Ekzém v létě je naše velké téma. Obrátili jsme se na několik žen, které mají ve svém blízkém okolí někoho, kdo atopickým ekzémem trpí a má s ním v létě problémy, nebo jím trpí samy.

skin

Léto je pro ekzematiky náročným obdobím. Co si o tom myslí odborník? Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, rozhovor čtěte zde:

Pozor výzva! Pište nám své příběhy

Pokud se tento problém – atopický ekzém v létě, týká i vás, napište nám svůj příběh na e-mail klara.krizova@zena-in.cz.  Tři z příběhů odměníme vůní Avon Scent Essence blooming lotus.

Z redakčního e-mailu jsme vybrali k publikaci další dva příběhy:

Dobrý den, již druhým rokem je mým problémem v létě „ATOPICKÝ EKZÉM“. Zničehonic se mi loni začaly dělat červené skvrny na zátylku a šlo to až pod bradu, ale jen na jedné půlce. Celé postižené místo najednou úplně seschlo a šlo vidět, že je něco v nepořádku, a promašťování tělovým krémem nepomáhalo. Takže jsem navštívila kožní, a ta mi řekla, že je to atopický ekzém. Dala mi na to nějaké mastičky, musela jsem to potírat vatovým tamponkem namočeným v černém čaji, i když prý vysušuje, a následně potírat speciálními krémy, které jsem musela obden střídat. Až po dvou týdnech teprve nastala úleva. Celý rok jsem měla klid, a nejednou je to tady zas. Nechala jsem si ostříhat vlasy, zkrátit po uši, a zřejmě se zátylek v těch vedrech stal opět náchylným, a tak se mi to projevilo nyní znova a na stejných místech. Takže budu opět bojovat mastičkami, které mám, a snad to brzy zabere, jelikož mě to dost znervózňuje, když to jde teď o to více vidět.

Mějte se hezky a přeji krásný den
s pozdravem Veselá


Dobrý den, na základě výzvy soutěže v žena-in jsem se rozhodla, že Vám napíšu příběh na téma ekzém. Netýká se přímo mě, ale trpí jim členové mojí rodiny a několik přátel. Jedná se o osoby, z nichž každá je v jiném věku a trpí jiným druhem onemocnění. Jedno však mají společné - ekzém a problém vypořádat se s ním. Každý s tím bojuje jinak. Ale všichni statečně a za to je obdivuji. Jejich blízkost mi změnila pohled a vnímání na věc, a o ten bych se s vámi ráda podělila.
Kdysi jsem si říkala, že to přece není nic tak strašného. No tak má někdo ekzém - co je to za nemoc s porovnáním se žloutenkou nebo postižením atd. Později mi došlo, že to není pravda. Zatímco spousta nemocí, byť vážnějších, má řešení a časem zmizí, je toto boj na celý život. Pokud je někdo zmrzačený - každému ho je líto a snaží se mu pomoci. Má-li však někdo ekzém, liií se na něj dívají skrze prsty a občas se ho i štítí. Jak těžké musí být pro jedince zdolávat hned dva takto nelehké úděly, si jen těžko dokážeme představit.
Moje sestra vždy měla tzv. hroší kůži. Mrzelo ji, že nemá pleť jemnou a hebkou, ale rozhodla se, že jsou i horší věci na světě. Postupem věku ji začala v létě svědit a v zimě praskat kůže. Svědění, které způsobovalo teplo a dusno, se stávalo nesnesitelným. Následovalo škrábání a tím rozdírání kůže téměř do masa. Ekzém se roznášel na další a další části těla. Sem tam pomohl a zklidnil kůži nějaký předepsaný pudr, nějaká doporučená mast. Nejvíce však co nejčastější omývání, chlazení a samozřejmě - vydržet neškrábat. Na zimu se vše zklidní a objeví se zase jiné problémy. Neustálé návštěvy odborníků neberou konce. Chvíli je to lepší, pak zase ne. V době puberty byl pro ni problém vyjít ven s krátkým rukávem nebo v sukni. Obzvláště pro ženu je toto velmi deprimující. Sestra však vše nese statečně. Říká, že pokud je to „jen“ to... A já jí za její přístup držím palce, aby to nikdy nebylo něco víc.

S pozdravem
Radka

Čtěte naše články

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách www.atopickyekzem.org/optin se může do vzdělávacího projektu zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin.

Reklama