Pojďme mrknout pánům do skříní.
Zatímco většina mužů kravatu nesnáší, nosí ji jen z nutnosti a při první příležitosti ji strčí do kapsy saka, my můžeme využít příjemného rozmaru a na chvíli si ji vypůjčit. Nám přece kontrast něžné ženskosti a pánského prvku tak sluší!

Elegantní vzhled hráček pokeru se stále vrací. Klobouky, vesty s výstřihem do V, kalhotové kostýmy s úzkými nohavicemi jsou v ženském podání neodolatelně sexy. O pánském stylu jsem už pochopitelně psala ZDE, proto se dnes detailně zaměřím pouze na jeden kouzelný doplněk, a tím je zmíněná kravata, chcete-li vázanka.

Ale co si takhle před silnějším pohlavím trochu zamachrovat a dozvědět se o kravatě něco víc?
Víte, kdo nosil prvního předchůdce dnešní kravaty? Nechce se tomu ani věřit, ale byli to římští legionáři už na začátku druhého století po Kristu. Úzký proužek látky uvázaný kolem krku nápadně kravatu připomínal. Ale to je spíš taková perlička pro pobavení.
Skutečný předchůdce kravaty je vlastně šátek, který se od poloviny 17. století stal součástí pánského odívání.
Prototyp dnešní kravaty najdeme v Americe v 18. století. Takzvaná „bandanna“ byl velký vzorovaný šátek, několikrát omotaný kolem krku a uvázaný vpředu na uzlík.
V 19. století přišla s módou dandyů bílá naškrobená vázanka, kterou známe z mnoha romantických portrétních obrazů. Nosili ji básníci, umělci, bohémové.Ale za bezprostředního předchůdce kravat, které známe dnes, můžeme považovat teprve první školní a klubové kravaty. V roce 1880 si členové Exeterské koleje Oxfordské univerzity začali jednoduchým kravatovým uzlem vázat pod bradu slaměné klobouky. Dodnes je ten, kdo nosí kravatu v barvě klubu, pluku, univerzity či školy považován za příslušníka určité instituce a hlavně, že patří k lepší společnosti.
Proto pozor na pruhované klubové kravaty, zvláště v Anglii, kde jsou na „falešné“ klubokravaťáky opravdu hákliví.

Ale to nám zřejmě nehrozí, tak pojďme zpět k té běžné.
Moderní kravaty mají dnešní tvar od roku 1924 a jsou typické tím, že se nestříhají z jednoho, ale ze tří kusů.
Nejkvalitnější kravaty se šijí z čistého hedvábí nebo kašmírské vlny.
Ale my zůstaneme raději při zemi, nám bude úplně stačit ta konfekční.
Svoji službu udělá také, ale umíte ji vlastně uvázat?

Na obrázcích vidíte instruktáž, jak se naučit nejjednodušší kravatový uzel zvaný - a teď si zase zamachrujeme - „Four-in-hand“.

Tak si ho pěkně natrénujte, a když se vám povede, nemusíte ho rozvazovat. Stačí jen povolit a přetáhnout přes hlavu.
Ale uznejte, že zručné vázání kravaty je i hezké na pohled.