Španělská policie dnes zabavila v Madridu celkem 81 uměleckých předmětů od Salvadora Dalího.

Byly součástí prodejní výstavy, která měla být zahájena právě dnes, kdy uplynulo 20 let od malířovy smrti.

Lupiči je ukradli na několika místech v Evropě a Spojených státech. Organizátor prodeje, nejmenovaný Francouz, byl zatčen.

Policie také zabavila asi 20 certifikátů potvrzujících autenticitu soch připisovaných Dalímu.
 

Podle policie pochází kolekce z Francie a zájemcům měla být k dispozici v jednom hotelu ve městě Estepona na jihu Španělska. Tamní policie uvedla, že část zabavených děl je na seznamu Interpolu a pochází pravděpodobně z krádeží.

Mezi zabavenými díly je také plastika slona vysoká téměř tři metry, jejíž prodejní cena byla 1,2 milionu eur, tedy v přepočtu přes 30 milionů korun.


Jde zejména o grafiky, při nichž Dalí použil sítotiskovou techniku a o kterých má Interpol záznamy, že byly ukradeny ve Španělsku, v Belgii, ve Francii a ve Spojených státech.

 

Muž, který soubor převážel, nyní čelí podezření z padělatelství dokumentů. Vyšetřovatelé čekají na stanovisko odborníků, zda se čísla na zabavených tiscích shodují s údaji o ukradených dílech.

Salvador Dalí se narodil 11. května 1904 v katalánském Figueras a patří mezi nejoriginálnější umělce historie. Jeho tvorba je charakteristická extravagantními a provokativními díly, do nichž autor často promítal sexuální či násilný podtext.

Reklama