Rakovina prsu opravdu není žádná legrace. Naštěstí existuje několik možností, jak se můžeme nechat zkontrolovat, abychom měly jistotu, že máme prsa v pořádku. Jednou z metod prevence je vyšetření na mamografu. My jsme to zkusily a přinášíme vám čerstvé zážitky!

Na mamograf jsme vyrazily v úterý do nemocnice Na Bulovce. Kolegyně Saša Stušková byla objednaná na vyšetření, já jsem ji doprovázela, fotila a trochu překážela. Ten den byla docela zima, na ulicích ještě ležel sníh, ale naštěstí tramvaj č. 3 jela z Karlova náměstí až skoro k nemocnici.

mmg

Cestou jsme si povídaly. „Cítím se dobře, že jdu na prohlídku, mám radost, že jsem taková zodpovědná. Ale vůbec si nepřipouštím, že by mi něco našli,“ svěřila se Saša. A taky řekla, že panu doktorovi na gynekologii sama připomněla, aby ji poslal na mamograf, že už na to má věk. Takže dámy, pokud je vám přes 45 let a váš gynekolog nebo praktický lékař zapomene, řekněte mu, aby vám vypsal žádanku na mamograf. Máte na to nárok.

Vyšetření zabralo pět minut

V areálu nemocnice jsme našly pavilon Ústavu radiační onkologie v budově B16. Saša se nahlásila v okýnku, kde si zapsali všechny informace a zkontrolovali žádanku. „Pan doktor o vás ví, jen ještě chvíli počkejte,“ řekl nám sympatický mladík a podal Saše oboustranný dotazník. Jeho vyplnění trvalo asi pět minut. „Tak podle toho dotazníku zjišťuji, že jsem v podstatě zdravá jako rybička. Samé: ne, ne. Jo, a připadám si tu trochu jako VIP, všichni se tady usmívají, jsou milí a vstřícní,“ komentovala situaci Saša. Po další chvilce nás zavolali do vyšetřovací místnosti. Ženám se tu věnují dvě sestry, obě byly velmi příjemné.

mmg

Saša se musela v kabince svléknout do půli těla, jedna ze sester ji připravovala na focení k přístroji a druhá vše kontrolovala v počítači. „Přístroje jsou různé, záleží na každé nemocnici. My ho tu máme dva roky, je výborný,“ dozvěděly jsme se. Celkem se každé ženě dělají čtyři snímky, dvě u obou prsů, to vše trvalo jen 5 minut. Snímky se pak rovnou v počítači posílají lékařům, kteří vše pečlivě prověří, a pokud je potřeba, doporučí další vyšetření, např. na ultrazvuku nebo magnetické rezonanci.

„Nebylo to nic hrozného, nebolelo to, čekala jsem, že to bude tlačit víc,“ řekla Saša, když jsme po vyšetření vyšly na chodbu a čekaly na přijetí u paní doktorky MUDr. Lenky Pleschingerové. Ta Saše doporučila ještě vyšetření ultrazvukem, protože je Saša mladá, a v takovém případě bývá většinou v prsou víc žláz než tuku, takže ne všechno může být stoprocentně dobře vidět. Jak žena stárne, v prsou se tvoří víc tuku a na snímcích se pak zobrazí jen průhledná místa, kde je všechno přesně vidět na první pohled. Zaujalo mě, že Saša musí jít na ultrazvuk nejpozději do půl roku od mamografu, jak je napsáno na žádance. Pokud by se objednala jen o den později od této lhůty, už by jí to pojišťovna neproplatila a musela by si vyšetření hradit sama. Takže pozor na to!

V České republice má každá žena ve věku od 45 let právo na jedno preventivní mamografické vyšetření za 24 měsíců bez úhrady. V případě, že jsou vyšetření prováděna v kratších intervalech, můžete být vyzvána k úhradě tohoto ošetření.

Skoro polovina žen nechodí

V nemocnici Na Bulovce vyšetří denně na mamografu 80 pacientek (kromě pátku, kdy je kratší ordinační doba). Zdá se Vám to hodně? A to na mamograf ještě mnoho žen vůbec nechodí, i když by měly! „Bohužel. Když vezmeme celorepublikový průměr, tak vloni přišlo na vyšetření na mamografu jen něco málo přes 50 % žen, ještě jsou tu velké rezervy. Je zajímavé, že na Moravě chodí na vyšetření víc žen, přitom v Praze si mohou vybrat ze sedmi pracovišť,“ sdělila paní doktorka Pleschingerová. Podle ní se při vyšetření najde nějaký nádor zhruba sedmi ženám z tisíce.

Výhodou mamografu je, že lékaři odhalí i velmi malé nádory (od velikosti několika milimetrů), zatímco pohmatem zjistíte nádor nejmenší asi dva centimetry. Díky mamografu se tak nachází čím dál víc časnějších nádorů, které mají větší šanci na vyléčení. Z toho plyne, že pokud už vám je více než 45 let, měly byste si na vyšetření na mamografu zajít. Těch deset minut, co zabralo celé vyšetření, za klid v duši určitě stojí.

A tady pro vás máme ještě obrazovou dokumentaci:

mmg

Vstupujeme do budovy, kde je pro pacientky k dispozici mamograf

mmg

Saša vyplňuje dotazník. „Ne, ne... připadám si zdravá jako rybička.“

mmg

Jdu na to, kabinka č. 2 je volná pro mě

mmg

U mamografu, jedna sestra pomáhá, druhá sleduje počítač

mmg

Tady už je vidět jeden snímek, další tři přibudou

mmg

Po každé pacientce se přístroj samozřejmě čistí

mmg

S oběma sestrami po vyšetření

mmg

V ordinaci s paní doktorkou Lenkou Pleschingerovou

mmg

MUDr. Lenka Pleschingerová při práci

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama