Čtrnáctý dalajláma je reinkarnací Avalókitešvary, bodhisatvy soucitu, a pokud by vše probíhalo podle tradice, převtělil by se po smrti tohoto těla znovu – do patnáctého dalajlámy, kterého by mniši podle přísných předpisů vyhledali a vychovali.

Dvaasedmdesátiletý Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho se však prý už převtělovat nehodlá, a tak navrhl, že by jeho nástupce mohlo nejvyšší duchovenstvo Tibetu demokraticky zvolit, nebo by ho on sám jmenoval. Linie dalajlámů, která se táhne už od čtrnáctého století, by tak byla přerušena.

Dalajláma ovšem ke svému rozhodnutí, o kterém informoval japonský deník Sankei Šimbun, nedospěl kvůli tomu, že by už nechtěl pomáhat ostatním duším uniknout z koloběhu reinkarnací. K takto neortodoxnímu návrhu ho prý přivedly obavy z Číny. Domnívá se, že by Číňané po jeho smrti mohli vyhledat jeho reinkarnaci a vychovat ji k obrazu svému. Takto zmanipulovaný duchovní vůdce by jim pak posloužil k naprostému ovládnutí Tibetu.

Zdroj: www.newsday.com

Co myslíte, přijmou Tibeťané dalajlámův neortodoxní návrh? A nebude to tak trochu škoda? Nenaruší takový přístup celou buddhistickou tradici? A co Vy, věříte v reinkarnaci? Nebo by se Vám alespoň líbilo, kdyby existovala?

Reklama