Dambulla leží ve středu ostrova Srí Lanky, mezi Kandy, Anuradnapurou a Polonaruvou. Město samo o sobě není zajímavé, ale asi kilometr před ním je skryta v jeskyních nádherná památka. Jedná se o jeskynní chrámy.

Dambully

Když zaparkujete u monumentálního Zlatého chrámu – je hned u silnice a zaplatíte vstupné, musíte se vydat po svých do kopce – půjdete asi čtvrt hodiny pěšky až k jeskyním.
Cestou potkáte prodavače různých suvenýrů, občerstvení, kamenů a polodrahokamů. Taky zde pobíhají divoké kozy, psi, kočky a spousty drzých opic. Poznala jsem to na vlastní kůži – koupila jsem si nakrájené plátky manga v papírovém sáčku. Jak jsem plátky vytahovala a jedla, během chvilky šla vedle mne pomalu a nenápadně velká opice. Najednou, během mžiku, vyskočila, zmocnila se sáčku a rychlostí blesku utekla. Celé to trvalo asi tři vteřiny. Takže si na ně dejte pozor... jsou zvědavé a neomaleně drzé.

Dambully

Jakmile se dostanete do vchodu k chrámovým jeskynním, budete si muset zout boty a zahalit ramena. Celý jeskynní převis byl obestaven chrámovými zdmi, které zvenku chrání samotné jeskyně, kterých je celkem pět a každá je jiná. Jsou různě veliké a také v každé najdete něco jiného. Nejkrásnější jeskyně je ta největší, tedy jeskyně č. 2 – Maharaja Vihara – Chrám velkého krále. Je to ohromný, hrobku připomínající prostor, který měří na šířku až 50 metrů a je hluboký 25 metrů. Je to doslova skalní katedrála. Boky jeskyně lemuje množství Buddhových soch v různých variantách. Také jsou zde sochy Višnua a Samana a dalších ze bohů. Strop a stěny jsou pokryty nádhernými malbami s náboženskými motivy. Tato jeskyně je opravdu nejhezčí.
Ve všech jeskyních je dost šero, takže když si budete chtít udělat dobré fotky, nezapomeňte si vzít stativ.

Dambully

Zlatý chrám vypadá z venku dost pouťově a kýčovitě. Celou kýčovitost podtrhuje samotný vchod – vcházíte do otevřené lví tlamy a vyceněnými zuby. Chrám je celý zlatý a nad ním ční obrovitá zlatá socha Buddhy, má 30 metrů. Údajně je to nejvyšší socha Buddhy na světě, ale není to pravda.

Dambully

Kousek od Dambully, asi 30 km daleko, je další skvostná památka – Lví skála Sigiryia. Tam se dostanete například autobusem z Dambully, cesta trvá asi hodinu.

Dambully

Jak se na Srí Lanku dostat a rady na cestu:

Cestovat můžete buď s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst – ubytování vždy seženete na místě, kde chcete zůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat, pokojů, za nízkou cenu. Cestovní kancelář pomůže zorganizovat výlety po památkách, pokud se nechcete spoléhat na cestování místní dopravou. (www.letuska.cz, www.itsbilla.cz)
Vstup do památek je dražší, většinou v dolarech (i v místní měně)
Místní doprava je spolehlivá a levná. Přesuny ale trvají dlouhou dobu, všude je zácpa, na silnici se všichni předjíždí, počítejte, že i krátký úsek pojedete několik hodin.
Doporučená očkování: žloutenka, tetanus, břišní tyfus (www.ockovacicentra.cz)
Důležité, co s sebou: dobrý průvodce (www.jota.cz), repelenty, desinfekční gel na ruce a intimní ubrousky. Všechno se vám bude hodit.

Dambully

Klára Křížová pro vás připravuje o Srí Lance seriál:

Reklama