5d89dc266c411obrazek.png
Sendvičová generace vznikla jako důsledek toho, že stoupá věk, ve kterém máme děti. V době, kdy se páry braly po dvacítce a okamžitě porodily dvě děti, bylo prarodičům maximálně padesát, chodili do práce a k tomu se starali o své vlastní stárnoucí rodiče. Jenže dnešní generace má děti po pětatřiceti, a tím pádem se vzdálenost mezi generacemi prodloužila tak, že když jdou tyto děti do telecích let, rodiče rodičů začnou potřebovat pomoc s běžnými činnostmi. A vy, jako sendvič mezi dvěma chleby, jste obloženi starostmi z obou stran. Je pak logické, že u sendvičové generace narůstá stresové zatížení, které je potřeba nějak řešit, protože kromě rodinného lisu jaksi ještě chodí do práce, že.

K tomuto tlaku se navíc přidává i vlastní zvyšující se věk, který na výkonnosti a schopnosti zvládat stres příliš nepřidává. Pak možná uvězněna v realitě každodenních povinností sníte o týdnu, dnu či alespoň hodině, kdy nebudete nic muset. Kdy se svobodně nadechnete a pokocháte modrou oblohou. Kdy sejmete ze svých beder jho starostí, úkolů a příkazů. Jak se alespoň částečně osvobodit a ulehčit si otrockou dřinu, která zdánlivě zřejmě nikdy neskončí?

Praktických rad je hodně, ale jsou pro každou rodinu individuální - univerzální jsou naopak zákonitosti, podle kterých funguje stres jako takový, a potom způsob, jak se mu dá úspěšně čelit.
5d89dc32911baobrazek.png
Navzdory obecnému přesvědčení není stres nutným zlem moderního života. Není totiž ani nevyhnutelně nutný, ani výhradně zlý. Začneme tam, odkud se stres bere, u zvířecích instinktů, které ještě stále máme. Zvíře v nebezpečí, třeba napadené predátorem, je okamžitě ve střehu a připravené buď zaútočit nebo co nejrychleji utéct. V krvi se zvedne hladina stresových hormonů, srdce začne bít rychleji, svaly se prokrví a zostří se smysly. Jenže my nečelíme rozzuřenému tygrovi nebo medvědovi, ale třeba účetní uzávěrce nebo pubertě našich dětí. Takže ani nezaútočíme, ani nevezmeme nohy na ramena a stresové hormony v krvi nám začnou škodit.

V malých dávkách nám stresová reakce může pomoci zdolat nečekanou komplikaci nebo dodržet termín, ale přetrvávající stres vyčerpává naše energetické rezervy. K největším nebezpečím chronického stresu patří rozvoj onemocnění, jako je hypertenze (vysoký krevní tlak), srdeční choroby, deprese a vyhoření.

Co s tím, když máte pocit, že už ten stres dále nelze snášet, a přitom se necítíte na návštěvu lékaře? První pomocí proti stresu je přemluvit náš vlastní mozek. Do určité míry totiž můžeme ovlivnit svou reakci na krize. Stačí, pokud je nebudeme vnímat jako život ohrožující. Přistupovat k dnešním výzvám s klidem a rozvahou pak zabrání naší hlavě vnímat vytočeného šéfa nebo líného potomka jako rozzuřenou šelmu sápající se nám po krku.
5d89dc3b58090obrazek.png
Velkou pomoc najdeme i tam, odkud pocházejí naše prastaré instinkty – v přírodě. Konkrétně v arktických oblastech Skandinávie, Ruska, v Tibetu a Číně, kde až do výšky 3000 m.n.m. roste nenápadná rostlina jménem rozchodnice růžová. Svoje jméno nedostala podle barvy květů, ty jsou žluté, ale podle vůně růží, kterou vydává její kořen. Právě ten obsahuje látky snižující v krvi hladinu stresových hormonů a dodávající energii našim buňkám. Takže v situaci, která v nás vzbudí prastarou reakci „útok nebo útěk“, vám pomůže zbavit se látek bijících ve vaší krvi na poplach a zároveň přispěje k obnově vaší energie ke zvládnutí celé situace.
5d89dc6917d04obrazek.pngVitango® 200 mg je prvním tradičním rostlinným léčivým přípravkem s extraktem z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea). Lék, který může pomoci při projevech stresu: zvýšit odolnost v krizových situacích a zmírnit duševní i fyzickou únavu. Lék k vnitřnímu užití, čtěte pozorně příbalový leták.

Více na VITANGO.CZ

Reklama