Čtenářka free pochybuje o sobě jako o dámě, ale ví že je jistě víla. A vyznává se k obdivu své babičky a paní Daniely Fischerové. Já jí děkuji za poslední příspěvek tématu.

Přeji krásný jarní dobrý den.

Je spousta takových Dam.  Úplně první mě napadla paní Olga Havlová. Hned za ní Madeleine Albrightová, Jiřina Jirásková, Magdalena Dietlová, ale také mladší... třeba Tereza Maxová.  Je hodně těchto krásných dam.  Poznají se snadno.  V jejich přítovnosti ucítíte úctu, klid a rozvážnost.  V jejich přítomnosti se muži stávají gentlemany.

Mám štěstí, že  jednu z těchto nezapomenutelných dam znám osobně.  Spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová k jí bezesporu je. Mimořádně skromná a inteligentní osoba, ze které vyzařuje klid a laskavost.  Ze dne, kdy spolu jednou v roce zajdeme na kávu, čerpám celý příští rok.

Dámy jsou mezi námi pořád, jenom v tom hektickém žití si jich nějak nevšímáme.  Možná by stačilo se porozhlédnout, zajímat se o lidi a prostředí kde žijeme a na dámu bychomě narazili.  Dámou byla určitě moje babička.  Přestože vlastně žena z lidu, jak se říká, oplývala ohromnou moudrostí a láskou, nehašteřila se pro hlouposti, byla ohromně tolerantní.  Snad k tomu přispěl taky její život pod dohledem STB, protože dva synové emigrovali, navíc prvního prohlásili válečným zločincem jenom proto, že byl zrovna ve vojenské službě.

Já žádná dáma asi nebudu. Jsem úplně obyčejná ženská , co se jenom snaží být ostatním prospěšná. Pomáhám v resocializačním centru, občas zajdu do charity, vedu divadelní spolek dvaceti mladých lidí.  Dostalo se mi ale milého komplimentu od spolužáka. Na srazu po mnoha letech se mi vyznal ze zbožnování.  To mi zalichotilo a ptala jsem se, proč mi to nedal najevo.  Ohradil se, že nemohl, že jsem pořád nedosažitelná jako víla. Asi to není zrovna definice dámy, ale taková lichotka udělá dobře.

Jsou kolem nás taky dámičky. Bohužel jednu znám velice dobře.  Je ředitelkou mateřské školy, je pro ní nejdůležitější nosit značkové oblečení, luxusní dovolená.  To mi nevadí. Madí mi, jak pořád ve společnosti přetřásá rodiče dětí a řeší jejich problémy stylem venkovské drbny.  Tak ta tedy oprovdu dáma není.

Myslím že každá má možnost se dámou stát.  Nejdřív musí najít mír ve své duši a otevřít své srdce.

Všem krásným dámám vzdávám hold.
čtenářka free
 Text nebyl redakčně upraven


Dnes bylo téma týkající se vašich názorů na to, kdo je dáma a kdo ne. Kolem 16. Hodiny napíšu, které z vás dnes posílám květinu. Příspěvky k zítřejšímu tématu dne: Strašidelné historky můžete posílat již teď na známý redakční e-mail:

redakce@zena-in.cz

Reklama