Důkladné testy přítomnosti A(H1N1)Česko má už potvrzené dva případy nakažení virem A(H1N1) způsobující takzvanou mexickou chřipku. Oba pacienti si chorobu přivezli z USA, potvrdilo ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví.

„Pozitivně testovanou je dospělá žena, která přicestovala z Arizony ve Spojených státech amerických 27. května. Dva dny po příjezdu se u pacientky objevily první příznaky a její zdravotní stav se zhoršil,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Pacientka trpěla bolestmi svalů a teplotou, proto vyhledala infekční kliniku Fakultní nemocnice v Brně.

Virus A(H1N1)Ženě lékaři preventivně nasadili tamiflu a odebrali jí vzorky k vyšetření. V nemocnici byla až do tohoto úterý, kdy ji lékaři propustili do domácího ošetřování.

Mluvčí brněnské Fakultní nemocnice Anna Nesvadbová uvedla, že žena nemá domácí karanténu. „Tím, že byla přeléčena antivirotiky, není pro své okolí nebezpečná. Tyto léky totiž zabraňují přenosu nemoci. V současné době se o ni stará její praktický lékař,“ řekla Nesvadbová.

Prvním potvrzeným případem viru A(H1N1) se stal devětadvacetiletý pilot ČSA v Praze. Je také již vyléčen a jeho karanténa skončila minulý týden. Pilot se chorobou nakazil při pobytu v New Yorku.

Bojíte se rozšíření mexické chřipky v Česku?