících zánětech močového měchýře.

 

Tradiční čínská medicína pomocí jehliček zas spolehlivě povzbuzuje speciální body v těle, které ovlivňují příliv energie. Světová zdravotnická organizace doporučuje zasáhnout akupunkturou  především proti chronickým zánětům.

 

Antibiotika nejsou nutná

První zánět močového měchýře může bez horečnatých příznaků odeznívat poměrně záhy, pokud pacientka dodrží klidový režim. Je třeba strávit několik dnů v klidu na lůžku a dostatečně pít.

Dbejte na hygienu!

Hygienu intimních partií je třeba dodržovat uměřeně. Intimní spreje, navoněná mýdly i antikoncepční čípky zeslabují ochranný plášť kůže a usnadňují průnik bakterií. Proto je lepší používat mýdla s neutrálním pH.

 

Ženy by neměly zadržovat moč a neměly by otálet s návštěvou toalety.

 

Rada lékaře

MUDr. Eva Mazánková–Outlá, gynekoložka: 
 

Zánět močového měchýře dokáže během okamžiku
   udělat ze života peklo. Je důležité nejen léčit příčinu 
   antibiotiky, ale i dodržovat pitný režim. To se týká
   také dětí.

Nedoporučuji džusy z citrusových plodů, jsou kyselé
   a dráždí. Pro dospělé je vhodné desetistupňové pivo.

 

Při opakovaných zánětech močového měchýře je
   vhodné kontaktovat urologa pro vyloučení jiných příčin.

 

Odborná pomoc
U opakujících se zánětů močového měchýře musí lékař pátrat po tělesných příčinách zánětů, což mohou být například močové kameny, změny polohy pánevních orgánů po porodu nebo cukrovka.

 

Nositelem infekce může být i muž, který o svém chronickém zánětu neví, ale nakazí partnerku při sexuálním styku. Proto při opakujících se zánětech močového měchýře ženy bývá vyšetřován také partner.

Reklama