Čtenářka Iva K se domnívá, že žena se může v dámu přeměnit časem. A já s ní v tomto souhlasím. Dvacetiletá holka asi dámou být v podstatě nemůže. Díky Ivo K za příspěvek, nad kterým stojí za to se zamyslet.

Pravá dáma se může stát z ženy časem. Je to dáno její výchovou, společností. kterou se obklopuje a životními zkušenosti. Musí mít něco v sobě, co muže i ženy okamžitě okouzlí. Musí být svá, vyrovnaná se životem a tak nějak  nad věcí.

Jako dáma mi připadala v Postřižinách Magda Vašáryová. Měla nádherné dlouhé vlasy, byla kouzelná při hodování na zabijačce i při laškování se svým milým „mužíčkem“. Ten její jemný úsměv jak vypůjčený od Mony Lisy je dle mého typický pro pravou dámu. Moc toho nenamluvila, ale když něco řekla, jen laskavě, věcně a rozumně.

K dámě nepatří křik, ironie, pomluvy a intriky. To jsou už spíš ty dámičky, které si na dámu jen hrajou. Dáma musí chodit vzpřímeně, ale zároveň se nesnažit nad jiné povyšovat. To se paní Vašáryové taky daří. Když chodí, jako by plula, nebo tančila. V jednání musí být diplomat. Musí se naučit jednat s každým a vést s ním dialog  né monolog. 

Musí zaujmout lidi svým šarmem, humorem stylem chůze. Je to kouzlo osobnosti, které člověk získá věkem. Dáma se může stát žena ve 40 ale i v šedesáti. Znám profesorku Angličtiny, která je prostě dáma a má těch 40. Znám ji jako jemně nalíčenou, pěkně upravenou a velice chytrou ženu.

Na dámu (dámičku) si krásně a s ironií zahrála Ivana Chýlková v Kurva hoši Gutentag. To její „dala bych si medium“ a pak taková upejpavost. To bylo spíš k smíchu. Včetně toho kloboučku co měla. To jsou většinou ženy až moc zmalované, chodí v slušivém sáčku na vysokých podpatcích. Ale když udělají krok, div že si nezlomí kotník.  Když otevřou ústa, tak jsou to pomluvy, nadávky a kolikrát slova, co se nedají ani zopakovat. Na dámu prostě nemají, ale v sobě jsou přesvědčené, že ano.

Krásnou a kouzelnou dámou je třeba JIřina Jirásková. Tou se  stala věkem. Prostě do ní dozrála. Je v ní moudrost, pokora, úcta, a životní nadhled. Někdo k ní má předpoklady od dětství, někdo se k ní dopracuje věkem. Každopádně je jich strašně málo. Dáma prostě zraje v ženě jako víno. Někdy to víno časem ztrpkne, jindy vyšumí, ale když se sejde spoustu okolností v jejím životě a ona uzraje, tak je to nádherný požitek hlavně pro její obdivovatele.

Iva K.
 Text nebyl redakčně upraven


  • Kdo je pro vás dáma s velkým D na začátku?
  • Jak se jí žena může stát?
  • Přibývá, ubývá dam?
  • Kdo ze známých žen podle vás dámou je?
  • A kdo si na dámu hraje a není jí?
  • Považujete sama sebe za dámu?
  • Nebo jste za ní někdy někam šla?
  • A co si myslíte o dámičkách?

Vaše příspěvky, názory, příběhy, úvahy, fotografie i videa na tohle téma mi posílejte na známý redakční mail

redakce@zena-in.cz

A já slibuji, že jedné z vás ještě dnes doručím krásnou květinu, která se hodí ke každé dámě!

kytka

Reklama