Společnost Mattel oznámila, že dobrovolně celosvětově stahuje z prodeje jednu hračku z řady výrobků „CARS“ - angličák typu „Sarge“. Při jeho výrobě byl použit barevný nátěr, který by mohl obsahovat vyšší množství olova, než povolují normy.
Hračka byla vyrobena v Číně. Externí dodavatel porušil nařízení a použil barvu dodanou neoprávněnou třetí stranou. Zástupci firmy teď dělají, co mohou, aby pošramocenou reputaci firmy napravili. „Okamžitě jsme zavedli třífázovou kontrolu. Nejprve testujeme barevný nátěr v každé jednotlivé várce zboží u každého jednotlivého dodavatele. Pokud várka neprojde, nebude použita. Za druhé otestujeme všechny již vyrobené hračky, abychom se ujistili o jejich způsobilosti dříve, než je budeme dále distribuovat. Za třetí jsme osobně v kontaktu se všemi dodavateli, abychom se ujistili, že chápou naše přísná opatření, jakož i naše požadavky na jejich přesné dodržování.”

Dalším problematickým typem zboží, které právě mizí z regálů hračkářství, jsou magnetické hračky značky Polly Pocket. Jedná se o figurky a doplňky k nim, které se připevňují pomocí magnetek. Ty ale mohou děti spolknout, vdechnout, případně si je mohou strčit do uší nebo do nosu.  Podobný problém se s hračkami Polly Pocket objevil už vloni v listopadu, kdy Mattel stáhl z českého trhu na tři tisíce těchto hraček poté, co v USA utrpěly tři děti po spolknutí magnetů zranění (protržení střev) a musely být operovány.

Na český trh bylo v průběhu roku 2006 a 2005 dovezeno deset druhů těchto hraček a prodalo se jich několik tisíc kusů. Společnost Mattel Czech Republic, s. r. o. působící na českém a slovenském trhu už všem svým obchodním partnerům oznámila, jaké kroky musí v nejbližší době vykonat.

Zákazníci mohou k oběma výše uvedeným případům získat bližší informace u společnosti
Mattel Czech Republic, s.r.o. na telefonních číslech 234 656 082, 085, 086 a 089, aby si ověřili, zda je jejich výrobek bezpečný a případně se dohodli na výměně nebo vrácení výrobku. Rodiče by měli výrobek dětem okamžitě odebrat, pokud na základě telefonátu zjistí, že se jedná o stahovanou hračku.

 

Vyjádření společnosti Mattel:

Společnost Mattel oznámila dobrovolné stažení z oběhu ohledně magnetických hraček vyrobených od roku 2002 do 31. ledna 2007. Toto opatření se týká konkrétních panenek, figurek, hracích setů a doplňků k nim, z nichž se mohou uvolňovat malé silné magnetky.
Děti mohou magnetky spolknout, vdechnout nebo si je mohou vkládat do uší a nosu.

Toto opatření rožšiřuje platnost předchozího dobrovolného stažení osmi výrobků společnosti Mattel z trhu a užívání v listopadu 2006 a je založeno na důkladné interní revizi všech výrobků značek společnosti Mattel.

V celosvětovém měřítku se nyní stahuje z oběhu 18,2 milionů hraček (z toho 9,5 milionů v USA), nicméně většina těchto hraček se již nenachází v maloobchodní síti.

Počínaje lednem 2007 společnost Mattel zavedla do výroby hraček všech svých značek nové úchyty magnetek.

Na českém i slovenském trhu bylo v minulosti distribuováno shodně deset druhů hraček, kterých se výše uvedená možnost vypadnutí magnetku může týkat. Jedná se o výrobky značky Polly Pocket, jejichž podrobný seznam se specifikací přikládáme k tomuto dopisu (dále jen „Seznam“). Výrobky uvedené v Seznamu byly na trh dodávány v průběhu roku 2006 a 2005 a bylo jich prodáno několik tisíc kusů.

Přestože na českém ani slovenském trhu neevidujeme žádné reklamace týkající se výše uvedeného problému s magnetky, společnost Mattel Czech Republic, s.r.o. z opatrnosti upřednostňuje stažení dotčených výrobků.

Z tohoto důvodu společnost Mattel Czech Republic, s.r.o. již zaslala oznámení všem svým obchodním partnerům o nezbytných krocích, které musí být učiněny k ukončení distribuce dotčených magnetických hraček. V nejbližších dnech budeme informovat koncové spotřebitele o způsobu vrácení stahovaných výrobků a jejich náhradě.

Marie Kadlecová
Marketing Manager
Mattel Czech Republic, s.r.o., člen koncernu

Reklama