Soška Buddhy je vnímána jako symbol moudrosti, štěstí, vyrovnanosti, osvícení, blahobytu a pozitivní energie. Ale chtěli byste ji mít ve své domácnosti?

Pokud ano, máte na výběr ze sošek měděných, pozlacených, kamenných, dřevěných nebo pryskyřicových s různými vyobrazeními, ve velikostech vhodných do interiéru i exteriéru.

Chcete o nich vědět něco víc? Co znamenají Buddhova gesta a pózy?

Existuje více než 100 typů soch zobrazujících Buddhu v různých pozicích, z nichž každá má svou symboliku. Podstatné jsou i zdánlivé detaily, jako je poloha rukou a postavení prstů – rituální gesta a pózy, mudry, mají svůj vlastní význam.

Bhumisparsa Mudra socha symbolizují Buddhovo osvícení pod stromem bódhi. Levá ruka leží v klíně dlaní nahoru, pravá na stehně prsty dolů – dotek země a osvícení.

Dhjána Mudra sochy zobrazují Buddhu s jednou rukou nebo oběma spočívajícími volně v klíně s dlaněmi otočenými vzhůru, což symbolizuje moudrost, absolutní rovnováhu a meditaci.

Laughing Buddha, smějící se Buddha, známý také jako Smiling Buddha nebo šťastný Buddha, je vlastně bódhisattva – osvícená bytost nebo hrdinský, moudrý duch, který dosáhl stavu předcházejícího stavu buddhy a dále usiluje o probuzení.

Abhaya Mudra, patří k nejrozšířenějším. Pravá ruka Buddhy pokrčená v lokti s dlaní otočenou dopředu a nataženými prsty, levá ruka je položená v klíně s dlaní nahoru. Abhaya Mudra znamená odvahu a nebojácnost, mírumilovné úmysly a ochranu.

budha

Bronzový Buddha v pozici Abhaya Mudra

Čtěte také:

Reklama