V prosinci mi blesklo hlavou, že je na čase koupit novou dálniční známku. Spíš mě to trklo v souvislosti s jejím zdražením. Nebýt toho, ani po ní nevzdechnu. Ale co, mám ještě měsíc, vytěsnila jsem ji ze své mysli. 

auto

Občas se řídím heslem, co můžeš odložit na zítřek, odlož. Vlastně ne občas, ale stále, všechny složenky platím na poslední chvíli. Ale jsem v klidu. A tak jsem odložila i dálniční známku.

No a dnes koukám, že už mi zbývá jen deset dní. Jéje, to to uteklo! Ale co, nepanikařím, přece ji mají na každé poště a pumpě. Odklady jsou můj adrenalinový sport. Koupit si známku v předstihu umí každý, ale trénovat mozek a nezapomenout, to už je v jistém věku kumšt!

Jenomže i mistr tesař se někdy utne. Jen abych nedopadla jako Radek. Když jsem za ním přišla s tématem dálniční známky, vzpomněl si na jednu příhodu. Vyjel na dálnici, a vtom si uvědomil, že nemá známku. Otočit se nemohl, a tak nezbývalo než se spolehnout na nejbližší pumpu. Asi měl nahnáno, že ji nebudou mít a on bez ní bude muset pokračovat v cestě. Buď k další pumpě, nebo nejbližšímu výjezdu. Vešel do prodejny, a tam jako na potvoru stáli policajti. Prekérní situace. Co dělat? Čekat, až vypadnou, a pak vyslovit své přání u pokladny? Ale co když si na parkovišti všimnou auta bez známky? Nebude lepší s pokorou a bezelstným úsměvem kápnout božskou? Bylo. Muži zákona zřejmě pochopili, že člověk je tvor chybující, a společně se tomu zasmáli.

Jenomže jak se znám, takové štěstí bych asi neměla, a tak si ji koupím ještě dnes. Slibuji. Bez ní se totiž neobejdu.

Jeden můj příbuzný je opačného názoru a tvrdí, že dálniční známku nepotřebuje. On je trošku škrt a tak (podle mne nelogicky) šachuje a zajíždí si desítky kilometrů, jen aby si ji nemusel kupovat. Argumentuje tím, že po dálnici jede jednou za čas, a tak by se mu to nevyplatilo. A když už musí vytáhnout paty z východních Čech do Prahy, raději se kodrcá po „staré hradecké“ přes Chlumec a Poděbrady, než aby vyjel u Hradce na dálnici. Nehledě na to, že projíždí spoustou různých vesniček, kde musí jet padesátkou, stále řadit, a má tím pádem vyšší spotřebu. Takže co vlastně ušetří? Čas? Určitě ne. Peníze? Pochybuji.

 

Nejlevnější měsíční kupón stojí nyní 440 Kč.

Desetidenní známka se měsíčnímu kuponu téměř vyrovná, její cena byla navýšena o 140 Kč na 390 Kč.

Roční dálniční známka, platná od 1. prosince 2011 do 31. ledna 2013, stojí 1.500,-

Reklama