Libeň v roce 1902.
Ve druhé polovině 17. stol. najdeme na místech dnešní Palmovky velkou vinici a chmelnici, místo zvané Milerka. Jméno měla po majiteli Vojtěchu Milerovi z Mildenburka.
Ten r. 1686 zemřel a panství přešlo na jeho dceru Veroniku, provdanou za Myslíka z Vilenštejna.
I oba manželé však záhy umřeli a poručník jejich dětí – Daniel Palma – dal v r. 1727 vinici vydražit.
Zastavme se chvíli u té dražby. Říkalo se jí „při rozsvícené svíčce“. Prostě dražilo se tak dlouho, než svíčka zhasla, kdo byl poslední, tomu věc patřila. Tady byl posledním rychtář Jan Svoboda z Hradišťka.
Další vinice zdědila Milerova dcera Voršila, která se provdala za Daniela Palmu. Oba zemřeli bez závěti, a tak dědili rovným dílem bratři Karel, František a Bernard Palmovi.
Až do roku 1801 odtud vedla krásná topolová alej až k brandýské silnici.
Palmovku po té koupil pražský zlatník Prokop Gindle, 1820 duchovní z vesnice Vršovice Jonáš Hubner.
K vinicím v té době patřila i kovárna, viniční obytný dům, četné stáje, kolna a zahrady, bohaté na ovocné stromy. V zahradě u domu bývaly zděné altánky, četné keře, pomníčky, sochy a kamenné lavičky, vše pečlivě udržované.
V roce 1832 se stal vlastníkem F. A. Müller, který zde zřídil továrnu na mýdlo a svíčky. V domě s kovárnou - dnes je to čp. 11 - se vyráběly lihové nápoje a likéry.
Po převzetí továrny syny sem jezdíval na četné návštěvy básník Vítězslav Hálek, o kterém se tradovalo, že své poslední verše napsal právě v zahradě Palmovky. Proto se ulice vedle jmenovala Hálkova, dnes přejmenovaná na Heydukovu.
Chvíli je držitelem Vojtěch Švarc, po něm stavitel Werthmüller. Část pozemků, patřících k Palmovce věnoval libeňské obci na stavbu nové dívčí a chlapecké školy.
Počátkem 1895 zde začala uliční zástavba, přechodně nesoucí název Komenského, od roku 1904 však opět s původním názvem.
V době, kdy probíhala rozsáhlá bytová zástavba, se zde našla i řada pravěkých památek, které potvrdily, že zde v pravěku byla veliká osada zemědělců, později kultura unětická a knovízká.
V roce 1912 byl např. objeven poklad bronzových náramků z doby unětické, do muzea byl však odevzdán jen jeden – ostatní nálezy zmizely v soukromých sbírkách ...
Jak se ta historie stále opakuje, že?
Příště: Z pozdější doby vzpomeneme plynojem a z konce minulého století stavbu metra.
Nový komentář
Komentáře
Eva_Fl:
ne, ne...jsem se přivdala, ale je to odtamtud kousínek
Hanela: no jisteeeeeee!
Primo z namesti! A ty? Nerikej, ze si moje sousedka z baraku! Ja tam ty baby vetsinou nesnasela! Ba ne, Hanku z prizemi jsem mela moc rada... A bylo jich vic...... Jeeeee, ja jsem vlastne nemela rada jen 1!
Eva_Fl: jůůůů...Ty jsi taky z kobylis?
Kubiku...moc hezky napsané, odkud to máš? Podívám se, myslím, že nějaké fotky staré Libně a tak mám, ale nemám scener
Vivian: a SAMOZREJME, ze Kobylisy jsou P-8!
Vivian: jisteeeeeee, at si kazdej pise o s svym Prdelakove, kdyz ho to bavi!
Vsak koho vlastivedne clanky nebavi, muze se strachat v archivu o uchylech!
Nebo muze michat krupici na mami a mimi, to je taky bomba!
kubikm: Kobylisy jsou taky Praha 8, ne?
Jestli bude mít někdo kecy, že se píše furt jen o Praze, tak ať napíše něco zajímavýho o své obci, ne? I když, to by se z toho tady za chvilku mohl stát vlastivědný web, že...
Eva_Fl: jo jo, dám se do toho...ale zase mi budou spílat, že jen Praha
kubikm:
hlavne taky neco pro nas, Kobylisycaky! ( ja vim, ze Kobylisy...
).
Taky by me zajimalo, co je to Sutka....
Vivian: Palmovka, Rustonka, Bulovka, Mazanka, Vlachovka, ale ne hospoda, nýbrž policie, usedlost Stírka, Libeňský most, Podvinný mlýn...a bude hůř
kubikm: zatím žádné pěkné nemám, ale není problém udělat. Jestli bude ještě pár dní slunečno, vyrazím nějaké udělat.
Vivian: já obrázky nedělám, nevím, taky jsem na to koukala
teď dávám dohromady o celé Praze 8, je to ale zatím moc dlouhé, tak to nějak logicky musím rozdělit...už na to duševně pracuju
tak jestli máš nějaké fotky z Libně, Karlína, Kobylis, Draháně - zkus nabídnout redakci
kubi, mimochodem, když je to článek o Praze 8, proč tam jsou fotky z Prahy 1?
kubikm: takže památkáři do toho zřejmě nemají co mluvit...
Vivian:přesně, jsme jak porobený národ
dneska je tu zase běžně slyšet ruština, čím dál víc...dneska v globusu pracovali jenom rusové...
hrozný taky je, jak se otloukají fasády, protože ten dům neumějí opravit
nacpou tam plasty
vchodové dveře v hliníku
někdy příšerné barvy...
kubikm: no kdyby aspoň prodávali nějaký typicky český suvenýry, ale PROČ matrjošky, proč indický šátky, proč ruský ušanky s rudou hnězdou?!?!
mám je vyfotografovaný, za chvíli už to taky určitě nebude pravda...
) a uvědomila jsem si, že všechny ty nádherný historický domy jsou krásný jen od prvního patra nahoru. Protože v přízemí každýho domu, jednoho vedle druhýho, jsou ty ohavný krámky plný kyče
...
Dneska jsem zase šla starou Prahou (mimochodem, na Starým městě jsem objevila ulice i domy, které ještě turistický průmysl nepoznamenal
A cizinci si jako památku na hlavní město Čech vozí domů matrjošky... já bych řvala...
Máňa-opice: díky za rýmeček
Vivian: Němci by si doma NIC PODOBNÝHO NENECHALI LÍBIT, TO MY POŘÁD NĚKOMU LEZEM....
Capelucita:
přesně tak...
moje slova...
...
, zato cizincům se tyhle ceny tak vysoké nezdají. Všechny nápisy jsou v cizích jazycích, obsluha hovoří anglicky a německy... člověk si může klidně představovat, že je v cizině.
abru:
Já jsem ale bohužel ty doby, kdy se v Praze normálně žilo, nezažila. Se "slzou v oku" na to koukám akorát ve starých filmech pro pamětníky.
Když jsem sem přišla, už to tady byla akorát atrakce pro cizince, střed města už Čechům nepatří... jenže magistrát z toho cestovního ruchu evidentně dost profituje, takže památkáři do toho moc kecat asi nemůžou.
Mě připadá, že Češi to podvědomě tak nějak vnímají, že jim to tam "nepatří"... Když vidíte, jak jde po chodníku skupinka halekajících cizinců a proti nim Čech, tak Čech se uklidí ke zdi a cizinci ho div neušlapou, ani si ho nevšimnou...
Samozřejmě nemyslím všechny, já mám nejhorší zkušenosti s Italy a Rusy, těm patří ulice, zvlášť když je jich víc pohromadě. Slušní jsou naopak Japonci, ale jen když je jich míň. Už mi dokonce bylo adresováno jedno pravé japonské "arigató"
O restauracích ani nemluvě, normální Čech prostě na kafe za 50.- nepůjde
Smutný je, že se to nejspíš nezmění. Spíš bude hůř.
Capelucita: víš, ale ten střed je neskutečně drahý, byla jsem s kamarádkou na staromáku - 2 mrňavé kávy + 1 minerálka - 110,-, to prostě nemohu opakovat denně
Vivian:
Souhlasím s tebou, taky mě to vždycky šíleně štve, když jdu nejkrásnějšími částmi Prahy, které pro nás něco znamenají a prodírám se tam davy turistů,u kterých mám většinou dojem, že jsou v Praze proto, že je jednak v módě a jednak že je tam levno, na každém kroku stánky a obchůdky plné všelijakých kýčů. V předražených kavárnách a předzahrádkách samí cizinci, Čech si tam chtě nechtě ve svém městě připadá jak občan druhé kategorie. Tohle byl můj dojem z letošního září, kdy jsem zase jednou procházela svými nejoblíbenějšími místy Prahy, prostě z Petřína přes Malou Stranu a Karlův Most na Staromák a Nové Město atd. Připadala jsem si jak v San Marinu. Padla z toho na mě nějaká deprese, protože já mám nejlepší vzpomínky na Prahu ještě z doby, kdy se tam na všech památných místech normálně žilo, nakupovalo, chodilo do vináren a jediný problém byl, se do té vinárny dostat, protože tam většinou bylo obsazeno.
kubikm: Chce to asi chodit na míň frekventovaná místa, takže dík za upozornění.