„To zas byla noc!“

Tak takhle dost často začíná moje ráno, když u mě někdo přespává.

Ne, nechrápu, ale skřípat zuby prý dokážu nepřetržitě a tak nahlas, abych druhým nedovolila usnout. A když zrovna neskřípu, začnu něco vyprávět.

Skřípání zubů mně samotné nikdy nevadilo. Jednak jsem o něm ani nevěděla a následky urputného nočního drcení zubů jsem nezaznamenala, zuby mám zatím v pořádku.

Minulý týden jsem se ale ráno vzbudila úplně zmlácená. Bolela mě hlava a čelisti tak, že jsem chvilku přemýšlela, co se předchozí den dělo. Bolely mě i tváře. Pak jsem zaťala zuby, stejně jako když jimi skřípu (už to dovedu i na požádání) a bylo jasno. Tuto noc by si nikdo po mém boku neodpočinul.

dlaha

 

Našla jsem si na internetu informace o skřípání zuby – bruxismu, a nepřestávala se divit. Jeho následky totiž můžou být dost hrozné. Totálně zničené zuby, někdy i samotné čelisti. To jsem nečekala.

Začala jsem pátrat po příčinách. Všude se píše, že je to většinou záležitost stresu nebo úzkosti, častou příčinou může být i alkohol.

A jak se dá skřípání odstranit?

Existují prý léky na uvolnění svalů, já ale léky nerada… Našla jsem ale tzv. zubní dlahy, které zuby v noci chrání. Dají se koupit ve specializovaných prodejnách nebo je možné nechat si je dle otisku nechat vyrobit u zubního lékaře.

Protože máme velmi dobrý vztah se společností Profimed, která dlahu také nabízí, oslovila jsem je s tím, zda by mi pomohli. Byli velice ochotní, brzy budu moci zubní dlahu vyzkoušet.

Hned jak ji pár dní vyzkouším, určitě se s vámi podělím o pocity a dojmy. Jen doufám, že s ní dokážu usnout nebo ji po pár dnech nerozdrtím! Ale musí to jít, zničit si zuby rozhodně nechci.

Zde najdete dlahy od společnosti Profimed.