Návraty k hodnotám. Tak zněl název přehlídky návrhářky Marie Zelené a já jsem si trochu nedokázala představit, co se za tím skrývá. Dají se vůbec oděvem vyjádřit hodnoty, jako je přátelství, národní hrdost, vtah ke kulturnímu dědictví nebo k třeba k vlasti a rodině? To jsou přece všechno pojmy pocitové a tím pádem těžko uchopitelné.

Nemohla jsem se ubránit vzpomínce na svá studia scénografie. Tam jsme abstraktní pojmy „zhmotňovali“ celkem pravidelně. A věřte, že to nebylo snadné, protože jsme byli peskováni za popisnost.

Přemýšlela jsem, jak bych se takového úkolu zhostila dnes, a jedno vím určitě. Šla bych na to určitě jinak než návrhářka Marie Zelená. Ale to není podstatné. O mě tady přece nejde, berte to jen jako malý oslí můstek k přehlídce, která se o návraty k hodnotám, o kterých tady byla řeč, chtěla alespoň pokusit.

Zcela výjimečně si nechám svůj názor pro sebe a nechám hovořit fotografie z velkolepé přehlídky, která se konala v kostele Sacre Coeur na pražském Smíchově.

Posuďte sami, jak se Marii Zelené podařilo pomocí šatů vyjádřit vztah k Praze, Chrámu svatého Víta, Vltavě, hudbě a národu českému.

Přehlídku zahájila kolekce:

Společenské a večerní šaty

růžové

Dvouvrstvé společenské minišaty

brokátové

Velká večerní toaleta

tyrkysové

Řasená toaleta v efektní siluetě

žluté nebo červené?

Večerní saténové šaty s vlečkou

síťované

Minišaty s dlouhou síťovanou vlečkou

Síťované

Síťovina

Šaty se síťovanou vsadkou

Rusalky

Novodobé Rusalky

Zlatý hřeb večera

Chrám Svatého Víta

Šaty Chrámu Svatého Víta

Šaty Prahy

Reprezentační šaty Hlavního města Prahy

Šaty kuchařů a cukrářů

Reprezentační šaty asociace kuchařů a cukrářů

Národní šaty

Národní šaty

Marie Zelená ve špalíru

Návrhářka Marie Zelená

Jak se vám líbí šaty návrhářky Marie Zelené?

Reklama