Vládní odbor pro začleňování v romských lokalitách. Tak se to bude jmenovat. A co vlastně? No přece nová bezedná díra na polykání peněz daňových poplatníků, kterou hodlá do února Úřad vlády zřídit. Má se jednat o vládní agenturu, která bude bojovat proti rozšiřování a vznikání nových ghett v České republice. Zní to hezky, že?

 

Co se týká ghett, která najdeme hojně především v severních a západních Čechách nebo na severu Moravy, tak v nich žije kolem osmdesáti tisíc lidí. To je pěkné číslo a určitě není bez zajímavosti, že drtivá většina dospělých z tohoto počtu nemá stálé zaměstnání a žije ze sociálních dávek. Jejich děti vlivem prostředí navštěvují převážně zvláštní školy. Není divu. Rodinné klany takzvaných Romů (rozuměj Cikánů) žijí způsobem života prvobytně pospolné společnosti a už je dáno zvláštní mentalitou tohoto etnika, že aplikace klasických sociálních vzorů se nikdy nemůže plnohodnotně uplatnit.

 

Je to jednoduché. Představte si, že si žijete svůj život a najednou máte možnost odcestovat do vzdálené exotické země a pobývat tam delší dobu v naprosto odlišných podmínkách, než na které jste byli do té chvíle zvyklí. Kultura obyvatelstva nebude vyznávat civilizační hodnoty, na jejichž základech jste vyrostli, a to, že budou ti lidé žít v rákosových chýších a pojídat psy se žábami bude ta nejmenší odlišnost. Zkrátka budou zcela jiní. Po nějakém čase se třeba trochu přizpůsobíte, aby bylo vůbec možné v rámci takového společenství fungovat. S největší pravděpodobností se ale nikdy nevzdáte smyslu pro svůj přirozený životní styl a hodnoty a bude vás to táhnout zpět domů.

 

A přesně tak je to s Romy. Můžete je do jisté míry začlenit do našich sociálních struktur, ale maximálním úspěchem bude to, že někteří z nich začnou dobrovolně pracovat a vzdělávat se. Ale to je vše. K řešení problémů, které si nová vládní agentura vytyčuje za cíl, musí být ochota problém řešit na obou stranách. Bohužel nezdá se, že by tomu tak bylo. Cikánům jejich životní styl vyhovuje a je pro ně přirozený. Klidně budou na majoritě i sobě samých parazitovat dál a samozřejmě rádi přijmou jakékoliv další podpůrné finanční a jiné mechanismy, které jim gádžové z vlastní hlouposti nabídnou. Proč by se měli dřít a chodit do práce, když takhle jim vlastně nic nechybí?

 

Vytvoření nové agentury má zcela jiný účel než řešit romskou otázku. Jde o vyhovění tlakům ze strany úřadů Evropské unie a o další zářez našich politiků ve věci nekonečné servility ke světovým mocipánům. Splňovat všechna požadovaná kriteria přece podpoří naší ekonomiku. A to je pro korytáře to hlavní.

 

P.S.: Jestli máte zájem, tak se můžete přihlásit do probíhajícího výběrového řízení na ředitelku nové agentury.

Reklama