Nejslavnější román Alexandra Dumase mladšího, který vyšel v Paříži v roce 1848, vzbudil tak velký ohlas, že jej jeho autor o čtyři roky později s úspěchem zdramatizoval. A po dalším roce posloužil jako libreto k La Traviatě, klenotu italské opery od Giuseppe Verdiho.

Hlavní hrdinkou románu i divadelní hry je Marguerite Gautier, ve Verdiho opeře má jméno Violetta Valéry. Ve skutečnosti se jednalo o luxusní pařížskou kurtizánu Rose Alphonsine Plessis, která byla svým klientům známá jako Marie Duplessis.

Narodila se v malé vesničce v Normandii a prožila tam ne zrovna idylické dětství. Její matka sice pocházela z dobré rodiny, ale provdala se za opilce, kterého brzy opustila. Své dvě dcery nechala na krku jemu a dalším příbuzným. Když zemřela, bylo malé Alphonsine osm let. Dívenka byla moc hezká, a když přišla ve dvanácti letech o panenství, dostal její násilnický a věčně nalitý otec nápad, jak by mu mohla vydělávat slušné peníze. Přinutil ji, aby se stala milenkou jednoho starého, bohatého obchodníka. Musela samozřejmě poslechnout.

MarieKdyž byla otci po roce vrácena zpět, poslal ji k dalším příbuzným do Paříže. Čtrnáctiletá dívka se tu nejdříve začala živit poctivě - pracovala v dílně na klobouky. Jenže brzy si uvědomila, že jí Paříž skýtá i jiné možnosti, že největší devizou je její krása. Rok se nechala vydržovat bohatým majitelem restaurace, s nímž se náhodně seznámila. Jenže pak se jeho finanční možnosti vyčerpaly. To už si ale zvykla na luxus a návrat do „normálního“ života už nebyl možný.

A rozhodla se tedy, že nebude jen tak nějakou prostitutkou, že nebude milenkou na jednu noc, která stojí na rohu pařížských ulic. Jméno Rose Alphonsine Plessis se jí zdálo nezajímavé, a tak si ho změnila na Marie Duplessis. Měla pocit, že bude působit trochu aristokratičtěji a že snad i díky němu lépe zapadne mezi smetánku.

Začala číst knihy, začala se vzdělávat. Stala se profesionální společnicí na úrovni, luxusní kurtizánou navštěvující přední pařížské salony a sama pořádající večírky. Dokázala konverzovat o umění s lidmi z vyšších společenských kruhů, navštěvovala prestižní restaurace, milovala operu. Dokázala okouzlit vlivné politiky, známé umělce i urozené pařížské aristokraty či boháče. Konečně žila v luxusu, po němž tolik toužila. Nedělalo jí problém utrácet horentní sumy nejen za parádu, ale také v kasinu, které si oblíbila. Vždyť on to někdo zaplatí! Přestěhovala se do luxusního bytu s prestižní adresou – na Boulevard de la Madelaine. Byla krásná a dokázala být diskrétní. I proto byla v Paříži tak oblíbená.

S Alexandrem Dumasem mladším (1824-1895), nemanželským synem slavného vypravěče, se seznámila náhodou v Saint-Germain-en-Laye, když tu krátce žil u svého otce. Tehdy jim bylo oběma osmnáct let. Ona už byla známá, on se toužil proslavit stejně jako jeho otec. To zdaleka ještě nemohla tušit, že právě ona mu ke slávě pomůže. Po dvou letech se potkali znovu a stali se z nich milenci. Ovšem jen na necelý rok. Nebyla to žádná romantická láska. Mladý Dumas se za ten rok finančně zcela zruinoval. Utratil vše, co měl, a ještě nadělal ohromné dluhy, popůjčoval si, kde to jen šlo. Navíc příšerně žárlil, hrozil, prosil, dělal hysterické scény. Nic pro Marii. Takového milence nepotřebovala.

Navíc už byla nemocná. Měla tuberkulózu a tušila, že se její život krátí. O to intenzivněji se snažila žít. Se svými milenci často cestovala do lázní či do ciziny. Dokonce svolila ke sňatku. O ruku ji požádal bývalý milenec hrabě de Perregaux. Berou se tajně v Londýně, jeho rodina se to nesmí dozvědět! Je to takové divné manželství. Po návratu do Paříže se spolu ani neobjevují na veřejnosti, ani spolu nežijí.

V té době se při návštěvě jednoho pařížského divadla seznámila se svou poslední láskou, slavným skladatelem Ferencem Lisztem. Po skončení jednoho velkého turné se právě zastavil na skok v Paříži. Liszt měl lehce přes třicet, dobře vypadal a byl známý svými milostnými aférami. Líbily se mu především šlechtičny, hlavně ty vdané. Zrovna byl ale náhodou volný – právě se rozešel se spisovatelkou Marie d'Agoult. S tou se nikdy neoženil, i když ona se kvůli němu už jako matka dvou dětí rozvedla. Navíc mu porodila tři děti – mezi nimi i Cosimu, kterou známe jako manželku Richarda Wagnera i z našeho nedávného vyprávění.

Muchův plakátDáma s kaméliemi - jeden z nejslavnějších plakátů A. Muchy pro Sarah Bernhardtovou

Vztah Marie Duplessis s Lisztem byl vášnivý, ale krátký. Skladatel a virtuoz už měl nasmlouvané další evropské turné a hudba u něj byla vždy na prvním místě. A tak odjíždí, ale slibuje, že se co nevidět do Paříže vrátí a že budou spolu žít.

K tomu už nedojde. I když Marie podstupuje různé léčebné kúry, nemoc neošálí, konec se nezadržitelně blíží. Umírá ve velkých bolestech ve věku dvaceti tří let v roce 1847. Pohřeb je velkolepý. A už za půl roku píše Alexandre Dumas svůj nejznámější román. Zvládne to za pouhé čtyři týdny. Jejich vztah i samotnou Marii v něm notně zidealizuje, udělá z ní kladnou postavu. Zajistí jí a vlastně i sobě nesmrtelnost.

Trvalo však další tři roky, než byla odhalena skutečná identita hrdinky románu. Stalo se tak v předmluvě k druhému vydání knihy, kde její autor prozradil, že onou dámou s kaméliemi byla právě Marie Duplessis.

 

 

 

Na našem webu jste si v seriálu o zajímavých ženách také mohli přečíst:

Reklama