nábytek

...zpívalo se ve vůbec prvním televizním klipu, ve kterém účinkovali Josef Bek s Irenou Kačírkovou. Ano, vybavení domácnosti je po pořízení bytu hned další investicí, která nejvíc zatíží peněženky mladých rodin.

Jak si však správně vybrat nábytek, aby se konto mladých, zatím ne příliš movitých partnerů zcela nevyčerpalo? Sen o krásném bydlení se často jeví jako nedostupný. S trochou šikovnosti však lze s úspěchem využít zajímavých slev a akčních nabídek. A to samozřejmě platí pro každého, kdo čas od času inovuje či modernizuje vybavení bytu.

Jak ale při výběru nábytku postupovat, aby vaše volba byla správná a zařízení bylo kvalitní? Čtenářkám Ženy-in radí desatero zásad koupě nábytku manažer prodeje Lukáš Markvart:

 1. Důležité je vědět, že cena v obchodech je obvykle zvýšená o tzv. prodejní marži ve výši až 80 %. Nedejte se proto zmást vidinou výhodného nákupu, když se sleva pohybuje pouze okolo tří procent – například při platbě v hotovosti. Vyjednávat s prodavačem nelze, neboť jde o obchodní strategii samotného podniku a jeho vedení.
 2. Nedejte se zlákat porovnáváním ceny s jinými výrobky. Většinou tato nabídka skutečně odpovídá cenové kalkulaci, tedy skutečným nákladům.
 3. Nejvýhodnější slevy vám nabídnou v obchodech, kde potřebují získat volný prostor pro nové zboží, proto se zbavují starších skladových zásob. Musíte však být pozorní, protože tato nabídka slev se většinou neobjevuje v reklamních prospektech, ale dozvíte se o ní v místní inzerci až na místě v obchodě.
 4. nábytekPokud kupujete lenošky a gauče, nespokojte se s tím, že se na ně jednoduše posadíte, ale taká je pořádně prohmatejte. Opatrně roztáhněte švy a zjistěte si, zda jsou stehy dostatečně husté. Čím jsou hustší, tím je polstrování kvalitnější a pevnější.
 5. Sedací nábytek si prohlédněte také zezdola. Je-li spodní strana chráněna řádně upevněnou krycí pružnou látkou, pak zřejmě souhlasí i kvalita. Nenakupujte zboží jen kvůli barvě potahu. Kvalitní látky musely projít zkouškou oděru a žmolkování. Zeptejte se tedy přímo na výsledek tohoto testu prodávajícího.
 6. Má pohovka polstrování pérované? Vyzkoušejte si je zhoupnutím v pokleku. Pokud povrch okamžitě zapruží a pohovka slabě zavrže, jede o známku dobrého pérování.
 7. Dejte přednost volně položeným matracím před pevným polstrováním postelí a pohovek. Nikdy nekupujte matraci, na kterou jste si před tím nelehli. Matrace přitom nesmí být zabalená ve fólii jako obvykle, to totiž znemožňuje zjistit, bude-li pohodlná. Vyzkoušejte si pro jistotu hned několik pozic ležení. Pro všechny matrace jsou vhodné lamelové rošty – v počtu 28 latěk vzdálených od sebe asi tři centimetry.
 8. „Pravé dřevo“ ještě nemusí být masivní. To jen prozrazuje, že viditelné části jsou ze dřeva, ať už masivního, nebo jen opatřeného dýhou. Proto se například u skříní na zadní straně stěny přesvědčte, o jaký jde materiál. Je-li to jen dýha, uvidíte hrubý povrch desky mezi dvěma dýhami.
 9. U skříní, stolů a postelí proveďte vibrační zkoušku. Pokud nábytek vrže a skřípe, nemusí to být s jeho stabilitou zcela v pořádku. Imitaci dřeva pokrytého fólií snadno poznáte. Najděte někde na ploše nábytku malou prohlubeň. Povrchová fólie se do ní dá snadno vtlačit.
 10. Při koupi vystavených kusů obvykle platí, že si zákazník vybere to, co vidí. Kupní smlouva pak ale musí obsahovat doložku, že při zjištění skrytých vad má zákazník právo na výměnu nebo na slevu. Dbejte, aby v kupní smlouvě stálo, že jde o dodávku i montáž, ať už je zahrnuta v ceně, či nikoliv. O montáži je obvykle nutné se předem domluvit.

Neplaťte zbytečně víc, než doopravdy musíte

 • Nakupujete-li nábytek, který má být dodán teprve po několika týdnech, neměli byste ho předem platit. Koneckonců během té doby přibývají na vašem účtu úroky

 • Jestliže si nábytek objednáváte, placení zálohy se obvykle nevyhnete, ale neměla by přesáhnout deset procent z celkové ceny, v určitých odůvodněných případech pak 50 %.