I když se říká, že při hubnutí byste neměli jíst žádné tuky, rozhodně to není pravda. Existují totiž zdravé tuky, které umí zásadně ovlivnit nabírání tukové tkáně. Musíte si jen vybírat ty správné.

Například omega-3 nenasycené mastné kyseliny najdete v rybách (známé jako „rybí tuk“) a díky nim se vám nastartuje metabolismus. Podobné účinky mají i rostlinné oleje (lněný, makadamový). Taková ryba se salátem se zálivkou z makadamového oleje je navíc tím ideálním obědem či večeří…

A co se ještě říká?

Jedna sklenička vína nevadí

dietaMohlo by se zdát, že suché víno je neškodné, ale není to tak. K alkoholu se většinou uchylujeme večer, a to už bychom neměli přijímat žádné sacharidy. A 2 dcl vína mají podobně kalorií jako večerní svačina. Navíc alkohol zvyšuje podíl vnitřního tuku v těle. A stejné je to s pivem. To obsahuje také velké množství tzv. rychlých sacharidů (cukrů). A na ty tělo reaguje tak, že začne produkovat více inzulinu. To způsobí pokles hladiny cukru a my brzy dostaneme hlad. A ten po pivu rozhodně nezaženeme jablkem nebo banánem.

Snídaně není potřeba

I když se o tom odborníci již dlouho přou, většina z nich se přiklání k tomu, že jídlo po ránu je základ správného nastartování organismu. Lékaři doporučují zvýšit přísun vlákniny a podpořit správnou činnost zažívacího systému. Ideální jsou cereálie nebo různé kaše. Klasické bílé pečivo s máslem ale rozhodně vhodné pro dietu není.

Vynechte bílkoviny

To je jeden z největších mýtů, protože bez nich prostě nezhubnete. Při hubnutí je potřeba dodat tělu 1,3 až 1,5 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. A nebojte se, nemusíte jíst jen maso! Bílkoviny najdete v rybách, vaječném bílku, v tofu, červené čočce, cizrně nebo hrachu. Abyste hubly, měly by být bílkoviny obsaženy alespoň ve třech jídlech denně, ryby a maso stačí do jídelníčku začlenit maximálně jednou denně.

Příloha je špatná

Záleží jen na tom, jakou si vyberete. Při hubnutí zapomeňte na hranolky nebo krokety. Dopřejte si radši ke každému jídlu zeleninu a myslete i na přílohy, které mohou být zdravé (např. celozrnný kuskus, bulgur, jáhly, quiona, červená čočka, pohanka…

Po cvičení se nemá jíst

Stejně důležité jako správné cvičení je i strava po něm. Většina žen dělá velkou chybu, když pak už nic nejí a usínají hladové. „Do patnácti minut po cvičení si dejte kousek jablka, banánu či hroznový cukr, do půl hodiny pak proteinový nápoj spolu s nápojem ze zeleného ječmene, případně lehce stravitelné bílkoviny formou ryby, krůtího masa, tofu nebo vaječný steak. Chcete-li pro sebe udělat maximum, nezapomeňte na zeleninu a lžičku lněného nebo makadamového oleje,“ radí odborník na výživu Martin Škába.

Reklama