Čeká nás další pořádný vítr v peněženkách. Jedná se o poplatky za zápis do katastru nemovitostí. Zvlášť se bude platit za obydlí a zvlášť za pozemky. 

Místo pětistovky tisícovka
V konečném důsledku zaplatíme více právě proto, že se budou zvláště zpoplatňovat pozemky a zvlášť obydlí. Pokud se tedy zároveň s bytem převádí podíl z pozemku, na kterém dům stojí, konečný poplatek bude tisíc korun. Dnes je to jenom pět set korun. Pokud se s rodinným domkem převádí nejen stavební pozemek, ale také zahrada, poplatek dosáhne patnácti set korun. I zde je určeno maximum, dva tisíce korun, a to i tehdy, když se budou převádět víc než čtyři položky.

Kolik to vynese
Zvýšení poplatků může v příštím roce vynést podle skromných propočtů až 200 milionů navíc. Příjmy z poplatků by tak byly proti letošnímu roku dvojnásobné. Z toho plyne, že se nám úředníci na katastrálních úřadech zdraží – totiž pokud všechny peníze zůstanou na katastrálních úřadech, mohou se platy úředníků napřesrok zvýšit opět o deset procent. Návrh na zvýšení poplatků za převod nemovitostí a pozemků musí ještě schválit parlament, vyšší poplatky se budou platit zřejmě až od příštího roku.

Myslíte si, že je třeba přidávat na výplatách úředníkům na katastrálních úřadech? Pokud jste jejich služby potřebovala, byla jste spokojená?

 

 

Reklama