Nechtěné miminko odložila dnes v olomoucké fakultní nemocnici neznámá matka. Jedná se již o druhý případ za dobu existence tamního babyboxu.

Zaměstnanci nemocnice vyzvedli zvenčí vloženou novorozenou holčičku krátce po desáté hodině dopoledne. Po nezbytném vyšetření lékaři odhadli dobu porodu přibližně na dnešní osmou hodinu ranní.

„Jde o čerstvě narozenou holčičku, s nižší porodní hmotností – 2,5 kg. Je trochu podchlazená. Nyní ji čekají další zdravotní vyšetření a následná péče,“ řekl Ženě-in mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Děvčátko bylo do babyboxu vloženo bez jakýchkoliv údajů, dokumentů nebo poznávacích znamení, což údajně umožní rychlejší adopci. „Zákonným zástupcem dítěte se nyní stává magistrát města,“ dodal Havrlant. Ve chvíli, kdy je dítě v dobrém zdravotním stavu, přechází do péče kojeneckého ústavu.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.

První dítě bylo do olomouckého babyboxu odloženo v polovině loňského roku. Chlapec dostal jméno Stanislav.

Čtěte také: Mrtvolka ve sklepě

Myslíte si, že zřizování anonymních babyboxů pomůže snížit počet úmrtí novorozenců způsobených buď laickým porodem bez lékařské pomoci nebo dokonce úmyslným zabitím matkou? Kolik znáte ve svém okolí případů adopcí?
Reklama