Už odmala jsem hltala detektivní příběhy Agathy Christie, v nichž hlavní roli hrála buď slečna Marplová nebo belgický detektiv Hercule Poirot. Úplně první, který jsem četla, byl příběh s názvem Sloni mají paměť.

Četli jste životopis Agathy Christie? Ne? Někoho možná odradí proporce této knihy, a tak mu mnohé informace zůstanou utajené. Přesto by se rád něco dověděl o této ženě.

Agatha Christie se narodila 15. září 1890 v přímořském letovisku Torquay na jihu Anglie. Toto město, kromě dalších, často vystupovalo v jejích dílech. Jedním z míst, které Agatha Christie ráda navštěvovala, byl národní park DARTMOOR. Oné nádherné přírodě, jež měla velmi pozitivní vliv na tvorbu A. Christie, vděčíme za dokončení jejího prvního románu Záhada na zámku Styles.
Pro zajímavost: bylo Vám též známo, že Sir A. C. Doyle zasadil děj Psa baskervilského do této krajiny?

Tomu, kdo jen trochu zná biografii královny detektivek, asi vrtá hlavou otázka: „Co se stalo v roce 1926, kdy A. Christie zmizela na 11 dnů?“
Dnes už na to nikdo nedokáže odpovědět, jednu z hypotéz, zřejmě nejblíže pravdě, uvádí na svých internetových stránkách Společnost Agathy Christie:

V roce 1926 zemřela Clara - matka Agathy Christie. Manželství Agathy a Archieho je v troskách. Není divu, že již tehdy známá spisovatelka propadá depresím. Na pomoc je tu slečna Fisherová, kterou rodina přezdívá Carlo. 3. prosince dává Agatha Carle volno. Ta si ho bere jen nerada, neboť je znepokojena stavem své zaměstnavatelky. Když se však Carla vrátí ze schůzky domů, nalezne otevřená vrata od garáže a vyděšené služebné.

...

V úterý 14. prosince večer se Archie Christie znovu setkal se svou ženou, a to v hotelu Hydropathic ve městě Harrogate, v hrabství North Yorkshire. Předtím ovšem uvedl, že by dokázala šikovně naaranžovat své zmizení, kdyby chtěla. Pro tisk Archie řekl: "Není pochyb o identitě. Je to má žena. Utrpěla úplnou ztrátu paměti a mám dojem, že ani neví, kdo je. Nezná ani mě a neví, kde se nachází.

Pokud se chcete dozvědět něco víc o zmizení Agathy Christie a nechcete se odevzdat informacím typu "jedna paní povídala", zkuste si opatřit knihu od Jareda Cadea „11 Missing Days“. Autor měl přístup i k soukromým dokumentům rodiny Agathy Christie, které mu poskytli blízcí příbuzní, a je tedy celkem pravděpodobné, že jeho verze by mohla být skutečná.

Milé čtenářky a milí čtenáři, jedním ze způsobů, kdy se můžeme více dozvědět o osobách, jež nás zajímají, jsou fankluby, v tomto případě Společnost Agathy Christie, jejíž stránky mne velmi zaujaly. Jsou precizně zpracovány a najdete zde veškeré zajímavé informace o životě a díle této spisovatelky.

A jak uvádí sám předseda Společnosti Agathy Christie, Jan Čermák: „Nemusíte být žádným znalcem díla Agathy Christie, Společnost je tu právě proto, aby z Vás takového znalce udělala…“

Pozn.
Donedávna na jedné z televizních stanic běžel seriál Hercule Poirot s Davidem Suchetem v hlavní roli, pro mne jediného představitele, který je hoden zhostit se této role. Dívali jste se?

www.agatha.cz

 

   
Reklama